رابطه ی شما با همسر سابق تان
رابطه ی شما با همسر سابق تان -     نویسنده: میریَم گالپر کوهن مترجم: وحید ایمن  -رابطه-همسر-سابق

آکاایران: سرویس خانواده آکا ایران به نقل از راسخون؛ بخش پیامدهای طلاق:

آکاایران: رابطه ی شما با همسر سابق تان


 

 

نویسنده: میریَم گالپر کوهن
مترجم: وحید ایمن 

بزرگ ترین ترس والد راه دور این است که مبادا برای همیشه از زندگی فرزندش کنار گذاشته شود، یا مبادا همسر سابق، مانعی در راه تماس و صحبت بین او و فرزندش شود؛ نامه ها تحویل داده نشوند یا به قرارهای ملاقات احترام گذاشته نشود. هرکدام از این مسائل بر رابطه ی والد و فرزند اثر منفی می گذارد.
این مسائل خیلی متداول نیست، اما پیش می آید. در بعضی موارد، سرپرست کودک تصمیم می گیرد که پیوند بین کودک و والد راه دورش را نابود کند. او این کار را به شکل کینه توزانه ای صورت می دهد. وی نامه ها را قبل از اینکه کودک آنها را ببیند پاره می کند و آن قدر پیش می رود که در برخی موارد، به دروغ متوسل می شود: «پدرت حتی در روز تولدت به فکر تو نبود که تلفن بزند». ممکن است یک مادر به پسر دل شکسته اش این حرف را بزند، در حالی که پدر زنگ زده است. البته این رفتار ویرانگر عمومیت ندارد، اما تصور این امر برای والد راه دور نگران کننده است. والد راه دور باید مطمئن باشد که همسر سابقش به رابطه ی او با فرزندش احترام خواهد گذاشت و این که سرپرست کودک اگر هم رابطه ی او را تقویت نمی کند، لااقل در آن اخلال ایجاد نخواهد کرد.
دکتر مارلا ایزاکس روابط زوجین بعد از طلاق را به سه گروه تقسیم می کند: دوستانه، بی تفاوت و خصمانه. والدین نوع اول کسانی هستند که به سهولت با هم در مورد نیازهای فرزندشان همکاری می کنند. این والدین به رابطه ای که هرکدام شان با کودک دارند، بسیار ارج می نهند و برای تقویت آن، تواماً تلاش می کنند. آنها بدون آنکه با یکدیگر مشاجره کنند، تلفنی با هم صحبت می کنند. ممکن است تصمیم بگیرند یک روز خاص در زندگی کودک، مثل تولد یا فارغ التحصیل شدن او را با هم جشن بگیرند. اگر مشکلی برای کودک به وجود آید، آنها سعی می کنند با کمک هم آن را رفع کنند و عملیاتی هماهنگ را با یکدیگر برنامه ریزی کنند.
«من رابطه ی خیلی نزدیکی با شوهر سابقم دارم. ما هنوز با هم دوست هستیم و با وجود این که او ازدواج کرده است، در طول هفته با هم تلفنی صحبت می کنیم. پسرم با او زندگی می کند و این نزدیکی بین من و شوهر سابقم تحمل دور بودن من از پسرم را بسیار آسان تر کرده است.» -سیسیلیا
احساسات گرم و هماهنگی بین زوجین سابق نشان می دهد که آنها هرچند ممکن است از هم خوش شان نیاید، ولی توانسته اند دلخوری خود را کنار بگذارند تا منافع فرزندشان به خطر نیفتد. این والدین با هم صحبت می کنند تا مراقب اوضاع باشند؛ ملاقات ها را برنامه ریزی می کنند و احتمالاً در شرایط اضطراری با یکدیگر تماس می گیرند؛ اما والدین بی تفاوت هیچ کاری برای تقویت یا ایجاد مشکل در روابط خودشان با کودک انجام نمی دهند. «من هیچ چیز منفی به دخترم در مورد پدرش نمی گویم. من چیز مثبتی نیز نمی گویم زیرا درباره ی او مثبت هم فکر نمی کنم. بنابراین فقط سعی می کنم در سر راه روابط آنها قرار نگیرم و این نتیجه ی خوبی برای دخترم دارد.» -هلن
آیا دوست دارید به عنوان والد راه دور، در مواقع ناراحتی و بحرانی به شما تلفن شود؟ در این صورت چگونگی این امر را با والد حاضر در میان بگذارید. می خواهید بدانید که فرزندتان در مدرسه دعوا کرده یا تب بالایی دارد؟ اگر نمی دانید از فاصله دور چه کاری از دست تان ساخته است، نخستین کار ممکن پیشنهاد همکاری به والد حاضر است.
اگر بتوانید در چنین مواقعی همسر سابق تان را دلداری بدهید، با این کار نه تنها گام بزرگی برای فرزندتان برداشته اید، بلکه راه گشای هماهنگی بیشتر با همسر سابق تان شده اید. اما در یک رابطه خصمانه، خشم و دلخوری روی هرگونه حرکتی سایه می اندازد. در این حالت هماهنگی و اعتماد کمتری بین والدین وجود دارد و این مطلب کار والد راه دور را برای داشتن یک رابطه ی ملایم با کودک مشکل می کند؛ همان گونه که یکی از مراجعان من می گفت: «فقط در یک چیز روی همسر سابقم حساب می کنم؛ این که زندگی مرا به جهنم تبدیل می کند. این موضوع چه در زمانی که در جوار او بودم و چه اکنون که حدود دو هزار کیلومتر از او فاصله دارم، صدق می کند. او در واقع مرا از رسیدن به نوع پدری که دوست دارم باشم، دور می کند.» - بروس
بروس در این موقعیت چند راه پیش رو دارد. او می تواند کنار بکشد و امیدوار باشد که وقتی بچه ها به سن دانشگاه می رسند، دوباره با آنها رابطه برقرار سازد؛ یا این که مبارزه و سماجت کند و مرتب به امید ایجاد رابطه با آنها به تلفن زدن های خود ادامه دهد. راه سوم این است که با همسر سابقش تماس بگیرد. بالاخره بچه ها بزرگ تر خواهند شد و او سرانجام قادر خواهد بود که مستقیم با آنها سروکار پیدا کند و آن وقت طرح های خود را به طور مستقیم پیاده کند. او همه ی این کارها را انجام داده؛ حتی دست به دامان والدین همسر سابقش شده است تا دخترشان را متوجه کنند که با فاصله انداختن بین او و بچه ها، در روحیه ی آنها اثر مخرب و نابودکننده ای می گذارد. او به بچه ها نامه نوشته و احساس خود را تشریح کرده است، ولی مطمئن نیست که نامه ها به دست فرزندانش برسد. با معلم شان نیز تماس گرفته و وضعیت آنها را جویا شده است. با این همه، گاهی از تماس گرفتن سر باز می زند؛ زیرا نمی تواند عداوت همسر سابقش را تحمل کند. از زمانی که مشاور بروس شده ام او دوباره متعهد شده با بچه ها تماس بگیرد و تلاش کند به هر طریقی آنها را ملاقات کند. اگر همسر سابقش با او عداوت داشته باشد، او منظور خود را در ذهنش حفظ می کند و سعی می کند با آن خانم وارد مجادله نشود و تمرکزش را بر چیزی که به خاطرش تلفن زده، معطوف کند. او پی در پی در تلفن تکرار می کند: «می خواهم با دخترم صحبت کنم.» حالا که بچه ها دارند کمی بزرگ تر می شوند، بروس می تواند ترتیبی بدهد که آنها از خانه ی یک دوست به هزینه خودش به او تلفن بزنند. این کار ممکن است نوعی پنهان کاری به نظر برسد؛ اما در عین حال مانع از مشکلات بالقوه بین بروس و فرزندانش شده است. اخیراً همسر بروس از حملات خود به وی کاسته است. بروس دیگر اجازه نمی دهد که او مثل سابق تماس های وی را با بچه هایش کنترل کند. او با پشتکار و استقامت خود توانسته است برای تابستان، ملاقاتی طولانی با فرزندانش ترتیب دهد.
