تست: دوست دارید حرف آخر را شما بزنید؟
از اینكه دستور بدهید لذت می‌برید و دوست دارید حرف آخر را شما بزنید؟

آکاایران: خیلی از افراد عاشق قدرت هستند، دل‌شان می‌خواهد به هر قیمتی نسبت به دیگران در جایگاه بالاتری قرار گیرند و همه تلاش‌شان را برای قدرت‌طلبی به كار می‌برند. برعكس دسته‌ای دیگر از اینكه بخواهند در مسند قدرت قرار گیرند، حس خوبی ندارند و مطیع بودن و قرار گرفتن در جایگاه‌های پایین‌تر را ترجیح می‌دهند. شما جزو كدام دسته هستید و نظرتان درباره قدرتمند شدن چیست؟

این تست به شما می‌گوید مانند شیر دنبال كسب قدرت هستید یا دل‌تان می‌خواهد شبیه موش به سوراخی پناه ببرید و از مشكلات و دغدغه‌های قدرت دور باشید.برای انجام این تست در ادامه مطلب با آکا همراه باشید.

1.  شایعه‌ای به گوش‌تان رسیده مبنی بر اینكه رئیس‌تان برای گروه خودش پاداش بزرگی در نظر گرفته است. واكنش‌تان چیست؟  
             
الف-شرم‌آور است.
ب-این حق آنهاست.
ج-فوق‌العاده است كه توانسته‌اند به موفقیت‌های بزرگی دست پیدا كنند.
د-آنها نهایت تلاش‌شان را به كار برده‌اند. به‌زودی شما هم همان كار را انجام می‌دهید.


2.  شنیده‌اید كه یكی از سوپراستارهای محبوب درآمد قابل توجهی دارد و میلیون‌ها نفر را تحت تاثیر قرار می‌دهد، چطور فكر می‌كنید؟

الف-هیجان‌انگیز است كه فردی توانسته به این درجه از تاثیر دست پیدا كند.
ب-فقط برندگان زندگی می‌دانند چطور به این دست از موفقیت‌ها برسند.
ج-او با ولخرجی پول خرج می‌كند و این كار اسراف است.
د-این كسب و كار نمایشی زیاده‌روی است.

3. در زمان انتخابات، سیاستمداران جنگ‌های قدرت به راه انداخته‌اند. نظرتان چیست؟

الف-نباید آنها را سرزنش كرد؛ افراد باید برای رسیدن به خواسته‌های‌شان با همه وجود تلاش كنند.
ب-به نظر می‌رسد به دیگران اهمیت نمی‌دهند و فقط به خودشان فكر می‌كنند.
ج-نبوغ و استقامت آنها قابل تحسین است.
د-این رفتار منزجر كننده است.

4. كسب قدرت برای شما چه معنایی دارد؟

الف-یكی از بدترین و غیراخلاقی‌ترین كارهاست.
ب-استعداد ذاتی است كه به بعضی‌ها داده شده است.
ج-می تواند یكی از بهترین یا بدترین ابتكارات بشر باشد.
د-توانایی یك شخص برای رسیدن به همه خواسته‌هایش است.

 5. بعد از دریافت یك ترفیع شغلی سركارتان حاضر شده‌اید و یكی از همكاران با شما بسیار سرسنگین است. چه می‌كنید؟

الف-وارد بازی و رفتارهای بچگانه او نمی‌شوید.
ب-سعی می‌كنید شایعات نادرستی را در مورد این فرد ترویج دهید.
ج-فكر می‌كنید بازی را به خوبی برده‌اید.
د- واقعا از نظر احساسی دل‌تان نمی‌خواهد شاهد چنین رقابتی باشید.

6. بدترین موقعیتی كه ممكن است در آن گرفتار شوید، كدام است؟

الف-مجبور شوید سه ساعت به مناظره‌های سیاسی گوش دهید.
ب-با یك فرد معروف و ثروتمند در آسانسور گرفتار شوید.
ج-شما را وادار كنند یك برنامه زنده خبری اجرا كنید.
د-5 روز صبح با رئیس‌تان برای یك قرار كاری صبحانه بخورید.

7. به نظر شما كدام‌یك از این شخصیت‌ها قدرت بیشتری دارند؟

الف- ملكه اژدها در سریال Game of Thrones
ب- آلبوس دامبلدور در فیلم‌های هری پاتر
ج- پیتر پن
د- katniss، قهرمان فیلم Hunger Games

8. فرض كنید قرار است مدیر اجرایی شركت شوید. چه كار می‌كنید؟

الف-دپارتمان ویژه‌ای راه‌اندازی می‌كنید.
ب-در ابتدا كارمندان مشكل‌دار را اخراج می‌كنید.
ج-به همان كار و برنامه قبلی ادامه می‌دهید و تغییراتی ایجاد نمی‌كنید.
د-از قبل می‌دانید كه پله بعدی چیست و قرار است چه كارهایی انجام دهید.

