12روش کلیدی برای شکست استرس در زندگی
روش های کلیدی برای شکست استرس در زندگی را در این مقاله از آکا مطالعه کنید.

تکنیک روانشناسی - کاهش استرس و اضطراب - خودساخته

آکاآپ: همه‌ی ما در زندگی روزمره و در موقعیت‌های گوناگون، بارها دچار استرس می‌شویم. استرس به واکنش طبیعی بدن در برابر عوامل محرک، تغییرات، فشارهای درونی یا بیرونی گفته می‌شود. این عوامل در شرایط مختلف سبب بر هم خوردن تعادل بدن می‌شوند و بدن هوشمند ما برای مقابله با این حالت تلاش می‌کند تا تعادل از دست رفته را بازگرداند.

برای کاهش اضطراب و استرس روزمره این تکنیک ها را به کار ببرید

اما هنگامی که استرس شدید، قوی و از کنترل خارج شود، می‌تواند مشکلاتی را در سلامت روحی و جسمی ما ایجاد کند. به همین دلیل یافتن راه‌های کاهش استرس و اضطراب برای بازگرداندن آرامش روحی و سلامت جسمی لازم است. ولی پیدا کردن یک داروی ضد استرس که در هر شرایطی برای شما مناسب باشد، آسان نیست.

12روش کلیدی زیر نحوه مقابله و حتی غلبه بر استرس را به شما نشان می‌دهند. اگر دنیا هم بر سر شما خراب شده باشد، آرامش خود را حفظ کنید و به ادامه مطلب  توجه کنید.

تکنیک های علمی و تایید شده برای مقابله با استرس

چطور ارتباط با افراد موفق‌تر، ما را به پیشرفت می رساند؟ | خواندنی ها

1. ارتباط با افراد موفق برای مقابله با استرس:

هرچقدر بیشتر با افراد موفق ارتباط داشته باشید بیشتر شبیه آنها رفتار خواهید کرد و همین ارتباط سبب کاهش استرستان می شود. شما می توانید از تجربیات این افراد برای مقابله با استرس کمک بگیرید. بهتر است از افراد افسرده دوری کنید.

2. نیاز به خوردن غذا:

شاید استرس ناشی از کار به این معنا است که دلتان می خواهد مقداری مواد غذایی مثل بستنی مصرف کنید که در فریزر منتظر شماست. احساس خجالت نکنید. گاهی اوقات کاهش فشار خون می تواند به فرد احساس استرس دهد که با جویدن مقداری از این غذا به سرعت استرس کاهش پیدا می کند. فقط ما نیستیم که در چنین مواقعی احساس گرسنگی و اضطراب می کنیم و البته باید مراقب باشید که در خوردن آن زیاده روی نکنید.

3. ورزش کردن

فواید ورزش

ورزش یکی از بهترین راه‌های کاهش استرس است. شاید به نظر متناقض بیاید اما ایجاد استرس فیزیکی در بدن با استفاده از ورزش، باعث کاهش استرس ذهنی می‌شود. فواید ورزش برای کاهش استرس با تمرین منظم و روتین حتی بیشتر هم می‌شود. افرادی که به طور منظم ورزش می‌کنند، به چند دلیل کمتر از کسانی که ورزش نمی‌کنند دچار اضطراب می‌شوند.

4. بلند خندیدن برای مقابله با استرس:

اگر مشغول خندیدن باشید، چگونه می توانید احساس استرس کنید؟ البته افراد به این نکته اشاره دارند که در هنگام استرس هم نمی توان بلند خندید. پس چگونه این دو را در یک زمان مشخص انجام دهیم؟بلند خندیدن به این معناست که هوای بیشتری وارد بدن ما شود و هر چه هوا بیشتر باشد، اکسیژن وارد شده به عضلات و ارگان های بدن ما نیز بیشتر است که به ما کمک می کند اندورفین های بیشتری در مغزمان آزاد شود پس کافی است که فقط ادای آن را در بیاورید. این هورمون ها احساس خوبی را به ما می بخشد و باعث می شود که هورمون های بدن به حالت تعادل برسند و تنها چند ثانیه از این کار باعث می شود که احساس خوبی به شما دست بدهد.