اگر شما گرفتار یک رابطه ی خصمانه با همسر سابق تان هستید و نمی توانید با بچه ها ارتباط برقرار کنید، پیشنهاد می کنم از یک مددکار خانواده کمک بگیرید. احتمالاً اوقاتِ تلخی در پیش خواهید داشت و ممکن است در مقابل طرف ستیزه جوی خود احساس ناتوانی کنید. شما به کسی نیاز دارید که تشخیص دهد چه می گذرد، به حرف های دل شما گوش بدهد و در طرح ریزی کاری که در پیش گرفته اید کمک تان کند.
این شخص سوم، می تواند یک دوست یا فامیل یا یک گروه همدرد باشد. چه بسا تنها عمل کردن بی ثمر باشد. شما قبل از اینکه جدا شوید چه رابطه ای با همسر سابق خود داشتید؟ آیا رابطه تان با او دوستانه بود یا خصمانه یا نسبت به او بی تفاوت بودید؟ بیشتر والدین راه دور، بلافاصله بعد از جدایی یا طلاق، والد راه دور نشده اند و شاید سال ها بعد به چنین وضعیتی مبتلا شده اند.

بسیاری از والدین از ملاقات موقت با بچه ها پرهیز می کنند و از مکالمه ی تلفنی و صحبت گاه به گاه با همسر سابق خود درباره ی نیازهای فرزندان شان صرف نظر می کنند. روشی که شما درباره ی احساس مسئولیت مشترک با همسر سابق خود در قبال بچه ها قبل از جدایی داشته اید، نقش بسزایی در حل و فصل قضایای بعد از طلاق دارد. اگر شما نشان داده اید که یک والد فعال هستید و در همان حال از همسر قبلی تان جدا شده اید، برای ایجاد رابطه با فرزندتان از موقعیت بهتری برخوردارید. اما به هر حال این بدان معنا نیست که اگر شما در دوران قبل از جدایی و بعد از آن با فرزندتان رابطه ی کمی داشته اید، آن رابطه همچنان مختصر باقی بماند. بسیاری از والدین، بخصوص پدرها، از اهمیت رابطه ی خود با فرزندان شان بعد از طلاق آگاه هستند و از این رو، طوری برنامه ریزی کرده اند که بتوانند وقت بیشتری را با فرزند خود بگذرانند.

رابطه ای که شما با فرزند و همسر سابق خود در زندگی مشترک تان پایه ریزی کرده بودید، با فاصله ی جغرافیایی تغییر پیدا خواهد کرد. بسیاری از والدین حاضر، وقتی که والد غایب مهاجرت می کند، دچار ترس و اضطراب می شوند، به طوری که احساس می کنند طرد شده اند. آنها با مسئولیت های بچه داری مواجهند و به جز اوقاتی که کودک به دیدن والد راه دور می رود، استراحت و مرخصی ندارند. همچنین بیم آن را دارند که کودک آنها در پایان ملاقات به آنها پس داده نشود.
نورما، که دو فرزندش عادت داشتند پدر خود را یک هفته در میان ملاقات کنند، به یاد می آورد که او و شوهر جدیدش چقدر مشتاق فرا رسیدن زمان غیبت بچه ها بودند. اما حالا پدر بچه ها به کالیفرنیا رفته و آن اوقات آزاد برای نورما و شوهرش وجود ندارد. در عوض، آن ها باید صبر کنند تا تعطیلات تابستان یا کریسمس فرا برسد تا بچه ها به دیدار پدرشان بروند.
«این برای همه ی ما تغییر بزرگی بود. تعطیلی های آخر هفته، برای ما سخت نبود. اما از طرف دیگر، این نخستین کریسمس بود که من و شوهرم بدون دو پسرم گذراندیم. من بغض کرده بودم، فکر نمی کردم بتوانم دوری آنها را تحمل کنم؛ اما توانستم از عهده اش برآیم.» - نورما
نورما می گوید که همسر سابقش وقتی با آنها زندگی می کرد، احساس مسئولیت نمی کرد. بچه ها از دست او خیلی مأیوس شده بودند، زیرا هروقت که می گفت می آید، نمی آمد. سال ها حالتی مثل بیم و امید وجود داشت. نورما نزد پسرانش از شوهر سابقش بد نمی گفت و می خواست تا جایی که ممکن است جلو غصه خوردن آنها را بگیرد. اما بعد از اینکه ازدواج کرد، شوهر سابقش نگران شد که مبادا موقعیت خود را به عنوان پدر از دست بدهد. از همین رو، به طور جدی تری مسئولیت های والد بودن را به عهده گرفت. از این مقطع به بعد، نورما با شوهر سابق خود روابط دوستانه ای برقرار کرد. نورما وی را مردی خوب، اما گیج و منگ توصیف می کند. نورما هیچ اقدامی نکرد تا باعث شود که همسر سابقش از پسرانش بیزار شود. او تا حد ممکن با او همراهی می کرد.
واکنش او نسبت به این خبر که شوهر قبلی اش به کالیفرنیا نقل مکان می کند، پر از ترس و واهمه بود. «می توانستم پیش بینی کنم که دارم بچه ها را از دست می دهم. چون قرار بود به کالج بروند و دوستان جدیدی بیابند و در همانجا ماندگار شوند.» اینک با گذشت زمان، نورما احساس می کند به رغم رفتن بچه ها از خانه ، زندگی او همچنان جریان دارد. رابطه ی او با شوهر قبلی اش و همسر دوم او دوستانه است. نورما معتقد است که بچه ها از سیاست حفظ رابطه ی او با پدرشان سود فراوان برد ه اند.
