عوامل مهم در تصمیم گیری سریع را بشناسید و درست تصمیم بگیرید
هر فرد، روزانه هزاران تصمیم کوچک و بزرگ می‌گیرد. به همین دلیل، داشتن مهارت تصمیم گیری سریع و بهتر، باعث صرفه جویی در زمان، افزایش بهره وری و پیشرفت در زندگی می‌

برای تصمیم گیری سریع در تصمیم های کوچک و بزرگ یکسان عمل نکنید

تصمیمات ،بخشی از زندگی روزمره هستند تصمیماتی از قبیل این که از منو چی سفارش بدید، یا اینکه ماشین خود را کجا پارک کنید. تصمیمات بزرگ تری نیز در زندگی وجود دارد، مثلا:تصمیم برای مهاجرت یا درخواست برای کار جدید بسیاری از بزرگسالان ،مبتلا به ADHD، احساس می کنند که تصمیم گیرندگان خوبی نیستنداین ممکن است به این دلیل باشد که آنها اعتماد به نفس خود را از دست داده اند و دچار ترس و تردید هستند حتی ممکن است به این دلیل باشد که آنها سابقه تصمیم گیری های اشتباهی داشته اند، که بعدا از آنها پشیمان شده اند یا ترکیبی از هر دو است با این حال، زمانی که شما به خود اعتماد میکنید و به موقع تصمیم گیری میکنید، احساس خوشحالی می کنید، زیرا شما کنترل زندگی خود را در دست دارید

گاهی اوقات شرایطی به‌وجود می آید که عجله دارید و در عین حال باید تصمیم درستی هم بگیرید. اطرافیان هم شما را مجبور می کنند که سریع تر تصمیم بگیرید که احتمالا در چنین شرایطی وحشت زده می شوید. در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات اکا, روشهایی را به شما معرفی می کنیم که بفهمید چگونه باید سریع تر تصمیم بگیرید.

تصمیم گیری سریع و آنی

گاهی در موقعیت‌هایی قرار می‌گیرید که باید به صورت آنی تصمیم بگیرید. اما اغلب اوقات، می‌توان برای موقیعت‌ها و کارهایی که باید در مورد آن‌ها تصمیم بگیرید، از قبل برنامه‌ریزی کرد. نکته‌ی کلیدی برای دستیابی به مهارت تصمیم گیری سریع، این است که زمانی را برای فکر کردن و برنامه ریزی اختصاص دهید.

قدم اول این است که اهمیت تصمیم را در زندگی خود بشناسید. باید بدانید که چه شرایطی در زندگی دارید و چگونه باید تصمیم بگیرید. باید عوامل مهم تصمیم‌گیری را در زندگی بفهمید تا ببینید که باید پایبند بر چه ارزش هایی باشید.

هدف خود را بشناسید

در نهایت بسیار مهم است که هدف تان را بشناسید و تصمیم گیری کنید. هرگز هدف خود را پشت تصمیم گیری های تان پنهان نکنید. زمانی که هدف واضح و مشخصی داشته باشید، راحت‌ تر می‌ توانید تصمیم بگیرید.

بهترین روش های ترک عادت های بد دوران جوانی زنان و مردان

اطلاعات مربوطه جمع‌آوری کنید

قبل از این که بخواهید تصمیمی بگیرید، باید بدانید که چه انتخاب هایی در پیش دارید؛ سپس اطلاعات مربوط به آن را جمع‌آوری کنید و سعی کنید که خودتان را با شرایط وفق دهید.

گزینه‌های خود را در ذهن خود اجرا کنید

به خودتان اجازه دهید تمام گزینه‌هایی را که می‌توانید داشته باشید را در نظر بگیرید. بسته به اینکه چقدر وقت برای تصمیم‌گیری دارید، ممکن است چند ثانیه یا چند دقیقه فرصت داشته باشید تا گزینه‌های خود را بررسی کنید. این بار به خود فرصت دهید تا به فکر راه حل‌هایی باشید که به شما کمک می‌کند به هدف اصلی خود برسید و راه حلهایی را که به آن نمی‌رسید را رد کنید.
•    به عنوان مثال، اگر مجبورید تصمیم بگیرید که شیفت اضافی را در محل کار خود انتخاب کنید یا نه، می‌توانید گزینه‌هایی که درآن با انجام آن موافقت می‌کنید، نه بگویید یا پیشنهاد تعویض شیفت را بدهید را بررسی کنید.
•    احتمالاً نمی خواهید عجولانه تصمیمات مهم بگیرید، بنابراین وقت بیشتری را به خود اختصاص دهید تا با عجله تصمیم نگیرید.
 

منطقی فکر کنید؛ نه احساسی

سعی کنید احساسات شخصی خود را از تصمیم گیری دور نگه دارید. گاهی وقتی احساسی فکر کرده و تصمیم می گیریم، بعداً از تصمیم خود پشیمان می شویم. باید شرایط را خیلی منطقی برای خودتان شناسایی کنید و ببینید که چه چیزی برای شما بهتر است. در صورت نیاز با افراد قابل اعتماد مشورت کنید. اگر می خواهید، گزینه های خود را بنویسید و ببینید چه می خواهید.