خواب کافی برای بدن چقدر باید باشد؟

5. خواب کافی برای مقابله با استرس:

به اندازه کافی خوابیدن باعث می شود که در طول روز انرژی لازم را داشته باشید و همچنین می تواند به شما کمک کند تا با استرس روزانه خود بجنگید. یک چرت کوتاه مدت می تواند بدن شما را ریست کند و بدن ما هنگام خواب تمام علت های استرس را خاموش می کند.

6. مدیریت زمان دشمن استرس:

نداشتن مدیریت زمان سبب بروز استرس در افراد می شود. اگر از زمان خود به صورت درست استفاده نکنید و برای اوقات خود برنامه ریزی نداشته باشید دچار استرس می شوید بنابراین برای کاهش استرس زمانتان را مدیریت کنید و برنامه ریزی صحیح برای آن داشته باشید.

7. برای کاهش استرس، عجله نکنید:

افرادی که در کارکردن عجولند نسبت به سایر افراد دچار استرس بیشتری می شوند. برای اینکه استرس خود را کاهش دهید کارهای روزانه خود را با صبر و حوصله انجام دهید.

8. آدامس جویدن

کاهش اضطراب

یک راه ساده و سریع برای کاهش استرس، آدامس جویدن است. تحقیقاتی در این زمینه نشان داد افرادی که آدامس می‌جوند در کنترل آرامش ذهن خود موفق‌تر هستند و استرس کمتری دارند. یک توضیح منطقی برای این موضوع این است که جویدن آدامس باعث می‌شود موج‌های مغز فرد شبیه موج‌های مغز افراد آرام می‌شود. دلیل دیگر این است که جویدن آدامس باعث افزایش جریان خون به مغز می‌شود. یک تحقیق دیگر که به تازگی انجام شده است نشان می‌دهد میزان کاهش استرس هنگامی که افراد آدامس خود را با قدرت بیشتر می‌جوند، بیشتر هم می‌شود.

9. مدیتیشن برای مبارزه با استرس:

همه ما مدیتیشن را انجام نمی دهیم اما دلیل آن این است که فواید آن را نمی دانیم زیرا با دانستن فواید آن قطعاً به آن روی می آوریم. مدیتیشن به ما فرصت این را می دهد که از راه مثبت نفس بکشیم و دم و بازدم مناسبی داشته باشیم. این نفس کشیدن مناسب، احساسات مغزی را از ما دور می کند که این موضوع کافی نیست. نفس های عمیق به ما کمک می کند که ضربان قلب خود را پایین بیاوریم و با نشانه های استرس مبارزه کنیم. همچنین ذهن فرد را از چیزی که باعث استرس شده شفاف می کند و آن را در ذهن او کوچک می کند.

10. مراقبت نور و رنگ اطرافتان باشید:

برخی از افراد نسبت به نور و رنگ محیط حساسند ودچار استرس می شوند برای همین نمناک توصیه می کند این افراد باید برای کاهش استرس نسبت به رنگ و نور محیطی که در آن زندگی می کنند یا مشغول کارند مراقبت بیشتری داشته باشند. استفاده از رنگ آبی آرامش بخش است و به کاهش استرس کمک زیادی می کند.

11. قطع ارتباط با جهان:

گاهی اوقات افراد با استرس مواجه می شوند، بدون آن که خودشان قادر به تشخیص اش باشند. بعضی وقت ها با رسیدن یک پیام به گوشی تلفن همراه از طرف رئیس تان دچار استرس می شوید. شاید یک ایمیل نیز شما را دچار استرس کند، پس سعی کنید که تلفن خود را خاموش کنید و از دنیای واقعی لذت ببرید که باعث کاهش استرس شما می شود. نگران نباشید که این کار صدمه ای به زندگی شما وارد نمی کند.

تنها در هفت گام ساده برنامه ریزی کنید – واگویه

12. برنامه ریزی را فراموش نکنید:

اگر افراد زندگی شان را براساس یک سیستم و قاعده تعریف شده و منظم پایه ریزی کنند و حتی برای تفریحات و اوقات فراغتشان برنامه داشته باشند ، کمتر دچار استرس خواهندشد. رفتن به دیدار آشنایان و تفریح کردن باعث کاهش استرس و ایجاد آرامش در فرد می شود پس برنامه ای برای تفریح خود بچینید. برنامه ریزی در همه کارها سبب کاهش اتلاف وقت می شود و درنتیجه به دلیل وجود نظم موجود، استرس کمتری سراغ افراد خواهد آمد.

منبع : بخش خانواده سبز آکاایران
برچسب :