رابطه من [نویسنده] با شوهر قبلی ام در مدت چهارده سال پس از جدایی دوستانه بوده است. در ده سال اول پس از طلاق، من و جف در نزدیکی هم زندگی می کردیم و به نسبت مساوی سرپرستی پسرمان را برعهده داشتیم. ما مرتب در تماس های تلفنی، از نیازهای پسرمان صحبت می کردیم و همان روابط اجتماعی سابق را حفظ کردیم. ما مرتب با هم ملاقات می کردیم. من و او در دوران ازدواج مان با هم دوستان خوبی بودیم و این حالت پس از طلاق نیز پابرجا ماند، گرچه چند سال اول با عصبانیت گذشت. تردیدی نبود که ما می توانستیم در مواقع بروز مشکل برای جاش با هم مشورت کنیم. گمان نمی کنم هیچ یک از ما می توانست روش بهتری برای سرپرستی جاش اعمال کند. او پسرما بود و ما هر دو برای او اهمیت قائل بودیم. از وقتی که جف به ورمونت رفت و جاش به او پیوست، رابطه ی ما از راه دور دوستانه باقی ماند. ما مرتب و چند بار در هفته با هم تلفنی در مورد مشکلات صحبت و مشورت می کردیم و در موقعیت هایی که جاش در محیط جدید خود به دست می آورد، شریک می شدیم. ما به همدیگر پیشنهاد می دادیم که چگونه می توان مسائل متعدد را حل کرد. پدرش همیشه در تصمیم گیری های مهم درباره ی جاش نظر مرا می پرسید. سرپرستی مشترک ما از راه دور صورت می گرفت. من در مورد تأثیر مثبت رابطه با شوهر قبلی ام روی جاش تردیدی نداشتم. جف می دانست که به بن بست رسیدن یک ازدواج الزاماً به معنای به انتها رسیدن رابطه ها نیست. ایجاد هماهنگی هنوز هم امکان پذیر است.
رابطه ی راه دور شما با همسر قبلی تان چطور است؟ دوست دارید چه چیزی را عوض کنید؟ بنشینید و موارد مثبت و منفی وضعیت خود با همسر سابق تان را روی کاغذ بیاورید. در این زمینه کتاب های متعددی در دسترس است که می تواند به شما کمک کند تا رابطه ی خود با همسر سابق تان را ارزیابی کنید. از جمله دو کتاب به نام های اشتراک بچه ها نوشته ی دکتر رابرت ئی آدلر (1) و منزل مادر، منزل پدر نوشته ی ایزولینا ریچی را می توان نام برد. موضوعاتی مثل برقراری تماس، روش والد بودن، چگونگی حل مسائل مالی و این که چگونه با یکدیگر رفتار و برخورد کنید، در این کتاب ها بررسی و ارزیابی شده اند. موضوعات مندرج در این کتاب مستقیماً به والدین راه دور مربوط نیستند، اما می توانند به عنوان راهنما، مفید واقع شوند.
والدین که توافق نامه ی ملاقات یا سرپرستی مشترک قانونی و رسمی دارند، نسبت به مداخله ی والد راه دور کمتر دچار سوء تفاهم می شوند. دستور دادگاه در مورد حدود و مرزهای سرپرستی مشترک باید روشن و مشخص باشد؛ مثل این که «بچه ها به مدت چهار هفته در تابستان، کریسمس و عید پاک نزد پدرشان می روند و پدر نیز هزینه رفت و آمد آنها را پرداخت می کند. همچنین پدر مجاز است حداقل دو بار در هفته تلفنی با آنها صحبت کند.» با این همه، این توافق همیشه قابل تغییر است، اما در هر حال باید مکتوب باشد.
«حتی اگر رابطه ای که یک زوج پس از طلاق دارند، نسبتاً مسالمت آمیز هم باشد، توصیه من این است که توافق ها مکتوب باشد.» این حرفی است که لین گولد بیکین که یک وکیل دعاوی برجسته ی خانوادگی است می گوید. او ادامه می دهد: «سپس می توان آن قرارداد را به همراه اوراق بیمه به صندوق امانات سپرد». وقتی که در وضعیت خانواده، فشارهای جدیدی پیدا می شود و یک والد خواهان تغییر یا تعدیل در قرارداد است، آن موافقت نامه می تواند نقطه شروعی برای بحث باشد.
فاصله ی جغرافیایی، موجب ایجاد تغییر در روابط بعد از طلاق می شود. بعضی از والدین راه دور درمی یابند که نمی توانند به راحتی به بچه های شان دسترسی داشته باشند. شرایط عوض می شود و وقت آن می رسد که توافق های محکم و اساسی حاصل شود. اگر همسر سابق شما ازدواج کرده باشد، ممکن است انعطاف پذیری کمتری داشته باشد و مایل نباشد که شما بدون توضیح و اطلاع قبلی نزد او بروید. ممکن است دیگر مایل نباشد که شما مثل سابق، وقتی برای بردن فرزندتان می آیید، در منزل او توقف کنید. این فاصله ی جغرافیایی احتمالاً فاصله ی عاطفی بیشتری در رابطه ی شما با همسر قبلی تان به وجود خواهد آورد. در نتیجه ممکن است، شما مجبور باشید برنامه ریزی های رسمی بیشتری برای دیدار فرزندتان انجام دهید و با آنها در تماس مستمر باشید.
بعضی از والدین راه دوری که با آنها صحبت کرده ام مدعی هستند: روشی که آنان برای حفظ رابطه ی بدون اشکال با همسر قبلی شان آموخته اند این است که کاری را که از آنان انتظار می رود، انجام دهند. «من چک های کمک مالی را به موقع می فرستم. خودم را به هر طریقی که بتوانم در دسترس زن سابقم قرار می دهم. هروقت بخواهم با فرزندم ملاقات کنم از قبل اعلام می کنم. هیچ روز تولد یا تعطیلی را فراموش نکرده و هرگز در حضور بچه ها با او بددهنی نمی کنم.» -داگ
برای آنکه با همسر قبلی خود یک رابطه ی بی تفاوت یا دوستانه داشته باشید، طوری که این ارتباط به یک رابطه ی باز و موزون با فرزندتان بینجامد، می توانید چه کار کنید؟ شما به عنوان والد راه دوری که در رابطه با فرزندتان در موقعیتی آسیب پذیر قرار دارید، نباید کاری کنید که آن والد دیگر را که فرزندتان با او زندگی می کند (والد حاضر) دلخور کنید. والد حاضر قادر است که رابطه ی شما با فرزندتان را کنترل کنید. بنابراین، این که کاری کنید خشم آن والد برانگیخته شود، نابخردانه است. آیا این بدان معنی است که شما باید دائم در اضطراب به سر برید؟ البته خیر. منظور آن است که شما بتوانید خود و احساس تان را کنترل کرده، از ابراز احساسات تند و خشونت بار یا توهین آمیز خودداری کنید. مجبورید که در یک جروبحث، به جای آن که چیزی بگویید که فاصله را بیشتر و موقعیت را وخیم تر کند، زبان خود را نگه دارید. شاید لازم باشد به والد حاضر بگویید که چقدر از سرپرستی خوب او سپاسگزار هستید (صرف نظر از شکل رابطه تان، این فکر بسیار خوبی است، زیرا هرکس دوست دارد بداند که زحمات و تلاش هایش مورد توجه قرار گرفته است). وقتی همسر سابق شما در برابر فرزندتان با شما رفتار کینه توزانه ای دارد، مقابله به مثل نکنید؛ زیرا این کار شما مفید نخواهد بود و به کودک تان در سازگار کردن خود با شرایط موجود لطمه خواهد زد. این اظهارنظرها- نظارت کینه توزانه همسر سابق-اغلب کم اهمیت بوده و لزومی ندارد که جدی گرفته شود و برای اینکه به رابطه ی والد راه دور و فرزندان لطمه نزند، والد راه دور باید به آنها بی اعتنا باشد. هدف تان را در ذهن تان نگه دارید: شما می خواهید با فرزندتان رابطه ای نزدیک ایجاد کنید. اگر شما هم متقابلاً پشت سر والد حاضر غیبت کنید، بدون شک به گوش او خواهد رسید. انجام هر آنچه والد حاضر را عصبی کند، به آسانی علیه هدف شما عمل خواهد کرد. پس بهتر است رفتار تهاجمی را رها کنید و در دام آن نیفتید.
