برای اینکه در کار خود بهترین باشید از این روش ها پیروی کنید
همه ما دوست داریم که پاسخ این پرسش را در هرکاری بدانیم: چگونه بهترین باشیم؟. حداقل من و عده زیادی از شما. ما بهترین روش ها برای بهترین شدن را به شما آموزش میدهی

چطور خاص و متفاوت باشیم؟

آکاایران: معمولی بودن چیز جالبی نیست. مطمئنم که نظر شما هم همین است. چرا باید یک فرد معمولی باقی بمانیم در صورتی‌ که می‌توانیم کاری کنیم که دنیا از قابلیت‌ها و مهارت‌های ما انگشت به دهان بماند؟! کافی است اراده کنید. واقعا اراده کنید، زمان بگذارید و برای بهترین‌ شدن تمرین کنید. تمرین مداوم مساوی است با تجربه‌ی بیشتر و این از شما یک آدم ویژه می‌سازد. شمایی که دیگر یک فرد معمولی نیستید. همین حالا عزم‌تان را جزم کنید! اگر با این مقاله همراه شوید، می‌توانیم با هم کشف کنیم چگونه بهترین باشیم. در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات آکا, روش های برای تبدیل شدن به بهترین و موفقت ترین خود اشاره کرده کرده ایم .با ما همراه باشید.

چگونه بهترین زندگی را داشته باشیم؟ 6 عادات برای زندگی عالی

چطور با انگیزه در کار خود بهترین باشیم؟

خیلی وقت نیست این تصور که شخصیت افراد ثابت است به چالش کشیده شده، باید بگویم برخلاف آنچه که ممکن است فکر کنید، می توانید شخصیت خود را پرورش دهید و تبدیل به انسانی با شخصیت قوی شوید.

رژیم جسمانی، نقش به سزایی در میزان سلامت و انرژی شما دارد. با خوردن خوراکی های متنوع تازه، سالم و باکیفیت و اجتناب از خوراکی های مضر، انرژی بیشتری خواهید داشت، مقاومت عمومی بدنتان در برابر بیماری ها افزایش می یابد، بهتر می خوابید و احساس سلامتی و شادمانی بیشتر می کنید.

همینطور رژیم ذهنی، تعیین کننده شخصیت، منش و تقریبا تمام اتفاقات زندگی تان است. اگر ذهن را با دیدگاه ها، اطلاعات، کتاب ها، گفتگوها، برنامه های شنیداری و اندیشه های مثبت تغذیه کنید، شخصیت مثبت تر و موثرتری را پرورش خواهید داد. تاثیر گذار ی و استدلال شما بهبود می یابد و اعتمادبه نفس و خودباوری بالاتری خواهید داشت.

افرادی که با کامپیوتر سروکار دارند، اصطلاح «ورودی بی ارزش خروجی بی ارزش تولید می کند» را استفاده می کنند. عکس این موضوع نیز صدق می کند، «ورودی خوب، خروجی خوب ایجاد می کند».

وقتی صریح و شفاف تصمیم می گیرید که بر ذهن کاملا مسلط شوید، تفکرات و احساسات منفی و محدودکننده را دور بریزید و شخصی کاملا مثبت اندیش شوید، اینجاست که می توانید شخصیت خود را متحول کنید.

 

آمادگی یک راه کلیدی برای شروع است.

قبل از اینکه بخوابید، برنامه روز بعد را یادداشت کنید. در نتیجه زمانی که صبح بیدار می شوید، سریعا می دانید که باید چه کارهایی انجام دهید و برای آن ها برنامهریزی می کنید. اضطراب شما نیز کاهش پیدا می کند. می دانید که چه زمانی باید پشت میز بروید و چه زمانی استراحت کنید. انجام دادن این کار هر شب قبل از خواب ، استرس شما را کاهش می دهد و یک نظم و ترتیب را در ذهن تان ایجاد می کند.

برنامه ریزی

 

انتخاب کنید در چه چیزی می‌خواهید بهترین باشید

اگر شما کم بدانید، نمی‌توانید بهترین باشید. حتی اگر به لحاظ ظاهری بهترین انسان روی کره‌ی زمین باشید، عدم توانایی‌تان این بهترین بودن را از شما می‌گیرد. پس فکر کنید در چه چیزی می‌خواهید بهترین باشید؟ در ذهن‌تان همه‌ی چیزهایی را که می‌خواهید در آنها به اوج برسید، اولویت‌بندی کنید.

