راه کاری های موثر برای خوشبینی و مثبت اندیشی در زندگی
احتمالا تا حالا کسی بوده که به شما بگوید: “خوش‌بین باش” یا “به نیمه پر لیوان نگاه کن”. افرادی که این حرف‌ها را بر زبان می‌آورند انسان‌هایی مثبت اندیش هستند. مثب

آکاایران: همه آدم ها دوست دارند که در زندگی شان موفق باشند اما نمیدانند که خوش بینی و مثبت اندیشی چقدر در این امر می تواند مفید باشد.قدرت مثبت اندیشی در زندگی بسیار زیاد و شگفت انگیز است. آدم های خوش بین همیشه در همه جنبه های زندگی یک قدم جلوتر بوده اند و موفقیت های بیشتری کسب کرده اند.همچنین انسان های خوش بین کمتر دچار افسردگی و بیماری می شوند.

30 ویژگی افراد انرژی مثبت- اخبار رسانه ها تسنیم | Tasnim

 ” مارتین ای . پی . سلیگمن ” پروفسور روانشناسی دانشگاه پنسیلوانیا :

 ” شواهدی وجود دارد که خوشبینی ، سیستم دفاعی و حفاظتی بدن را تقویت می‌کند.”

روانشناسان اعتقاد دارند که خوش بینی و بدبینی، عاداتی اند که همه انسان ها از زمان کودکی می‌آموزند، و در این میان، والدینمان الگو و سرمشق ما هستند.

 سلیگمن :

” خوشبینی ، یک روش عادی برای توضیح شکست ها به خودتان است.”

8 قدم تا “خوش بینی و مثبت اندیشی” در کار و زندگی | بهداشت نیوز

تفکر مثبت باعث اوج‌گیری سلامت افراد می‌شوند
یافته‌ها جدید، چنین نشان می‌دهد که افراد خوشبین و مثبت اندیش، نه تنها سالم‌تر و کم تنش تر هستند، بلکه به طور کلی رفاه بیشتری نیز دارند. بر اساس تحقیقات پژوهشگر روانشناسی مثبت، خانم سوزان سهرستروم:
“بروز اشتباهات تقریبا برای هر فعالیتی که انسان‌ها انجام می‌دهند ذاتی است. مطالعات نشان می‌دهد که خوش بین ها به طور کلی از نظر روان‌شناختی و فیزیولوژیکی سالم‌تر از سایر انسان‌های دیگر هستند.”

حتی اگر به‌طور طبیعی، تفکر مثبتی در ذهن شما جاری نیست، ایجاد تفکر مثبت ساختگی توسط ذهن می‌تواند تاثیر به سزایی بر روح و روان شما داشته باشد. به عبارتی، القای مثبت اندیشی و خوشبینی به مغز و بدن نیز می‌تواند باعث ایجاد تغییراتی در بدن انسان‌ها شود و آن‌ها را سالم‌تر کند.

افراد مثبت اندیش و خوش بین بهتر با استرس مقابله می‌کنند
هنگام مواجهه با شرایط استرس‌زا، افراد مثبت اندیش مؤثرتر از افراد بدبین، با قضایا برخورد می‌کنند. در یک تحقیق، محققان دریافتند که، وقتی خوش بینان با ناامیدی مواجه می‌شوند (شرایط ناامید کننده مانند عدم پیدا کردن شغل مناسب و یا عدم ارتقای شغلی)، بیشتر بر روی راه‌حل‌هایی که باعث حل مشکل و مساله می‌شود، تمرکز می‌کنند. آنها به جای ناامیدی و یا تمرکز بر روی چیزهایی که نمی‌توانند تغییر دهند، کارهایی مشابه زیر را انجام می‌دهند:
    خونسردی خود را حفظ می‌کنند
    فقط روی راه‌حل هایی که متناسب مشکل است تمرکز می‌کنند
    برنامه‌ای تدوین می‌کنند
    در صورت لزوم و زمانی که به یاری کسی نیازمند بودند، از دیگران تقاضای کمک می‌کنند

از سوی دیگر، بدبین‌ها، به راحتی فرض می‌کنند که وضعیت از کنترل آنها خارج است و هیچ چیزی برای تغییر شرایط در دسترس ندارند. آن‌ها بیشتر بر روی شرایطی تمرکز می‌کنند که واقعا توانایی تغییرش را ندارند.

در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات آکا, راهکارهای موثر و مفید را به شما آموزش میدهیم که با استفاده از انها می توانید به هدف خوش بینی برسید. با هم همراه باشید.

1.با افرادی که خوش بین هستند مشورت کنید 

سعی کنید با افرادی که خوش بین هستند مشورت کنید یا به عبارتی به نصیحت های آنها در مورد چگونه خوش بین شدن،گوش بدهید و به خاطر بسپارید.