اگر والد سرپرست تصمیم بگیرد که پس از طلاق، شهر را با کودک ترک کند (برای بازگشت به شهر خود، یا برای پیوستن به همسر جدید خود)، والد راه دور از این که توسط خانواده خود طرد شده و کسی در این مورد به او سخنی نگفته، عصبانی و پریشان می شود. جرج برای مشاوره به دیدن من آمد که به او کمک کنم تا بر خشم خود علیه همسر سابقش به خاطر بردن پسرش با خود، غلبه کند. او رفتن زن را- به دلیل بردن فرزندش- مصیبت بار توصیف می کرد. او شرح می داد که چند بار در گفت و گوهای تلفنی با همسر سابقش، توهین آمیز صحبت کرده و او را تهدید کرده بود که پسرشان را خواهد ربود. پس از این ماجراها، جرج به خاطر رفتارش بی نهایت احساس گناه و بیش از آن احساس بدبختی می کرد زیرا در آن موقع از دیدار پسرش محروم شده بود. فکر می کرد دیگر کنترل از دستش خارج شده است. او را تشویق کردم که عقده اش را نسبت به همسر سابقش روی من خالی کند. دوست داشتم بتواند احساساتش را طوری بیان کند که به رابطه ی او با پسرش لطمه نزند. تنها نتیجه ی عصبانیت او نسبت به همسر سابقش، بدتر شدن موقعیت بود. پس از شنیدن حرف هایش، ضمن این که با او به خاطر موقعیتش ابراز همدردی کردم، در عین حال از او خواستم که رفتار تهدیدآمیز و توهین آمیز خود را کنترل کند. جرج با راهنمایی من نامه ی زیر را برای همسر قبلی خود نوشت:
"لیز عزیزم، من علاقه مند به ادامه ی خصومت بین خودمان نیستم، زیرا معتقدم که این کار فقط پسرمان را زجر می دهد. من اشتباه کرده ام و از این بابت بسیار متأسفم! من قول می دهم هر کاری که برای آشتی لازم باشد انجام دهم. عصبانیت من مانع ایجاد رابطه ی بین من و پسرم شده است. من هرگز تصمیم نگرفته ام که پسرم را بدزدم. من آن قدر عصبانی بودم که نمی دانستم باید چه کنم. دفعه ی بعد که زنگ بزنم برای صحبت با ادی خواهد بود. همچنین دوست دارم به زودی او را ببینم. امیدوارم این کار را سخت تر از آنچه اینک هست، نکنی- جرج"
پس از آن ماجرا، جرج کم کم از زندگی اش احساس رضایت کرد. هرچند هنوز برای او غیرقابل تحمل بود که از پسرش دور باشد، اما توانست راه هایی پیدا کند که بتواند خودش را کنترل کرده و اوضاع را بدتر از گذشته نکند. او تلاش کرد تمرکز خود را بر اینکه چگونه می تواند رابطه اش را با پسر شش ساله اش محکم تر کند، معطوف نماید. او دریافت که این مسئله هدف اولیه ی او را تشکیل می دهد. پس یک برنامه ی تماس تلفنی هفتگی با پسرش تنظیم و همچنین ملاقات با فرزندش را در مقاطع مختلف زمانی آغاز کرد. آن چه در آغاز برای جرج به شکل یک کابوس بود، تدریجاً فروکش کرد. رابطه ی خصمانه او با همسر سابقش، گرچه هرگز دوستانه نشد، اما حداقل به یک حالت بی تفاوت بدل شد. او آموخت که این روش که مکرراً خشم و عقده ی خود را نسبت به همسر سابقش ابراز کند، غلط است. وی به آن وضعیت علاقه مند نبود. نتیجه آن وضعیت فقط دور نگه داشتن جرج از پسرش بود. حالا جرج علاقه دارد هرچه بیشتر در زندگی فرزندش دخیل باشد و مثلاً بفهمد که در مدرسه ی او چه می گذرد. همچنین مادر فرزندش با او تماس می گیرد و مشاوره و حمایت او را می طلبد. اکنون جرج به اطلاع لیز رسانده که در دسترس خواهد بود. اینک برای جرج یک والد فعال بودن به معنای این است که تحت کنترل لیز قرار داشته باشد. او متوجه شده که نمی تواند لیز را عصبانی و دلخور کند و در عین حال از او انتظار داشته باشد که برای مساعدت به او تلفن بزند. جرج می داند که چگونه باید با احساس خشم و غصه ی ناشی از دوری پسرش مبارزه کند و چگونه یک والد قوی و قابل اتکا باشد. چه بسا رابطه ی شما با والد حاضر رضایت بخش نباشد و این امر مانع داشتن ارتباط موردنظر شما با فرزندتان شود. اگر این چیزها برای تان بسیار دردآور است و به هر دلیلی نمی خواهید به دیدن یک مشاور بروید، کارهایی هست که می توانید برای خودتان انجام دهید.
نامه ای به همسر سابق تان بنویسید و در آن احساسات خود را تشریح کنید. چیزی را جا نیندازید؛ اما نامه را پست نکنید. هدف از نوشتن این نامه، آن است که خودتان را کاملاً خالی کنید؛ بدون این که ترسی از عکس العمل طرف داشته باشید. هرچند در این کار چیزی به نفع رابطه ی شما با او صورت نخواهد گرفت، اما لااقل بغض ها و عقده ها از وجودتان پاک خواهد شد. از افرادی که به آنها نزدیک هستید به عنوان کمک استفاده کنید. با یک دوست، یا همسر جدیدتان مشورت و سعی کنید دریابید چه عاملی باعث بروز فاصله ی بین شما و همسر سابق تان و در نتیجه بین شما و فرزندتان شده است. از فاصله داشتن چه چیزی به دست می آورید؟ شما احتمالاً از نتایج منفی آن نسبت به خودتان آگاه هستید. باید بفهمید از داشتن این فاصله، چه سودی می برید.
