فراگیری فنون صحیح امتحان دادن
فراگیری فنون صحیح امتحان دادن خواندن درس,مطالعه کردن,عوامل موفقیت در امتحان,شروع فصل امتحانات,مکان مطالعه,شب قبل از امتحان


امتحان دادن ملاک قضاوت درباره ی معلومات دانش آموزان است

در امتحانات هم شاگرد و هم معلم پیشرفت خویش را می آزمایند و از آنجا که امتحانات اساس کار ارزشیابی تحصیلی است و از آن برای تعیین موارد قدرت و ضعف تحصیلی دانش آموزشان خواه و ناخواه هنوز نمره های امتحانی به کار می رود و ملاک قضاوت درباره ی معلومات دانش آموزان است پس چه بهتر که با فراگیری فنون صحیح امتحان دادن، سوابق تحصیلی درخشان و خوبی را از خود به جای گذاریم.

1- در حین مطالعه ی درس ،  مضمون اصلی آن را دریابید. در این قسمت درس ، بحث به چه موضوعی اشاره دارد؟ چگونه یا در چه مراحلی آن را بیان کرده است؟

2- همراه با خواندن درس به طور مرتب برای خود سوالاتی طرح کنید تا توجه شما به موضوع درس بیشتر جلب شود  . بهتر است سوالات به نوعی با مطالب درسی هماهنگی داشته باشد.

3- سوالات طرح شده باید با توجه به اصل مطلب و کلید هر پاراگراف باشند.

4- در هنگام مطالعه در منزل به مطالبی که به نوعی در کلاس علامت زده یا در حاشیه و پاورقی نوشته شده نیز توجه خود را مبذول بدارید.

5- توجه داشته باشید توکل به خدا , آرامش و اعتماد به نفس و پشتکار و برنامه ریزی مهمترین عوامل موفقیت در امتحان است.


6- سعی کنید هرگونه برداشت نا به جا از امتحانات و ناراحتی و انزجار و نفرت از امتحان دادن را از خود دور کنید. زیرا امتحان جزء لاینفک زندگی ماست .


7- روز های قبل از امتحان هر چیز را که باعث حواس پرتی می شود کاملا کنار بگذاریدزیرا توجه به سایر چیزها باعث از بین رفتن تمرکز شما می شود. و کاهش تمرکز روی درس خود به خود اضطراب به وجود می آورد.


8- آغاز کار مطالعه با یاد خدا و به جا آوردن نماز واجب و تلاوت آیاتی از کلام الله مجید آرامش را برایتان به ارمغان می آورد .


9- همواره سعی کنید امنیت و آرامش را در خانه فراهم کنید و برای مطالعه یک مکان آرام و بی سروصدا را مد نظر قرار دهید.

10- جمع بندی مطالب را با بیان خود ؛ بیان کنید تا فراموشی شما کمتر شود.

,امتحان دادن, خواندن درس, مطالعه کردن,درس خواندن و تحصیل و کنکور

همه حواس خود را در جهت مطالعه قرار دهید

11- اگر از جزوات و مطالب خارج از کتاب استفاده می کنید ، دقت کنید که با مطالب موجود در کتاب سازماندهی لازم را داشته باشد تا مطالب مثل حلقه های جدا از هم یک زنجیر در نیایند.

12- اوراق امتحانی نوبت های گذشته ی خود اعم از ترم و نیم ترم و ماهانه و... را مجدداً مرور کنید تا اولاً نوعی مرور کرده باشید و ثانیاً اشتباهاتی را که در آن زمان در آن تکرار کرده اید، مجدداً تکرار نکنید.

13- یک هفته قبل از شروع فصل امتحانات سعی کنید خلاصه ی دروس  ، فیش برداری و فهرست نکات مهم را آماده و در پوشه ای جمع آوری کنید.

14- در اتاقی که مطالعه می کنید عوامل مزاحم از جمله تلفن ثابت، تلفن همراه، تلویزیون و... را از خود دور نمایید.