به غرایز خود اعتماد کنید

اگر احساس می‌کنید یکی از گزینه‌ها از گزینه‌های دیگر بهتر است، به احساس خود اعتماد کنید. ممکن است دریابید که به یک راه حل بیشتر از راه حل‌های دیگر و بدون هیچ دلیلی متمایل هستید. کاملاً خوب است که به خود اعتماد کنید و به آن گزینه روی بیاورید. به عنوان مثال، اگر می‌خواهید تصمیم بگیرید که در کدام دوره ثبت نام کنید، از خود بپرسید، «به کدام دوره بیشتر علاقه دارم و در آن موفق می‌شوم؟»
•    اگر تصمیمی که گرفتید مفید واقع نشد و به نتیجه نرسید، خود را سرزنش نکنید. هنوز هم می‌توانید تصمیمات جدیدی بگیرید.

گزینه‌های بد را حذف کنید

گزینه‌هایی را که به شما در رسیدن به هدف کمک نمی‌کنند را حذف کنید. وقتی گزینه‌های خود را مرور می‌کنید، احتمالاً موارد معدودی وجود دارد که شما به طور غریزی نمی‌خواهید آنها را انتخاب کنید. از خود بپرسید که آیا این گزینه‌های ضعیف به شما کمک می‌کنند؟ اگر چنین نیستند، حتی آنها را در نظر نگیرید. به عنوان مثال، اگر فرصت کارآموزی داشته‌اید، اما در زمینه مورد علاقه شما نیست و به شما در رسیدن به هدف شغلی کمک نمی‌کند، ممکن است بخواهید آن را به نفع فرصت یا شغل دیگری رد کنید.
•    اگر احساس خوبی نسبت به یک تصمیم داشته باشید یا بدانید که چرا مجبور به انجام آن هستید، تصمیم‌گیری راحت‌تر است. این ممکن است به این معنی باشد که گزینه‌ای را که لزوماً دوست ندارید را نگه دارید به این دلیل که نتایج آن را دوست دارید.
جوابشو نمی‌دونم: چگونه یک تصمیم سخت بگیریم...؟ - ویرگول

از بین گزینه‌هایی که در دسترس شماست، یکی را انتخاب کنید

منتظر بهترین انتخاب نمانید، ممکن است وقت کافی نداشته باشید. تصمیمات سریع معمولاً به پاسخ فوری نیاز دارند که فرصت انتخاب کافی نداشته باشید. گزینه‌های شما احتمالاً هرچه منتظر بمانید بهتر نمی‌شوند، بنابراین بهتر است سریع چیزی را انتخاب کنید و حرکت کنید. به عنوان مثال، شما ممکن است نتوانید سفر به مکانی را که واقعاً می‌خواهید بروید رزرو کنید، اما می‌توانید به جایی نزدیک به آن مکان، سفر کنید.
•    همه ما قبلاً تصمیماتی را به تعویق انداخته‌ایم و احتمالاً متوجه شده‌اید که انتخاب برایتان دشوارتر شده است.
•    احتمالاً مواقعی پیش می‌آید که مجبورید از بین چند گزینه یکی را انتخاب کنید که واقعاً دوست ندارید. تشخیص دهید که فقط باید بهترین گزینه ممکن را انتخاب کنید، حتی اگر عالی نباشد. سپس، می‌توانید ادامه دهید.

مسئولیت‌ پذیری را فراموش نکنید

اگر فکر می کنید مسئولیتی که به شما داده شده؛ از توانتان خارج است آن را به کس دیگری محول کنید و اگر هم می‌دانید که چه کسی در چه کاری مهارت دارد، مشورت بخواهید. در نهایت بدانید که چه انتخاب‌ هایی در زندگی دارید و قرار است چه کارهایی را به انجام برسانید؛ سپس مسئولیت آن ها را بر عهده بگیرید.

راهکارهای تقویت مسئولیت پذیری در جنبه های مختلف زندگی | بوکاپو

به شهود خود اعتماد کنید

شما برای تصمیم گیری به منطق و داده نیاز دارید، اما چیزی که باید کمی به آن تکیه کنید، شهود و حس ششم خود است. حتی اگر همه چیز خوب پیش می رود و شما در دل خود احساس می کنید که چیزی خوب نیست، حتما در این شرایط به خودتان اعتماد کنید که شهود شما هرگز اشتباه نمی کند و کاری نکنید که بعداً دچار مشکل شوید‌.

تصمیم بگیرید که همیشه سریع تصمیم بگیرید

با در نظر گرفتن تکنیک‌های بالا، در تصمیم‌گیری سریع بهتر خواهید شد و وقت بیشتری برای تصمیم‌گیری‌های سخت تر خواهید داشت. برای کمک به شما در انتخاب سریع، به یاد داشته باشید که در مورد هدف یا مشکل خود فکر کنید، گزینه‌ها را در نظر بگیرید، نتایج را بسنجید و انتخاب کنید. با تمرین، شما تحت فشار تصمیمات هوشمندانه‌تری خواهید گرفت که به شما فرصت بیشتری می‌دهد تا تصمیمات سخت‌تری بگیرید که نیاز به تفکر بیشتری دارند.
•    زیاد فکر کردن در مورد هر تصمیمی که می‌گیرید می‌تواند انرژی شما را کم کند! اگر بتوانید بدون فکر زیاد به سرعت انتخاب کنید، تمرکز بیشتری برای انتخاب‌های سخت‌تر خواهید داشت.
منبع : بخش خانواده سبز آکاایران
برچسب :