شاید شما خیلی علاقه مند باشید که در زندگی فرزندتان دخیل شوید. شاید صحبت با همسر سابق تان شما را از نظر احساسی منقلب کند. دیدن فرزندتان و اجبار به خداحافظی مجدد، شاید زخم های کهنه را که هنوز چرکین هستند، باز کند. قابل درک است که شما بخواهید از همه ی این مسائل اجتناب کنید؛ اما مسئله ی شما، مادام که تلاشی برای حل آن انجام ندهید، لاینحل خواهد ماند. صرف نظر از اینکه تحت مشاوره ی حرفه ای باشید یا خیر، باید یک نگاه عمیق و طولانی به وضعیت فعلی تان بیندازید و ببینید که چه احساسی دارید و چه چیزی شما را به این نقطه در زندگی تان رسانده و چه تصمیم های جایگزینی ممکن است به تغییرات مثبت بینجامد.
سالی رابطه ی خود با شوهر سابقش را رابطه ای خنثی توصیف می کند؛ هرچند که شوهرش آن را رابطه ای دوستانه می داند. پسر شانزده ساله ی سالی با پدرش چهارصد کیلومتر دورتر از او زندگی می کند. برای سالی برقراری ارتباط با شوهر سابقش امری دشوار است. از همین رو، اغلب اوقات پیش از ارتباط، مطالب را از لحاظ اهمیت سبک و سنگین کرده، سپس مطرح می کند.
سالی می گوید:
«وقتی کمی قدرتمند برخورد می کنم، او سعی می کند طوری وانمود کند که لابد اشکالی در خود من وجود دارد.» سالی پی برده است که باید موضوع صحبت را انتخاب کند و هرچند می داند که ممکن است شوهر سابقش از دخالت او دلگیر شود، اما در موارد مهم استقامت به خرج می دهد. «موقعیت شناسی نقش حیاتی دارد. این که من تشخیص دهم چه موقعی حالت پذیرا و مثبت وجود دارد تا کار را از آن نقطه شروع کنم، بسیار مهم است. دلم می خواست که او مسائل مربوط به زناشویی و روابط با جنس مخالف را برای پسرم توضیح دهد. اما شوهر سابقم گفت که از این کار خجالت می کشد. گفتم که برای من مهم نیست او چه مشکلی دارد، اما باید بداند اگر من آن گونه مطالب را برای پسرم بیان کنم، پسرم بیشتر خجالت زده خواهد شد. گفتم او پدر است و یکی از وظایف پدر بیان این مسائل با پسرش است.»
بسیاری از مادران راه دور می گویند که هنگام بحث درباره ی مسائل حساس با شوهر سابق خود، دچار مشکل می شوند. در زندگی بچه ها نکاتی وجود دارد که پدران شان مایل به بحث در آن زمینه نیستند. بیشتر این مادرها احساس می کنند که شوهران سابق شان آنان را افرادی فضول و سلطه جو- حتی از راه دور- تلقی می کند.
سیسیلیا، مادر راه دوری که پسرش در ششصد کیلومتری او زندگی می کند، می گوید که شوهرش دوست ندارد او در مورد نمره بدی که ممکن است پسرش در مدرسه بگیرد، حساس باشد. «من معتقد بودم که پسرم احتیاج به یک معلم قرائت دارد و این حرف به نظر پدرش توهین آمیز آمد. احتمالاً او فکر کرد که من سرپرستی او را زیر سؤال برده ام.» بعدها سیسیلیا گفت که شوهر سابق او به او تلفن زده و نسبت به آن پیشنهاد، روی خوش نشان داده است. بعضی از والدین محلی ارائه ی راه حل یا پیشنهاد احتمالی از طرف والد راه دور را تهدیدآمیز تلقی می کنند. با پدری صحبت می کردم. او از این که همسر سابقش نسبت به موضوعی مربوط به دخترشان انتقاد کرده بود، گله مند بود. «من می دانم که بدون عیب نیستم. اما به شدت تلاش می کنم و میل ندارم که او به من بگوید که باید چگونه والدی باشم، بخصوص حالا که او از ما خیلی دور است و نخواست که در حوالی ما اقامت کرده و مرا در کار سرپرستی کمک کند.» -هارولد
هارولد باید به همسر سابق خود بگوید که از رفتارش، که به نظر او فضولی می رسد، خوشش نمی آید. او دوست دارد هراز چندگاهی همسرش بگوید که می داند او برای دخترشان تلاش می کند. این امر ممکن است انتقاد را برای هارولد قابل تحمل کند.
والدین در مجموع در مقابل انتقاد، آسیب پذیر و کم تحمل هستند. به ویژه والدین پس از طلاق به هر نوع اتهام وارده در مورد نحوه ی تربیت بچه شان و شنیدن این که روش شان صحیح نیست، حساس هستند. فاصله ی دور باعث پیچیدگی بیشتر در رابطه ی بین زوجین سابق می شود. در این وضعیت باید توجه بیشتری به این نکته مبذول شود که اگر یکی از والدین از دیگری انتقاد کند، چه حالتی به والد راه دور دست خواهد داد.
رابین برای مشاوره نزد من آمد، زیرا احساس می کرد به طور فزاینده ای از زندگی بچه های خود کنار زده می شود. او برای اصلاح این موقعیت دردآور از من درخواست کمک کرد. او به دلیل شرایط خاص خود- از جمله بیماری و مشکلات مالی- احساس می کرد که مجبور است سرپرستی بچه ها را به پدرشان واگذار کرده و به خانه ی پدر و مادر خود که در فاصله 1500 کیلومتری قرار داشت، نقل مکان کند. او دوست داشت به هر طریق ممکن با بچه ها در تماس باشد، اما شوهر سابقش با دخالت او به شدت مخالفت می کرد. او نمی خواست زیاد با رابین حرف بزند یا او را در جریان جزئیات زندگی کودکان قرار دهد. سؤال های رابین، او را آزار می داد، زیرا فکر می کرد که بدون ابراز نگرانی مادر هم، بچه ها به اندازه کافی ناراحتی و مشکل دارند. سرانجام او به رابین گفت که اگر واقعاً برای بچه ها آنقدر اهمیت قائل است می تواند بازگردد و کمی نزدیک تر به آنها زندگی کند.

