نکته مهم درباره مدرسه های فرزندان شما
امور تحصیلی آنان,رتبه های بالاتری,بررسی ها نشان,بررسی ها نشان داده,بررسی,نمره,رتبه,تست

نکته مهم درباره مدرسه های فرزندان شما      
 
۱-دخالت پدران و مادران در امور تحصیلی فرزندشان اهمیت بسیاری دارد.
بررسی ها نشان داده است دانش آموزانی که پدران و مادرانشان در امور تحصیلی آنان دخالت دارند، در مدرسه موفقیت بیشتری کسب می کنند، نمره های آنان بیشتر است و رتبه های بالاتری دارند...

 چنین دانش آموزانی به طور مرتب در مدرسه حضور می یابند و مهارت های اجتماعی بهتری دارند و احتمال فارغ التحصیل شدن و رفتن به دانشگاه در آنها بیش از سایرین است.
۲-پدران و مادران می توانند از راه های گوناگونی در تحصیل فرزندان خود دخالت کنند.
برای مثال می توانند در خانه آموزگار فرزند خود شوند و محیط یادگیری را برای تمامی اعضای خانواده فراهم سازند. همچنین می توانند برای ارتقای سطح آموزش در مدرسه همکاری کرده و در فعالیت های آموزشی مدرسه شرکت کنند. یا آنکه مانند وکیل مدافع برای فرزند خود و سایر دانش آموزان عمل و مسئولان آموزش و پرورش و مربیان مدرسه را برای تدارک برنامه های آموزشی بهتر، ترغیب کنند.
۳- کودکان در مدرسه هم به پدران و مادران خود نیاز دارند.
کودکان آمریکایی آنطور که باید و شاید در مدرسه خوب درس نمی خوانند. کمتر از یک سوم دانش آموزان آمریکایی در خواندن، نوشتن، ریاضیات علوم و سایر درس های مهم، ورزیده اند. از آن بدتر اینکه نمره های دانش آموزان آفریقایی تبار آمریکایی و دانش آموزان متعلق به قشرهای کم درآمد و اسپانیولی زبان، بسیار کمتر از بقیه دانش آموزان است. روشن است که این امر نه از نظر انسانی شایسته است و نه از نظر اقتصادی. زیرا اقتصاد کشور با وجود چنین افرادی که بهره اندکی از دانش کسب کرده اند، دوام نمی آورد.
۴- مدرسه هم به کمک اولیا نیاز دارد.
نظرسنجی های عمومی نشان می دهد پدران و مادران، کارمندان رده بالا و مدیران و آموزگاران مدارس، جملگی بر این باورند که عدم دخالت والدین مهمترین چالشی است که مدارس با آن روبه رو هستند. مدیران و آموزگاران مدارس مشتاق آنند که پدران و مادران در امور مدرسه دخالت بیشتری داشته باشند. بی گمان کمک والدین در امور روزمره مدرسه، بسیار سودمند است. حضور در نشست های خانه و مدرسه، شرکت در کلاس های درس، خدمت در کمیته های مدرسه و یا کمک به آموزش فرزندان در خانه از جمله کارهایی است که پدران و مادران می توانند برای کمک به مدرسه انجام دهند.
۵-آگاهی والدین از استانداردهای یادگیری هر پایه تحصیلی، ضروری است.
پدران و مادران هم باید مانند دانش آموزان بدانند در طول سال تحصیلی چه مطالبی در درس های ریاضی، علوم اجتماعی و سایر درس ها به شاگردان آموخته می شود و آموخته های آنان چگونه ارزیابی می شود.
۶- پدران و مادران باید از مقررات انضباطی و رفتاری مدرسه فرزندشان اطلاع داشته باشند.
بی گمان دانش آموزان برای آموختن نیاز به احساس امنیت دارند. والدین نیز باید از استانداردهای ایمنی و انضباطی مدرسه فرزندشان آگاه باشند. مثلاً باید بدانند در مدرسه مسائل چگونه حل می شود و آیا مدرسه محیطی مناسب برای رشد شخصیت دانش آموزان خود فراهم آورده است یا نه؟
۷- پدران و مادران باید از امور مدرسه فرزند خود اطلاع کافی داشته باشند. والدین حق دارند از تمامی برنامه ها و عملکرد مدرسه فرزندشان آگاهی حاصل کنند. دستاوردهای تحصیلی و میزان موفقیت شاگردان مدرسه در درس های مختلف، میزان حضور دانش آموزان در مدرسه، درصد قبولی و شمار مردودان و اطلاعاتی از این قبیل باید در اختیار والدین قرار گیرد.
۸- والدین باید در مورد وضعیت مدرسه پاسخ مناسبی از مسئولان مدرسه دریافت کنند.
پدران و مادران باید در مورد ایمنی فرزندشان در مدرسه، در مورد روش های آموزش و نحوه امتحان از مسئولان مدرسه سئوال کنند. برای مثال باید بدانند اگر فرزندشان از سایر شاگردان عقب بماند، مدرسه برای کمک به او چه می کند؟
۹-مسئولان مدرسه باید با اولیای دانش آموزان رفتاری محترمانه داشته باشند.
پدران و مادران لزوماً کارشناس آموزش نیستند، اما مالکان اصلی مدرسه اند و معلمان و مدیران برای خدمت به آنان استخدام شده اند. بنابراین والدین سزاوار آن هستند که همچون شریکی برابر با مسئولان مدرسه در امور تحصیلی فرزندشان سهیم شوند.
۱۰- همکاری با سایر والدین در دستیابی شما به خواسته هایتان در مورد امور تحصیلی فرزندتان بسیار مؤثر است.
اگر فرزند شما در مدرسه ای تحصیل می کند که مسئولان آن معمولاً روی خوشی به اولیا نشان نمی دهند، باید بدانید که همیشه قدرت و نیروی زیاد در جمع پدید می آید. بنابراین اگر برای رسیدن به خواسته های خود اولیای دیگر را نیز با خود همراه کنید، بی گمان به نتیجه می رسید
منبع:روزنامه همشهری
ویرایش وتلخیص:آکاایران

منبع : بخش خانواده سبز آکاایران
برچسب :