توصیه هایی برای شرکت در کنکور
شرکت در کنکور و طریقه,اشکالی ندارد,بگیری تازه,بخوانید بگویید,یاد این ضرب,توصیه,بهتر,شاید

توصیه هایی برای شرکت در کنکور
 
شاید وقتی توصیه های ما را بخوانید، بگویید که حالا دیر شده است ، ما باید زودتر به فکرمی افتادیم ، اما اشکالی ندارد، اگر شما برای شرکت در کنکور و طریقه فراگرفتن دروستان با گفته های ما وجه اشتراک داشتید که چه بهتر و اگرنه ، به یاد این ضرب المثل بیفتید که <<ماهی را هروقت از آب بگیری تازه است >>.

در صورت قبول نشدن در کنکور سال ۸۲،راهنمایی ها و به عبارت بهتر کلیدهای طلایی را برای سال آینده آویزه گوشتان کنید، به این امیدکه موفق شوید. ما در این مطلب از جهات گوناگون می خواهیم به کنکور بپردازیم و این که چگونه دروس خود را مطالعه کنید. فراموش نکنیدکه کنکور، امتحان است ، امتحانی که تکلیف شما را برای مدارج بالاتر درسی ، مشخص می کند،امتحانی که در بسیاری از موارد سرنوشت شما را تعیین می کند، امتحانی که از اول ابتدایی تا بالاترین مقاطع دانشگاهی با آن سروکار دارید.می خواهیم شما را یاری کنیم که قدرت ارزیابی امتحانهایتان را داشته باشید و همچنین بتوانیدبه طو منطقی از امتحاناتی که در کنکورهای مختلف از شما به عمل می آید سربلند بیرون بیایید. ما درباره روش های موفقیت آمیز درامتحانات و نکته هایی برای موفقت در کنکور و نیزدوری از اضطراب به هنگام امتحان مطالبی مفیدبرایتان ذکر می کنیم .
● به این نکات توجه کنید
الف) برگه های امتحانی قبلی می تواند یکی ازمهم ترین منابع با ارزش باشد، پس هر چه سریعترآنها را به دست آورید و حل کنید و سپس با پاسخنامه آنها را مقایسه کنید.
ب) روز پیش از امتحان ، زمان برگزاری امتحان را کنترل کنید و دقت کنید به موقع به جلسه امتحان برسید.
ج) اگر شب قبل از کنکور صرف مطالعه شود،ممکن است مطالب بسیاری یاد گرفته شود، اما خسته تر از آن خواهید بود که در روز امتحان سوالات را درست بخوانید و پاسخ ها را به یادآورید.
د) هنگام مرور نهایی نباید با یافتن تمام مطالبی که هنوز نمی دانید خود را افسرده کنید،بلکه به اصلاح و پردازش مطالبی که می دانید،بپردازید.
و) پیش از شروع امتحان سعی کنید با نظم فکری صحیح در جلسه امتحان حاضر شوید.
● نکاتی برای موفقیت در کنکور
کنکور مهم ترین امتحان یک دانش آموز است ، از این رو نکاتی را به شمامی گوییم که برای موفقیت در کنکور ضروری است . موفقیت قطعی و کامل در کنکور سراسری ونه فقط قبول شدن در یک رشته انتخابی ، مستلزم تلاش و کوشش در همه سال های دبیرستان است . از دست ندادن فرصت های طلایی مثل تعطیلات تابستانی و به ویژه آخرین تعطیلات تابستانی (تابستان بین سال سوم و سال آخردبیرستان ) و استفاده درست از آنها در راه موفقیت از اهمیت بالایی برخوردار است . داوطلب کنکور باید از ابتدای آخرین سال تحصیلی خود تا روز برگزاری کنکور برنامه ویژه ای داشته باشد یا به اصطلاح برای این مدت سرمایه گذاری ویژه ای کند، او باید بداند این سال با سال های تحصیلی گذشته متفاوت است و در این مدت کوتاه باید کتابهای پرمحتوا و نسبتا پر حجم را فرابگیرد و در عین حال به موازات آن درس های سال گذشته را نیز دوباره مرور کند. زمان پرداختن به فعالیت های غیردرسی درسال پیش از کنکور باید به حداقل برسد،فرصت های زیادی در آینده برای آنها موجوداست . اعتماد به نفس خود را از دست ندهید ودایما به خود بگویید که حتما در این راه پیروزخواهید شد.