چیزی که رابین از شوهر سابقش می خواست و شوهر نمی خواست یا نمی توانست فراهم کند، ایجاد تسهیلاتی برای یک ارتباط صمیمانه تر بین او و بچه های راه دورش بود. او از اینکه قادر نبود یک مادر تمام وقت باشد احساس گناه می کرد و امیدوار بود که مکالمات طولانی و توأم با اکراه از جانب شوهرش بتواند آتش شوق و درد دوری از بچه ها را کمی در او کاهش دهد. این کار فایده ای نداشت و در کوتاه مدت برای رابین نتیجه معکوس داشت. در مشاوره، رابین اندوه عمیق خود را در دور بودن از بچه هایش نمایان کرد. «روزی که قرار بود از آنها جدا شوم، روزی بود که بدون مبالغه فکر کردم دارم جان می دهم.» پس از طی دوره ی اندوه دوری از بچه ها، او تصمیم گرفت که چند هدف واقع گرایانه برای خود تعیین کند. از جمله سعی کرد به نوعی رابطه اش را با بچه ها مستحکم کرده، از همسر سابق خود پشتیبانی و حمایت کند. رابین به شوهر سابقش گفت که به خاطر توجه و نگهداری خوب او از بچه ها بی نهایت از وی سپاسگزار است. او به جای حرف کشیدن از آن مرد درباره ی بچه ها، مستقیماً از خود بچه ها راجع به این که روزگارشان چگونه است سؤال کرد و دریافت که صحبت با آنها رضایت بخش تر است. رابین آموخت که بخشی از والد دور بودن این است که در برخی موارد مته به خشخاش نگذارد و این که دانستن تمامی جزئیات زندگی بچه ها برای او عملی نخواهد بود- و این قسمت یکی از سخت ترین واقعیت های زندگی راه دور برای والد و فرزندان است. شوهر سابق رابین به این تغییر رفتار وی واکنش مثبت نشان داد و به تدریج از او در مورد مسائل بچه ها نظرخواهی کرد. اینک رابطه ی خصمانه آنها به یک حالت دوستانه تبدیل شده است که بدون شک منافع همگی را دربردارد.

به رغم آنکه والدین راه دور از زندگی روزمره ی فرزندان خود بی خبر هستند، ولی می توانند نقش خاصی در زندگی آنها داشته باشند. آنها می توانند از راه دور ناظران منصفی در روابط بین بچه ها و والد حاضرشان باشند و از همان بی طرفی در کمک به حل دعواها یا سوءتفاهم ها استفاده کنند. هرچند که داشتن این نقش پراهمیت همه ی آنچه را که والد راه دور از دست می دهد، جبران نمی کند، اما این همکاری و همیاری می تواند برای اعضای خانواده سابق شما سودمند باشد.
یکی از راه هایی که به کمک آن، توانستم از راه دور پشتیبان جف باشم ایفای نقش میانجی در منازعات بین او و پسرم جاش بود. البته آن موارد زیاد اتفاق نمی افتاد و اگر هم اتفاق می افتاد معمولاً من از آن مطلع نمی شدم، اما وقتی می شنیدم وساطت می کردم. یک سال پیش در یک مکالمه ی تلفنی با جاش، او گفت که از دست پدرش خیلی عصبانی است زیرا به قابلیت های وی اعتماد ندارد. من او را ترغیب کردم که با پدرش حرف بزند و قضایا را از دیدگاه خودش تشریح نکند، اما او گفت که تمایلی به این کار ندارد. سپس جف را پای تلفن کشیدم. او هم به شدت از جاش عصبانی بود و می گفت جاش به شکلی زننده با او پرخاش کرده، در حالی که او سزاوار چنان برخوردی نبوده است. من با جف درباره ی احساسات متغیر نوجوانان صحبت کردم و متذکر شدم که این مسئله کاملاً عادی است و سایر والدین هم با آن درگیرند. از این رو، لازم است جف حدودی بین خود و جاش تعیین کرده و او را طوری تربیت کند که او بفهمد در چه مواقعی زیاده روی می کند؛ اما جف عصبانی تر از آن بود که بخواهد با پسرش صحبت کند. او را تشویق کردم که هرچه زودتر با او حرف بزند بهتر است، زیرا زندگی کوتاه است. به جف گفتم که مشکلاتش را با جاش حل و فصل کند. همچنین گفتم از اهمیتی که برای احساسات پسرمان قائل است، سپاسگزارم. اندکی بعد جاش به من تلفن زد و گفت که پدرش با او در مورد اختلافات موجود صحبت کرده و الان اوضاع خوب است. چند روز بعد، یادداشتی از جف دریافت کردم که از من به خاطر حمایت کردن از او در آن مقطع حساس تشکر کرده بود. من به عنوان والد راه دور، از خارج گود واقعاً به آرام شدن یک موقعیت بحرانی کمک کردم و خیلی خوشوقت بودم که توانسته ام اقدامی در جهت سلامتی روانی خانواده ام انجام دهم. رابطه ی من با جف به قدر کافی محکم بود که با علم به این که او از من خواهد پذیرفت، بتوانم او را نصیحت کنم. ما به همدیگر متکی هستیم و در طول سال ها خواسته های یکدیگر را برآورده کرده ایم.