9.  متوجه شده‌اید كه مادرتان یك راز خانوادگی را از شما پنهان نگه داشته و درباره آن حرفی نزده است. واكنش شما چیست؟

الف- مهم نیست. گذشته، گذشته است.
ب- یقینا اعتقاد دارید كه كار درستی را انجام داده است.
ج-احتمالا احساس كرده كه باید محرم اسرار خانواده باشد!
د-حتما برای خودش دلایلی دارد.

10.   همسرتان از شما می‌خواهد كاری برایش انجام دهید و كمی خودش را برای‌تان لوس می‌كند. چطور برخورد می‌كنید؟

الف- باید بداند این رفتارها لزومی ندارد.
ب-غیر ممكن است؛ فقط شما استاد انجام چنین كارهایی هستید.
ج-بیشتر وقت‌ها خودتان از این روش استفاده می‌كنید.
د- در حال حاضر خلق‌تان پایین است و این لوس‌بازی‌ها فایده‌ای ندارد.نحوه   امتیازدهی

در هر سوال دور پاسخ‌تان خط بكشید و در پایان امتیاز تان را جمع‌بندی كنید.
 

تست: میل به قدرت‌طلبی شما چقدر است؟


اگر امتیاز تان بین 10 تا 17 است...

زندگی شما با میل به قدرت‌طلبی تعریف می‌شود

از نظر شما وجود قدرت در زندگی ضروری است و بدون آن نمی‌توانید ابراز وجود كنید. از این رو به دنبال راهی هستید تا هر چه بیشتر كسب قدرت كنید. به‌شدت نیاز دارید تا دیگران تحت كنترل شما باشند و شما حرف آخر را بزنید. برای شما داشتن اطلاعات هم به منزله قدرتمندی است؛ از این رو درصدد كسب اطلاعات خاصی هستید و دوست دارید اسراری را برای خودتان داشته باشید.

علاوه بر این گاهی اوقات رگه‌هایی از خودشیفتگی هم در شما دیده می‌شود. به خودتان بیش از حد بها می‌دهید كه این موضوع براساس میل به قدرت‌طلبی شما می‌تواند متغیر باشد. به یاد داشته باشید بزرگ‌ترین قدرتی كه یك فرد می‌تواند داشته باشد، توانایی رشد و تغییر دادن خودش است نه احاطه و كنترل‌گری بر دیگران.

اگر امتیاز شما بین 18 تا 25 است...

قدرت به زندگی شما ارزش می‌دهد

برای شما قدرت به معنای وارد عمل شدن است و رفتاری است كه می‌تواند به بهتر شدن زندگی‌تان كمك كند. علاوه بر این از قدرت به عنوان وسیله‌ای برای ورود به مرحله بهتری از زندگی استفاده می‌كنید و دوست ندارید در جا بزنید. قدرت ابزار مفیدی است كه به شما اجازه می‌دهد برنامه‌های زیباتری را در زندگی به مرحله اجرا درآورید و افكار و رویاهای‌تان را تحقق ببخشید.

هدف شما این است كه با كمك قدرت زندگی را بر پایه انتظارات و ایده‌های‌تان بسازید؛ البته در خانواده از قدرت‌تان برای كمك به دیگران استفاده می‌كنید. با این وجود چندان در قدرت غرق نمی‌شوید و نكته مهم این است كه می‌دانید چطور از قدرت‌طلبی بیش از حد دور بمانید و این علاقه به كسب قدرت ارتباطات شما را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد.

اگر امتیازتان بین 26 تا 32 است...

فکر می کنید قدرت برای سایرین است

فكر می‌كنید قدرت فقط متعلق به دسته خاصی از افراد است و به شما ارتباطی ندارد. به قدرت به عنوان یك جنبه ماورای طبیعی نگاه می‌كنید؛ از این رو عجیب نیست كه از آن بهره‌مند نباشید. درواقع قدرت جزئی از رویاهای فانتزی شماست كه فكر می‌كنید هرگز محقق نمی‌شود. اما به چه دلیل از قدرتمند شدن فرار می‌كنید؟ شاید یك دلیلش این است كه قدرت تصمیم‌گیری ندارید و نمی‌توانید مسئولیت كارها و عملكردتان را برعهده بگیرید.