و اگر شما خود یکی از افراد خوش بین هستید آن را با دوستان وافرادی که خواستار آن هستند به اشتراک بگذارید ؛ اغلب اوقات تا این قسمت ممکن است که کافی باشد و شخص با دیدن یک تپه از آن کوهی بزرگ نسازد.

2. به آهنگ های مثبت وانرژی بخش گوش دهید 

گوش دادن به موسیقی نشاط بخش یک راه عالی برای تقویت روحیه خودتان می باشد و به عبارتی دیدگاه جدیدی برای خودتان ایجاد میکنید.شما می توانید همین کار را مثل افرادی که مشابه شما عمل میکنند انجام دهید.میتوانید زمانیکه درحال میاده روی هستید به آهنگ گوش دهید.

موزیک شاد

افزایش خوش بینی و مثبت اندیشی در خود

3. خندیدن

خنده میتواند موجب ایجاد فضای آرام بین شما وکسانی که کنار شما هستند شود و انرژی مثبت را در شما واطرافیانتان گسترش میدهد.اگر احساس کردید که کمی منفی بین شده اید و نمی توانید آنرا کنترل کنید،

توصیه می شود فوراً 30ثانیه الی یک دقیقه با گوش دادن به یک چیز خنده دار ، خودتان را سرگرم کنید تا آن فکرهای منفی از ذهن شما کاملا خارج شوند و باخیال آسوده به کارهایتان بپردازید. حتماً توصیه می شود که امتحان کنید تا احساس تان را دگرگون کنید.

خندیدن

راه های متمایل کردن دیگران به خوش بینی و مثبت اندیشی

4. روزانه یک یادداشت از خود بنویسید و نگه دارید

60 ثانیه از روز خود را به نوشتن یک یادداشت صرف کنید و در آخر آن یک تعریف از خود بنویسید یا از برخی از کلمات دلگرم کننده استفاده کنید.

5.به افرادی که پرمشغله هستند کمک کنید

همانگونه که میدانید توسط کار و مدرسه رفتن در افراد مشغله های گوناگونی ایجاد می شود که مطمئناً شما را از اهداف خوش بینانه بودن و راه و روش سازنده جدا سازد پس مطابق حرف های گفته شده در قبال اطرافیانتان می توانید مسئولیت بپذیرید و به آنها کمک کنید.

کمک شما می تواند مثل دعوت کردن آنها به پیک نیک کوتاه مدت و یا کنار ساحل رفتن و یا حتی کنار یکدیگر زیر اسمان دراز بکشید و به حرکت ابر ها دقت کنید و باهم خوش بگذرانید تا بتوانید مشغله هارا از فکر طرف مقابلتان ببرید با این کار هم به خودتان کمک کرده اید و هم خلق و خوی دوستتان را تغییر داده اید.

پیک نیک

6.غذاهای مورد علاقه آنها را یا بپزید یا از بیرون بخرید

اگر دیدید که یکی از دوستانتان پرمشغله شده است و منفی نگر شده است توصیه میشود که آنها را به خانه تان دعوت کنید و غذای مورد علاقه آنها را بپزید ویا می توانید آنها را به بیرون دعوت کنید و ساعتی را باهم بگذرانید تا کمی رو خوش بینی آنها تاثی بگذارید.و یا حتی می توانید آنها را با یک بسته شکلات خوشحال کنید و روی آنها تاثیر بگذارید تا خوش بین شوند.

دعوت به شام

تحریک دیگران برای خوش بینی و مثبت اندیشی

7. در آغوش بگیرید

با آغوش گرفتن کسی که پرمشغله است و منفی نگر شده است گاه حتی تاثیر بیشتری نسبت به خنده های طولانی در شخص میگذارد ، جالب است بدانید که دانشمندان روی تاثیر در آغوش گرفتن بسیار مطالعه کرده اند و تاثیر آن را از خندیدن بیش از حد بیشتر دانسته اند. با این کار شما میتوانید خنده و انرژی را در باطن و ظاهر شخص مشاهده کنید.

آغوش عزیزان

 8. به اشتراک گذاشتن آنچه شما پیدا کرده اید و یا ساخته اید

این مورد می تواند شامل میوه های خوشمزه که شما آنها را با دوستتان تقسیم میکنید و میل می کنید،باشد. یا مربا ، کیک و یا نان شما خودتان درست کرده اید.

چنین هدیه ی ساده اما دوست داشتنی واقعا می تواند معنی زیادی داشته باشد وانرژی مثبت را در شخص ایجاد کند و تمام فکرها و منفی نگری هارا از شخص دور سازد و انرا به زندگی جدیدتری وارد سازد.

منبع : بخش خانواده سبز آکاایران
برچسب :