اشکالات ، نکات مبهم و مسائل حل نشده حتما باید از دبیران پرسیده و از هر گونه خجالت واضطراب دوری شود. هر مشکل درسی که نزددبیران یا دانش آموزان حل و رفع شود، بهتر درذهن می ماند و توشه راه شما خواهد بود. ملاقات با افراد با تجربه در زمینه کنکور، مثل دیدار با قبول شدگان موفق و حتی ناموفق وتبادل نظر با آنها برای شما بسیار مهم است . اگر محیط منزل برای مطالعه مناسب نباشد،می توان در کتابخانه ها درس خواند. به هوش و استعداد خود نباید شک کرد،بلکه باید در پی یافتن راهی بود که درس را به بهترین شکل فراگرفت . برنامه درسی خود را طوری تنظیم کنید که بتوانید آن را اجرا کنید. ممکن است درسی که در آن احساس ضعف می کنید از جانب دبیر شما، خوب بیان نشود و اودر بیان مطلب از خود ضعف نشان داده باشد، پس با مطالعه کتابهای کمک درسی این مشکل را حل کنید. استفاده از کتابهای کمک درسی معتبر وتست زدن مناسب ، نقش مهمی در موفقیت وآشنایی شما با سوالات کنکور دارد. در برخورد با دانش آموزان مستعد و ممتازبه جای حس حسادت و رقابت باید روحیه همکاری و همیاری درسی داشت ، که نهایتا این کار متقابل بوده و به نفع داوطلب کنکور است . نباید به خود بگویید که فلان درس سخت است ، باید متوجه باشید که هر درس زبان خاص خود را دارد. شیوه موفقیت در دروس حفظی با مرور دایم آنها به دست می آید، اما موفقیت در دروس ریاضی و مانند آن حتما با حل کردن مسائل فراوانی در آن زمینه به دست می آید.
به تلاش دوستان خود با چشم حسادت وناکامی نگاه نکنید. هر کس باید به اندازه توانایی خود تلاش کند و به هر اندازه که تلاش کرده باشد، با یاری خدا نتیجه خواهید گرفت . برای موفقیت های بالا و قبولی دررشته های موردنظر باید به همه درس های اختصاصی و عمومی توجه کافی داشت ، اما درموفقیت های نسبی و قابل قبول ، در صورتی که توجه خاص به همه درس ها امکان پذیر نباشد،باید میزان اهمیت هر درس در کنکور سراسری (ضریب هر درس ) در نظر گرفته شود و هر درسی که اهمیت بیشتری دارد بدون زیاده روی ، بیشترمطالعه شود.
به بهانه رفع خستگی نباید از کتاب ها فاصله گرفت و به تفریح پراخت ، باید تماشای تلویزیون را به حداقل برسانید و از دنبال کردن افکاری که ذهن شما را اشغال می کند، خودداری کنید.
یکی از مهم ترین مسائلی که باید در کنکورمورد توجه قرارگیرد، مسئله انتخاب رشته است ، ازقبل باید با رشته های مختلف تحصیلی در دانشگاه آشنایی کافی داشت و آنها را با توانایی و علاقه خود سنجید. علت بسیاری از ناکامی ها در کنکور،عدم آشنایی کافی داوطلبان با رشته های تحصیلی و انتخاب رشته نادرست است . به رشته های مختلف دانشگاهی با همه جوانب و امکانات دانشگاهی باید به دقت توجه کرد و بینش درستی نسبت به رشته های نیمه متمرکز و بورسیه داشت ،همچنان که به ایده ال سازی افراد درموردقبول شدن در فلان رشته دانشگاه نباید توجه کرد. نتیجه کنکور را باید در ورای تلاش ها وبهره مندی از حداکثر فرصت ها و مهم تر از همه کمک و یاری جستن از خداوند بزرگ انتظارداشت . هرگز نباید از فشارها، ناتوانی ها ومشقت های این راه گریزان بود، بلکه باید آنها را شناخت و حل و هضم کرد.
● به این نکات در این باره توجه کنید:
الف) توجه کامل به کتابهای درسی و فهمیدن همه مطالب .
ب) دقت به نکات ریز و کنکوری در درس ها.
ج) توجه کردن به سرعت عمل و پاسخ به هرمجموعه تست در مدت معین شده .
د) ارتباط با پشت کنکوری ها و استفاده ازتجربه های آنها.