از این رو ترجیح می‌دهید تحت تسلط یك قدرت بالاتر، مثلا پدر و مادر یا رئیس‌تان باشید. شاید هم چنین رفتاری را از والدین‌تان به ارث برده‌اید و دوست دارید بیشتر از آنكه در مركز قدرت و توجه قرار بگیرید، در سایه آرامش به كار خودتان برسید. اینكه دل‌تان بخواهد قدرتمند باشید یا نه، به خودتان بستگی دارد اما بهتر است بدانید قدرت آنقدر‌ها كه فكر می‌كنید دست‌نیافتنی نیست؛ فقط كافی‌ است با همه وجود بخواهید كه در میدان نبرد به پیروزی برسید.

اگر امتیازتان بین 33 تا 40 است...

قدرت برای‌تان اهمیتی ندارد

گاهی اوقات مجذوب قدرت می‌شوید اما تصورتان بر این است كه قدرت با كارهای غیر اخلاقی همراه می‌شود و غول خطرناكی است! فكر می‌كنید قدرت به هیچ دردتان نمی‌خورد و تصویر ناخوشایندی از شما را به دیگران نشان می‌دهد. شاید هم در گذشته برای كسب قدرت دچار سرخوردگی شده‌اید و به همین دلیل دستیابی به آن از اولویت زندگی‌تان خارج شده است.

در ابتدا بخشی از وجودتان را بشناسید كه به قدرت علاقه‌مند است و آن را نادیده نگیرید و سپس سعی كنید قدرت را برای خودتان تعریف كنید و آن را به شیوه مثبتی به دست آورید تا بتوانید در جهت مفید از آن استفاده كنید. به این ترتیب می‌توانید برند قدرت مناسبی برای خودتان داشته باشید و تغییر جالبی در زندگی‌تان ایجاد كنید.در چه شرایطی قدرتمند بودن خوب نیست؟

گروهی از افراد قدرتمند كه جایگاه اجتماعی خوبی دارند به نصیحت‌های دیگران توجهی نمی‌كنند، تاثیر تصمیم‌های خود را بر زندگی دیگران نمی‌بینند و با داشتن خودشیفتگی بیش از حد از سایرین به عنوان ابزاری جهت رسیدن به خواسته‌های‌شان استفاده می‌كنند. این بی‌تفاوتی به حقوق دیگران می‌تواند پاشنه آشیلی باشد و به فرد آسیب برساند. پس اگر در جایگاهی قرار دارید كه نسبت به دیگران در موقعیت برتری هستید این نكته را نادیده نگیرید و با دانستن شیوه‌های ارتباط موثر با افراد پایین‌تر تبادل خوبی داشته باشید.

تست: میل به قدرت‌طلبی شما چقدر است؟


با قدرت نه بگویید

گاهی اوقات با یك اقدام ساده می‌توانید در وجودتان احساس قدرت کنید.  این موقعیت ساده زمانی است كه فردی از شما درخواستی دارد و شما با قدرت به درخواستش پاسخ منفی می‌دهید. گاهی اوقات كسی كه نه می‌گوید احساس تنها شدن می‌كند به همین دلیل خود را مجبور می‌كند كاری كه دوست ندارد را انجام دهد و برای گفتن «نه» جرات و اعتماد‌به‌نفس ندارد. اگر از این دسته افراد هستید، موارد زیر به شما كمك می‌كنند:

-وقتی كسی از شما درخواستی دارد، باید كارهای‌تان را اولویت‌بندی كنید. اگر این روزها مشغله كاری دارید یا به هر دلیلی قادر به انجام كارهای دیگران نیستید، عذرخواهی كنید.

-برای «نه» گفتن‌تان دلایل منطقی بیاورید. دلیل‌تراشی، یك نوع مكانیسم دفاعی است كه در این شرایط به صورت مستقیم به شما كمك می‌كند. گاهی اوقات دلایل به صورت عینی هستند؛ مثلا دوستی كتاب شما را به امانت می‌خواهد، می‌توانید به او بگویید این روزها خودم مشغول خواندن این كتاب هستم.

-اگر حس می‌كنید حتی با گفتن دلایل خود طرف مقابل از شما دلخور می‌شود، پیشنهاد جدیدی مطرح كنید. برای مثال اگر امروز نمی‌توانید او را در رفتن به سینما همراهی كنید، بگویید: «آخر هفته با هم به دیدن تئاتر می‌رویم.» در این صورت او جواب نه شما را نمی‌شنود بلكه پیشنهاد را می‌شنود.

-مراقب باشید از آن سوی بام نیفتید و جو قدرتمندی زیادی نگیرید. تبدیل به آدمی نشوید كه همیشه نه می‌گوید. نه گفتن مال زمانی است كه خودتان دغدغه و درگیری دارید و توان انجام درخواست‌های دیگران را ندارید.

منبع : بخش خانواده سبز آکاایران
برچسب :