مهمترین عوامل اصلی طلاق زوج ها چیست؟
عوامل اصلی طلاق در ایران,از عوامل اصلی طلاق,عوامل اصلی طلاق در جامعه,عوامل اصلی طلاق,عوامل اصلي طلاق,علل و عوامل اصلی طلاق,عوامل اصلی طلاق عاطفی,عوامل اصلي طلاق

آکاایران: شاید برای بسیاری از افراد به خصوص در دوران قبل از ازدواج سوال باشد، عوامل طلاق چیست و چه عللی سبب شکست زندگی مشترک می شود. یکی از مشکلاتی که جامعه امروز با آن روبروست و مشکلات بسیاری را برای افراد و در نتیجه جامعه ایجاد کرده است، گسیختگی خانواده و طلاق می باشد. آمارها حاكي از آن است كه در دهه اخير درصد طلاق به شدت بالا رفته، به طوري كه در شهرهاي بزرگ از هر سه ازدواج، يكي به طلاق منجر مي‌شود. اين وضعيت بسيار نگران‌كننده است و براي حل آن بايد اول دلايل آن را دانست.

در این مقاله از مجموعه روانشناسی طلاق آکا ایران , تصمیم داریم به مهمترین عوامل اصلی طلاق زوجین بپردازیم. با ما همراه باشید.

مهم ترین عوامل طلاق و اختلافات زوج ها قبل از طلاق عبارتند از :

جر و بحث بر سر مسائل مالی

مشکلات اقتصادی یکی از بزرگ ترین علت های طلاق است . در برخی از موارد طلاق ، زن و مرد برسر مسائل اقتصادی جر و بحث دارند که این مسائل می تواند عدم رو راستی همسر و نگفتن وضعیت مالی قبل از ازدواج ، عدم توافق زوجین بر سر وضعیت مالی مثلا یکی اهل ولخرجی باشد و آن دیگری اهل حساب و کتاب و یا پنهان کاری دارایی یا وضعیت مالی از طرف یکی از زوجین باشد بنابر این سعی کنید وضعیت مالی همسرتان را به درستی درک کنید و برنامه ریزی مناسبی درستی در رابطه با آن داشته باشید.

Related image

نبخشیدن اشتباهات گذشته

اشتباه در زندگی همه افراد وجود دارد و حتی ممکن است در زندگی مشترک گاهی این اشتباهات را تکرار کنیم .منظور از اشتباه، خیانت و بی وفایی نیست. بلکه در مورد اشتباهات و بحث های معمولی در زندگی مشترک است که بهتر است همسران یکدیگر را ببخشند .

هیچ گاه در زندگی مشترک اشتباهات گذشته همسرتان را پیش نکشید و با یاد آوری آن ها زندگی را به کام او و خودتان تلخ نکنید و به جای سرزنش کردن او به دنبال راهکارهایی برای کمک به او در ترک اشتباهات باشید. غفلت از زندگی روزمره و بیان و پیش کشیدن اشتباهات همسرتان لطمه های جبران ناپذیری به پیکره زندگی تان وارد می کند و زندگیتان را به سمت جدایی سوق می دهد.

Related image

 

شایع ترین عوامل طلاق در زندگی مشترک

عدم اعتماد و اطمینان به یکدیگر

اعتماد و اطمینان زوجین به یکدیگر از عوامل مهم در برقراری یک زندگی مشترک هستند و اگر بنا به هر دلیلی اعتماد بین زوجین سلب شود به سختی می توان این اعتماد را برگرداند و حتی گاهی غیر ممکن می شود.

بنابر این همیشه سعی کنید با همسرتان روراست باشید و هرگز به او نارو نزنید زیرا او حامی شما و مطمئن ترین کسی است که همیشه به او اعتماد کنید.با صداقت و یکرنگ بودن با همسرتان مشکلات خود را مطرح و برطرف کنید تا جدایی و طلاق در زندگی شما راه نیابد.

Image result for ‫عدم اطمینان به یکدیگر‬‎

نداشتن اعتماد به همسر یکی از عوامل طلاق

از بین رفتن صمیمیت

از مولفه های دیگری که باعث می شود زندگی مشترک از طلاق دور شود احساس صمیمیت و ارتباط نزدیک زوجین است . صمیمیت با همسر باید در زندگی مشترک جاری باشد و هر دو زوجین این احساس را نسبت به یکدیگر داشته باشند زیرا اگر در زندگی زوجی احساس کند که طرف مقابلش با او صمیمی نیست ، نگران می شود که مبادا مشکلی بوجود آمده و دیگر برای همسرش جذاب و دوست داشتنی نیست و همین نگرانی از دوست نداشته شدن توسط همسراگر مطرح و حل نشود ، کم کم رخنه در جان زندگی مشترک می کند و پایه هایش را متزلزل می سازد.

Related image

 

دانستن مهم ترین عوامل طلاق

تغییر دادن همسر

اختلاف ها و بحث ها تقریبا در تمام زندگی ها وجود دارد اما بسیاری از ما گمان می کنیم که همسرمان در این بحث ها مقصر است و اگراو را تغییر دهیم این اختلافات حل می شود اما باید بدانید اگر نمی توانید فکر تغییر همسرتان را از سر بیرون کنید از مشاور کمک بگیرید زیرا در این صورت اختلافات حل نشده می مانند و طلاق واقعیت تلخ حتمی خواهد بود.

Image result for ‫تغییر دادن همسر‬‎

 

حل نکردن مشکلات

گاهی عدم حل کردن مسائل عادی در زندگی رفته رفته مشکلات را بیشتر می کند و موجب طلاق می شود بنابراین زوج ها باید با بحث کردن مسائل عادی و اختلافات خود را حل و فصل کنند و در این جر و بحث ها قائله را ختم به خیر کنند .

با حل کردن یک مسئله احتمال اینکه در آینده دوباره سر همان مسائل با هم بحث کنند بسیار کمتر خواهد شد چون روش حل آن را فرا گرفته اند و می توانند از بروز آن پیشگیری کنند.اگر خودتان توانایی برطرف کردن مشکلات را ندارید حتما باید از یک مشاور کمک بگیرید زیرا در صورت حل نشده ماندن مشکلات زندگی شما به سمت طلاق حرکت خواهد کرد.

Image result for ‫حل کردن مشکلات‬‎

حل نکردن مشکلات و ساده گذشتن از اختلافات از عوامل طلاق

توصیه

همیشه بحث در زندگی زناشویی وجود دارد و این به معنای محکوم بودن به طلاق و جدایی نیست . اگر بتوانید مشکلات زندگی مشترک خودتان را حل و فصل کنید و بعد از هرمشکلی آن را برطرف کنید و دوباره با یکدیگر صمیمی شوید و همواره نسبت به به پیوند زناشویی خود تعهد داشته باشید ، آن هنگام می توان گفت که زندگی خود را از خطر جدایی نجات داده اید.

 

منبع : بخش خانواده سبز آکاایران
برچسب :