و) انجام دادن برنامه منظم خود با صبر وپشتکار فراوان .
هـ) سعی کنید به دوستان خویش روحیه داده و از به رخ کشیدن اطلاعات خود به دیگران دوری کنید.
ی) در تمام حالاتی که مشغول مطالعه هستید ویا آن هنگام که وارد جلسه امتحان می شوید با حالتی سرشار از امید به خدا، به تست زدن مشغول شوید.
ر) اگر توانایی شرکت در کنکور آزمایشی را که قبل از کنکور اصلی اجرا می شود دارید، حتما به این کار اقدام کنید و میزان پیشرفت خود را مشخص سازید، این کار باعث می شود که شما نقاط قوت و ضعف خویش را شناخته و به رفع ضعف ها وتقویت آنها بپردازید.
ز) قبول نشدن در کنکور هرگز نباید باعث دلسردی و ناامیدی شما شود. باید به خوداطمینان داشته باشید و هوش و استعداد وتوانایی های خدادادی را دست کم نگیرید، بلکه باید به آنها و قدرت آنها ایمان داشته باشید.چه بسیارند افرادی که در بهترین رشته ها مشغول تحصیلات عالی هستند، در حالی که بارها وبارها مسیر علمی آنها مسدود شده است . آنها شاید
خسته شده باشند، اما مطمئن باشید که هرگز ناامیدنشده و با تلاش و کوششی دوچندان به مقصدرسیده اند.
● از کنکور نترسید
ترس از کنکور دوعلت دارد که یکی آشکار و دیگری نهان است ، ترس از شکست ، مهم ترین علت این اضطرابات است ، اما از این مهم تر هم هست و آن این که احساس می کنید اگر موفق نشوید، پیش دیگران تحقیر شده و آبرویتان می رود.اما علت دوم و پنهان ترس این است که احتمالاهدف های انتخابی شما با هدف های واقعی یکی نیستند، ممکن است اضطراب شما به این دلیل باشد که خود را به حرکت در جهتی مجبورمی کنید که مناسب شما نیست .
● مهمترین راههایی که می تواند دلهره ها واضطرابهای کنکور را کاهش دهد به قرار زیراست :
الف) درسهایتان را در طول سال تحصیلی مطالعه کنید تا مجبور نشوید همه مطالب را در شب امتحان مطالعه کن.
ب) شب کنکور زود بخوابید و صبح زود بلندشوید. ابتدا حمام کنید، بعد صبحانه بخورید و بالباس پاکیزه و تمیز وارد جلسه امتحان شوید.
ج) از درگیریهای لفظی در محیط خانه در شب کنکور بپرهیزید.
د) از مهمانی رفتن در شب کنکور و چند شب قبل از آن بپرهیزید.
و) مرور و مطالعه را چند دقیقه قبل از شروعکنکور قطع کنید تا فکر و ذهن شما از حال فعالیت و برانگیختگی برای یادگیری بیرون آمده و آماده جواب دادن مطالب آموخته شده باشد.
هـ) قبل از کنکور چندبار به صورت آزمایشی خودتان را ارزشیابی کنید.
ی) به این امر واقف باشید که امتحان به عنوان وسیله ای است جهت خودآزمایی و آموزش شما.
ر) توان خود را با بحث با دوستان بر سرجزئیات و یا نگرانی برای یادآوری چیز معینی هدر ندهید.
ز) چند دقیقه قبل از شروع امتحان درمحوطه یا محیط آموزشگاه جهت آماده شدن برای امتحان حاضر باشید.
ژ) قبل از شروع امتحان از ماندن در محیطنامناسب مثل هوای گرم یا سرد بپرهیزد.
ص) قبل از این که به سوالات امتحان جواب دهید، سعی کنید به دستورات داده شده در ورقه امتحانی کاملا توجه کنید.
ض) به محض گرفتن ورقه امتحانی به خودقوت قلب دهید و تلقین کنید که از عهده امتحان به نحواحسن برخواهید آمد و از امتحان دادن لذت می برید.
پ) وقت امتحان را با توجه به تمام سوالات تقسیم کنید.
ت) سوالات امتحان را از ساده به دشو آنهاارجواب دهید.
ف) هنگام تحویل گرفتن ورقه امتحانی نامه ) به تمام سوالات توجه نکنید . 
 

خانواده سبز
ویرایش و تلخیص:آکاایران

منبع : بخش خانواده سبز آکاایران
برچسب :