15- حتما وسایل و مکان مطالعه را قبل از مطالعه، مرتب و منظم نمایید. تنها وسایلی را که واقعا مورد نیازتان می باشد مقابلتان قرار دهید.


16- در خود تمرکز ایجاد نمایید و تمام حواس خود را در جهت مطالعه قرار دهید.


17- هنگام مطالعه خود را به جای معلم قرار دهید و سوالات امتحانی را طرح نمایید .


18- سوالاتی را که قبلا معلم از شما امتحان گرفته یا در اختیارتان قرار داده است مجددا مرور کنید .

19- پس از یاد گرفتن کامل مطلب ، حل تمرین های کتاب درسی و برطرف کردن اشکالات ، نمونه سؤال های امتحانات نهایی یا هماهنگ کشوری را حل کنید. سعی کنید طرز پاسخ گویی به سؤال های نهایی را خوب بیاموزید. همچنین با دیدن کلید تصحیح امتحانات نهایی ، به روش تصحیح اوراق خوب آشنا شوید.

,امتحان دادن, خواندن درس, مطالعه کردن,درس خواندن و تحصیل و کنکور

هنگام مطالعه روی عمیق خوانی و فراگیری دقیق مفاهیم بیشتر تأکید داشته باشید

20- این خطاست اگر فکر کنید سؤال های امتحان نهایی سال بعد باید شبیه سال های قبل باشد. اخیراً طراحان تلاش می کنند، سؤال های مفهومی را در قالب های جدید و نو طرح کنند. به همین خاطر تأکید می کنیم که روی عمیق خوانی و فراگیری دقیق مفاهیم و ریزه کاری های کتاب درسی تأکید بیش تری داشته باشید.

21- مراقب باشید اگر بدخط هستید و از کارهای نوشتاری مانند حل تمرینات گریزانید، بیش تر در معرض بد امتحان دادن و پایین آمدن نمره ی معدل قرار دارید.

22- به اشکالات خود حساس باشید. بسیاری از بچه ها اشکالات ساده مانند خطای محاسبه ، درست نخواندن متن سؤال و…. را اشکال نمی دانند. آن ها بلد نبودن های بزرگ را اشکال می دانند و بسیاری هم در توهم بلد بودن هستند. این نگرش دانش آموزی است که به اشکال و اشکال گیری حساس نیست. ولی دانش آموزان ممتاز حتی با یک اشتباه ساده ی محاسباتی ، دوباره مسئله را حل می کنند. آن ها نسبت به ساده ترین اشکالات خود بی رحم هستند. این تجربه را از آن ها بیاموزید! برای گرفتن نمره ی 18یا19، دانستن مطلب کافی است ، ولی برای گرفتن نمره ی 20، تسلط و حساسیت به اشکالات، اهمیت بیش تری دارد.

23-  تاکیدات معلم در زمان تدریس یا پرسشهای او را مجددا یادآوری کنید .


24- نمونه سئوالات امتحان سال های قبل را تهیه کنید و به بررسی آنها بپردازید تا با نحوه وسبک طرح سئوالات آشنا شوید.


25- برای امتحانات پایان ترم، سؤالات امتحانات کلاسی را دوره کنید و اشتباهات قبلی خود را بررسی کنید تا اشتباهات گذشته را تکرار نکنید.


26- اشکالات درسی خود را یادداشت کنید و در روزهای باقیمانده تا امتحانات و در فواصل امتحانات از دوستان و همکلاسی ها و اعضای خانواده و در صورت دسترسی از معلم بپرسید. و این کار را تا حد اکثر شب قبل از امتحان انجام دهید .


27- مطالعه عمیق و دقیق موضوعات درسی و ایجاد ارتباط ذهنی بین مطالب کمک بزرگی به یادگیری بهتر دروس خواهد داشت.


منابع:
blogfa.com
bartarinha.ir
konkur.in

منبع : بخش خانواده سبز آکاایران
برچسب :