مارجری که دختر چهارده ساله اش با وی زندگی می کند، داستان متفاوتی دارد. او پس از هشت سال تلاش برای حل اختلافات با شوهر سابقش، به این که والدی بدون ارتباط با پدر فرزندش باشد تن داده است. عملاً هیچ رابطه ای بین او و همسر سابقش وجود ندارد. دخترش به تنهایی تمام برنامه ریزی ها را برای دیدن پدرش انجام می دهد. مارجری می گوید: «شوهر سابق من شیوه ی زندگی خیلی آزادی دارد و قبول مسئولیت را دوست ندارد.» او دوست ندارد حتی وقتی که اختلاف نظری در مورد مشکلات دخترشان دارند با مارجری صحبت کند. او به صورت مرتب کار نمی کند. از همین رو، نمی تواند کمک هزینه ی ماهانه فرزندش را مرتباً پرداخت کند. او می گوید که به دخترش عشق می ورزد و حداقل دوبار در سال وی را می بیند و هروقت بتواند برای مارجری پول می فرستد. مارجری پس از آن همه سال جنگ و جدل و رسیدن به این نتیجه که تغییری حاصل نخواهد شد، در تنهایی شروع به بزرگ کردن دخترش کرد. او چند سال به شوهر سابقش زنگ می زد و سعی می کرد او را وارد بحث های مربوط به دخترشان کند، اما شوهر سابقش کاملاً به او فهماند که هیچ علاقه ای به شنیدن صدای او ندارد و حتی لازم می دانست که مارجری نصف هزینه رفت و آمد دخترشان را تقبل کند. مارجری که نمی خواست فرزندش از داشتن رابطه با پدر محروم باشد، با وجود این که آن مرد وظایف مادی خود را در طول سال ها انجام نداده بود، هزینه ها را قبول کرد. او سرانجام امسال به همه ی آن حسن نیت ها پایان داد و گفت که اگر شوهر سابقش بخواهد بچه را ببیند باید هزینه های مربوطه را به طور کامل پرداخت کند و اگر این کار را نکند نمی تواند بچه اش را ببیند. گرچه در این میان تنها کسی که رنج خواهد برد دختر آنهاست، اما مارجری می گوید پدر بچه باید بهای کارش را بپردازد و او تاکنون خیلی بیش از سهمش خرج کرده است. البته رابطه ی دور اکثر والدین خیلی ملایم تر از مورد مارجری است. بیشتر همسران سابق قادر بوده اند که درجه ای از ادب و تواضع را حفظ کرده و در موارد مالی و پرداخت هزینه ها به توافق برسند. یک مادر سرپرست به من می گفت که به نظر او ارزش رابطه ی فرزندش با پدر راه دور بیش از آن است که او پدر راه دور فرزندش را وادار به پرداختن کمک هزینه کند:
«پدر شِری موافقت کرد که هفته ای سی دلار هزینه بچه را بپردازد، اما این کار را فقط پارسال انجام داد. من به تنهایی تلاش کردم تا این رابطه ادامه یابد و برای دریافت هزینه از او اقدامی جدی نکردم.»-فران
نکته اینجاست که پدر شری باید همزمان با داشتن یک رابطه ی پر از عشق و عاطفه با دخترش، از جنبه مادی نیز تا حد امکان با همسر سابق خود برای تأمین مالی کودکش مشارکت کند. هیچ یک از دو مورد بالا، نافی دیگری نیست. فران معتقد است که اگر برای گرفتن کمک هزینه پافشاری می کرد امکان داشت رابطه ی شری با پدرش دچار صدمه و آسیب شود. او همچنین معتقد است که در صورت چنین درخواستی امکان داشت پدر شری کاملاً خودش را کنار بکشد. من به عنوان یک مشاور خانواده عقیده دارم که فران به طور ناخودآگاه به دخترش یاد می دهد که مردها کمتر مسئولیت پذیرند و نمی توان روی آنها حساب کرد و از این رو خاصیتی برای زن ها ندارند. فران باید به شوهر سابقش بگوید که این نوع برخورد برای دخترش مضر است. همچنین اگر فران از پدر دخترش حمایت بیشتری را طلب کند، لطف بزرگی در حق دخترش کرده است؛ زیرا در این صورت شری خواهد دید که مادرش قدرت کافی برای برآوردن خواست های او دارد.
من همیشه در مسئولیت های مالی برای بزرگ کردن پسرمان، شریک بوده ام. از همان ابتدا که من و پدر او از هم جدا شدیم، من بخشی از درآمد خود را به هزینه های جاش اختصاص دادم. هرچه سطح درآمد من بالا رفت کمک من نیز افزایش یافت. از وقتی جاش با پدرش به ورمونت عزیمت کرد، من هر ماه مبلغی برای نگهداری او ارسال کرده ام.
قبل از رفتن جاش؛ در روز مادر، شوهر سابق من هدیه ی مخصوصی به من داد. آن هدیه مبلغ یک هزار دلار بود که برای هزینه رفت و آمد من در نظر گرفته شده بود تا مانعی در راه ملاقات من و جاش به وجود نیاید. پیش از آن، نگرانی بزرگ من این بود که مبادا به خاطر هزینه ی زیاد نتوانم به طور مستمر به دیدار پسرم بروم؛ اما به لطف بخشندگی جف و قیمت های مناسب هوایی توانستم جاش را در مدت سال اول اقامت او در ورمونت تقریباً هر ماه ملاقات کنم.
شما با همسر سابق تان چه نوع قرارهای مالی تنظیم کرده اید؟ اگر شما والد راه دور هستید، آیا به واحد محلی یا سرپرست کودک کمک می کنید؟ بسیاری از مادرانی که با آنها صحبت کرده ام، از اینکه به فرزندان شان کمک مالی کرده اند به خود بالیده اند. پسر کریستین در انگلستان با پدرش زندگی می کند، اما خودش ساکن نیویورک است. هنگامی که پسر آنها، اسکات، هفت ساله بود کریستین تصمیم گرفت که او نزد پدرش زندگی کند. اکنون اسکات شانزده ساله است و وضع مناسبی دارد و کریستین فکر می کند که تصمیم او مبنی بر زندگی پسرش با همسر سابقش بجا بوده است. «من همیشه سهم خود را برای نگهداری او پرداخت کرده ام، از جمله برای رفتن اسکات به مدرسه ی شبانه روزی و نیز برای یکی از دو سفر سالانه ی او به آمریکا هزینه هایی را متحمل شدم. حتی گاهی هزینه ی اضافه هم پرداخته ام و از این روش راضی هستم.»
کریستین و شوهر سابقش در طول سال ها به تفاهم رسیده اند، در حالی که ابتدا اوضاع به قدری وخیم بود که پدر، اسکات را ربوده و به انگلیس برگردانده بود. کریستین برای سرپرستی، مبارزه کرد و دعوا مدت زیادی طول کشید. سرانجام او برنده شد؛ اما بعد از سال ها زندگی طاقت فرسا در آمریکا دریافت که برای پسرش مفید خواهد بود که با پدر سختگیر و مقرراتی خود زندگی کند. کریستین از حق سرپرستی خود به نفع شوهرش صرف نظر کرد و از آن تاریخ به بعد رابطه ی نسبتاً رضایت بخشی با پدر فرزندش دارد. «من مشخص کردم که در زمینه ی تحصیلات اسکات چه انتظاری دارم،اما تحقق آنها را اجباراً به شوهر سابقم سپردم، زیرا به او اعتماد زیادی دارم. ما با هم سازگاریم و همیشه در ارتباط خواهیم بود.»
معمولاً در مواقع بحرانی با کریستین تماس گرفته نمی شود و او بعد از وقوع اتفاقات، توسط شوهر سابقش از کم و کیف ماجرا باخبر می شود. او می داند که به دلیل بعد مسافت، کار زیادی از وی ساخته نیست و اتکای او به پدر فرزندش است که موقعیت ها را به طریق مقتضی کنترل می کند. او هرچند دفعه که بتواند، با اسکات به طور مستقیم رابطه برقرار می کند. وی تمام سفرهای فرزندش را برنامه ریزی کرد و برای ملاقات، پول و بلیت ارسال می کند.