به یاد داشته باشید درباره‌ی اولویت‌بندی نکته‌ی مهم «واقع‌بینی» است. اگر پا ندارید، ورزش کوهنوردی را انتخاب نکنید. شاید شما جزو کسانی باشید که مادرشان همیشه به آنها می‌گوید: «تو می‌تونی به هر چیزی که تو ذهنت هست برسی». این تشویق مادرانه واقعا قابل تقدیر است اما کمی اغراق در آن وجود دارد. در واقع اگر توانایی‌ بالقوه‌اش را داشته باشید به آن چیزی که در ذهن‌تان هست، می‌رسید.

همه چیزهایی که می خواهید امسال به آن دست پیدا کنید را یادداشت کنید.

داشتن یک برنامه مناسب در طول روز یک راه عالی برای افزایش انگیزه در شماست. همچنین می توانید مقاصد خود را در بلند مدت روی کاغذ بنویسید و ببینید که دوست دارید تا 6 ماه آینده یا تا آخر سال به چه چیزهایی دست پیدا کنید. زمانی که این لیست را همراه خود داشته باشید، قطعاً فرصت بهتری پیدا می کنید که برای اهداف تان تلاش کنید.

یک محرک پیدا کنید.

سعی کنید محرک شخصی داشته باشید. همیشه انگیزه را در خودتان بالا نگه دارید. ببینید که چه چیزهایی باعث حفظ انگیزه شما می شود مثلاً خواندن یک کتاب، انجام یک ورزش، تماشای یک فیلم سینمایی و دیدن یک سخنرانی می تواند عامل انگیزه شما باشد و هر زمان که ناامید شدید، آن ها را به کار ببندید.

ایجاد انگیزه

روی نظم شخصی و روتین تمرکز کنید.

زمانی که به یک روتین پایبند باشید و آن را اجرا کنید ، انگیزه شما در سطح بالایی قرار می گیرد. داشتن نظم شخصی و دیسیپلین یعنی پایبند بودن به روتین های روزانه . یعنی روشی که کمی خسته کننده است اما نتایج آن در طولانی مدت فوق العاده خواهد بود.

 

اهل رقابت باشید

اگر نیروی محرکه‌ی لازم برای بهترین شدن را نداشته باشید، هرگز به آن نمی‌رسید. بخشی از بهترین بودن، عطش رسیدن به موفقیت است. تشنه‌ی رقابت باشید تا حرکت کنید. مگر غیر از این است که فقط در صورتی‌ که خودتان را با کسی در شرایط مشابه مقایسه کنید، متوجه می‌شوید بهترین هستید؟ وقتی رقیبی وجود نداشته باشد بهترین بودن بی‌مفهوم است. همیشه خودتان را با رقبایتان مقایسه کنید، در بازی‌ شرکت کنید، تلاش کنید و برنده شوید.

اگر از چیزهایی مثل رقابت، مسابقه و مباحثه خوش‌تان نمی‌آید، یک خبر مهم برای‌تان دارم؛ این ویژگی قابل تغییر است. تنها راهش هم این است که شیرجه بزنید درون رقابت، مسابقه یا هر چیز چالش برانگیز و محرک دیگری. وقتی تعدادی از رقبایتان را شکست بدهید مدام قوی‌تر می‌شوید و بعد از مدتی رقابت برای‌تان حکم نفس کشیدن را دارد، به همین راحتی! و شما به موفقیت نزدیک‌تر می‌شوید.

از طرفی، اگر شما دوستی هستید که همه چیز را تبدیل به رقابت می‌کنید، پس منتظر باشید تا یکی یکی دوستان‌تان را از دست بدهید. پس پیام اخلاقی این بخش این است: از آن ور بوم هم نیفتید! رقابت را در خودتان تبدیل به مهارت کنید، یک توانایی که در موقع لزوم بتوانید از آن استفاده کنید و شما را به تلاش وادار کند.

قورباغه ات را قورت بده.

مارک تواین پیشنهاد می کند که روز خود را با انجام کارهای سخت شروع کنید. یعنی قورباغه را قورت بدهید. بهتر است کار سختی که دارید را هرچه زودتر به اتمام برسانید. زمانی که آن را تمام کردید، احساس سبکی می کنید و می توانید برای ادامه روز خود برنامه ریزی داشته باشید و روی کارهای آسان تر و خوشحال کننده تمرکز کنید.

کار کردن

از روش پومودورو استفاده کنید.

این روش یک نام فانتزی دارد که در آن از راهکار های تمرینی خاصی استفاده می شود . یعنی چه ؟ یعنی هر 25 دقیقه کاری که انجام می دهید ، 5 دقیقه استراحت کنید.