یکی دیگر از روابطی که طی سال های گذشته با فراز و نشیب های زیادی مواجه بوده است، روابط بین جان، که به مدت سه سال والد راه دور بوده، و همسر سابقش جانیس است. جدایی آنها تقریباً مسالمت آمیز صورت گرفته و جانیس با دخترش ونسا در محله ای نزدیک، اقامت کرده و جان هر وقت که تمایل داشته فرزندش را دیده است. هرچند که جانیس قول داده بود که نصف سهم خود را از بابت صورت حساب های مشترک بپردازد، اما به این وعده وفا نکرد و جان هم در این مورد اصرار زیادی نکرد. بعد از حدود یک سال به جان گفته شد که جانیس و شوهر جدیدش کرل می خواهند به همراه ونسا به کارولینای جنوبی نقل مکان کنند. او از این که توسط همسر سابقش در مقابل عمل انجام شده قرار گرفته، بسیار عصبانی شده بود. به اعتقاد او جانیس می دانسته که او خیلی عصبانی خواهد شد، لذا از قبل موضوع را به وی نگفته بود. [و بعد ادامه می دهد:] «به من هیچ اطلاع قبلی داده نشده بود. آنها به طور ناگهانی غیب شدند و من نمی دانستم در کجا هستند. بعداً به من گفتند که ما عازم کالیفرنیا هستیم، خدا نگهدار.»
جان به شدت پریشان شد. کارش را از دست داد. به هر دری می زد که کاری پیدا کند. او هنوز قسط خانه و بدهی های زمان زندگی مشترک را می پرداخت. از همین رو، پرداخت هزینه ی ماهانه فرزندش نیز کمی عقب افتاد. «نامه ای از کارولینای جنوبی به دستم رسید که در آن جانیس از من به خاطر نپرداختن کمک هزینه ی بچه شکایت کرده بود. او هیچ وقت سهمیه ی مربوط به خود را که توافق کرده بودیم، نپرداخت. احساس کردم از پشت خنجر خورده ام و حالا با دادگاه طرف بودم. من به فشار دادگاه نیازی نداشتم، زیرا هرچه می توانستم به او داده بودم.» حالا چک های کمکی جان هر دو هفته یک بار ارسال می شود و او هنوز از بابت دادگاه به شدت دلخور است. پس از اینکه جانیس و کارل نقل مکان کردند، از جان خواستند که بگذارد کارل دخترشان را به فرزندخواندگی بپذیرد تا او مجبور نباشد به پرداخت کمک هزینه ادامه دهد. جان این پیشنهاد را نشنیده گرفت و آن را توهین به خود تلقی کرد. با این همه، جان و جانیس حالت نسبتاً دوستانه ای را حفظ کردند. جان، عملی در جهت تحریک نفرت همسر سابقش انجام نمی دهد و او هم در مقابل سعی می کند به وی زیاد سخت نگیرد. او، ونسا را ترغیب می کند که به پدرش تلفن بزند و روابط آن دو را مورد حمایت قرار می دهد. همچنین جانیس برای صلاحدید و راهنمایی در مورد پرورش دخترشان به جان زنگ می زند. اینک رابطه ی جان با همسر سابقش بر این مبناست که خواسته های خود را زیر پا نهاده و نسبت به او مهربان باشد. او می خواهد به راحتی به دخترش دسترسی داشته باشد. او می خواهد در بزرگ کردن فرزندشان تا حد ممکن دخالت داشته باشد و میل ندارد که از راه دور مجادله و دلخوری وجود داشته باشد. او فکر می کند قدمی که برداشته نتیجه مثبت داده است. وی رابطه ی خوبی با ونسا دارد و برای برقراری رابطه با او، که حالا یک نوجوان است، کمتر به مساعدت همسر سابق نیازمند است.
بین سرکوب کردن خشم و دردتان به خاطر این که روابط ملایمی با همسر سابق و بچه های راه دور خود داشته باشید یا آنکه احساس کنید از شما سوءاستفاده شده است، فاصله بسیار ناچیزی وجود دارد. عبور شما از این خط به نوع رابطه ی شما با همسر قبلی تان بستگی دارد و اینکه چقدر قادر هستید احساسات خود و مسائل حساس را با او در میان بگذارید. دکتر کنستانس آرونز مدیر دائمی برنامه مشاوره ی ازدواج و خانواده در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی و نویسنده ی کتاب خانواده های طلاق (2)، معتقد است که رابطه ی بین همسران سابق، بحرانی است. «درجه ی پشتیبانی والد محلی از والد راه دور، تعیین کننده ی میزان استحکام و عمق پیوند والد راه دور و کودک خواهد بود.»
شما باید تصمیم بگیرید و تلاش کنید تا آن اتفاق بیفتد. اگر توانسته اید سال های تلخ اولیه بعد از طلاق را پشت سر گذارید و رابطه ی خنثی یا دوستانه ای را با همسر سابق خود ایجاد کنید، رابطه ی شما با فرزند راه دورتان به مرحله ی مطلوبی خواهد رسید. از طرف دیگر، اگر شما هنوز گرفتار یک وضعیت خصمانه با همسر سابق تان هستید احتمالاً برای رابطه با بچه ی راه دورتان موانع زیادی خواهید داشت.
لئو پس از سال ها مشاجره با همسر سابقش تصمیم گرفت خودش را کنار بکشد. او دیگر به همسر سابقش زنگ نمی زند و تلاش های خود را برای ایجاد رابطه با پسرش متوقف کرده است. او منتظر است که وقتی پسرش در پائیز آینده به کالج رفت، با او تماس بگیرد، برای لئو سال های بدون پسرش طاقت فرسا بوده است. او هر راهی را که فکر می کرده می تواند بدون دخالت همسر سابقش با فرزندش تماس بگیرد، امتحان کرده است. اما پسرش از او استقبال نکرده و حتی به نامه های او هم جواب نداده است. همه ی نامه هایی که لئو سفارشی پست می کرد، مهر برگشت خورده است. تماس های تلفنی او مسدود شده و چک های ارسالی اش نیز نقد نشده است. او سعی کرد از دوستان و بستگان برای ارسال پیام به پسرش استفاده کند. او با ناظم و مشاور مدرسه صحبت کرد اما آنها نخواستند دخالتی کرده یا اطلاعاتی به او بدهند. به شهرک محل اقامت پسرش رفت و بیرون مدرسه منتظر او شد، اما هرگز او را در حال خروج ندید- سال ها از دیدار آن دو می گذشته و احتمالاً او قیافه پسرش را تشخیص نداده است. او داخل اتومبیل خود، در مقابل منزل پسرش کشیک داد؛ اما یک نفر، احتمالاً زن سابقش به پلیس اطلاع داده و او را مؤدبانه به خارج از شهر راهنمایی کردند. با این همه، او برای همیشه ناامید نشده، بلکه فعلاً خودش را کنار کشیده است. بدون تردید همسر سابقش او را از داشتن رابطه با فرزندش محروم کرده است و از آنجا که پسرش هم به علت آن که لئو او را در شش سالگی ترک کرده است، از دستش عصبانی است، مایل به برقراری ارتباط نیست. درواقع هر رابطه ای که لئو در طول سال ها سعی در ایجاد آن داشته، عملاً خنثی شده است.
البته هیچ عذری برای تماس نگرف
منبع : بخش خانواده سبز آکاایران
برچسب :