دقیقا این کاری است که خود من از دوران ابتدایی انجام می دادم. این محدوده زمانی می تواند برای شما شگفتآور باشد. مثلاً می توانید نیم ساعت درس بخوانید و ده دقیقه استراحت کنید یا مثلاً یک ساعت یک کاری را انجام دهید و بیست دقیقه استراحت کنید. روش های مختلف را انجام دهید تا بتوانید بدون خستگی کارتان را پیش ببرید.

خود درمانی کنید.

زمانی که کار مهمی را به اتمام می رسانید، به خودتان پاداش بدهید. اگر از این شرایط سخت بعد از یک ساعت برامدید، مثلاً پیاده روی کنید یا سعی کنید خودتان را به یک فنجان قهوه یا یک بلوبری خوشمزه دعوت کنید. در واقع باید یاد بگیرید که چگونه نفس بکشید، احساس لذت کنید و در کنارش، کارهایی را هم به انجام برسانید.

قهوه

به این فکر کنید این کار می تواند اعتبار شما را افزایش دهد.

مثلا شاید پیش خودتان فکر کنید که دیگران هرگز نمی دانند تا چه حد سخت کوش هستید. در نتیجه تلاش شما به چشم آن ها نمی آید اما زمانی که کار درست را انجام دهید ، از خودتان راضی هستید و به رفتار دیگران اهمیت نمی دهید. مطمئن باشید سخت کوشی هیچ گاه بدون پاسخ نخواهد ماند.

جوری کار کنید که انگار یک نفر شما را نظارت می کند.

مورد مهمی که در این بخش از نمناک به آن اشاره کرده ایم ؛ هر زمان که برنامه ریزی می کنید و کاری را انجام می دهی د، تصور کنید که یک نفر بر کار شما نظارت می کند. به نظرتان این فرد از شما چه چیزی می خواهد ؟ آیا دوست دارد که تلفن همراه شما کنار دستتان باشد ؟ احتمالا نه! پس عوامل حواس پرتی را حذف کنید و با جان و دل به انجام کاری که باید ، بپردازید.

دقت در کار

چیزهای جدید یاد بگیرید.

حتی اگر در یک زمینه تخصصی نداشته باشید ، باز هم باید چیزهای جدید یاد بگیرید. یک کتاب با یک موضوع جدید انتخاب کنید. از همکارانتان بخواهید که در مورد مسائل مختلف به صورت آنلاین و مجازی با شما به بحث و گفتگو بپردازند و چیزهای جدید یاد بگیرید . گرچه برای شما سخت است اما سطح اطلاعات تان را به شدت بالا می برد.

به دیگران کمک کنید.

پرورش دادن و مربی گری برای دیگران ، راه عالی برای حفظ انگیزه و هیجان برای کاری است که انجام می دهید. زمانی که یک چیز را به دیگران آموزش می دهید ، خودتان هم فهم بهتری نسبت به آن پیدا می کنید.

کمک به دیگران

زمانی را تنظیم کنید و از کار کردن دست بکشید.

شاید برایتان عجیب باشد اما گاهی اوقات باید یک زمان سکوت برای خودتان انتخاب کنید. فرقی ندارد که این زمان چه موقع است. مثلاً می توانید ساعت 6 بعد از ظهر لپ تاپ خود را ببندید و به دنبال اولویت های دیگر بروید و مطمئن باشید که همه چیز را به موقع انجام داده اید.

با شکست رو در رو شوید

چگونه بهترین باشیم

«شکست خوردن» وحشتناک، ترسناک و زشت است؟ دیگران ممکن است از شما دوری کنند؟ جواب من این است: کارهای متفاوت انجام بدهید حتی اگر دیگران فکر کنند شما دیوانه‌اید. اگر کاری انجام ندهید، نمی‌فهمید ایراد کار کجاست فقط در صورتی اشکال را کشف می‌کنید که شروع کنید و شکست بخورید! در مرحله‌ی بعد نقص را برطرف کنید و در نهایت به خواسته‌تان برسید.

تنها راه دوری از شکست و سرزنش دیگران، هیچ کاری انجام ندادن است اما این انتخاب شما نیست. زندگی کردن با «کاری کردن» معنی می‌دهد. اگر شما بدانید برای رسیدن به چیزی ۱۰ امکان وجود دارد که شما ۹ تای آن را می‌دانید، آیا ارزش ندارد که آن کار را امتحان کنید؟!

منبع : بخش خانواده سبز آکاایران
برچسب :