تاثیر طلاق بر نوزادان و کودکان در سنین مختلف
به راستی بهترین سن کودک برای طلاق کی است ؟ بدترین سن کودک برای طلاق کی است؟ تاثیرات طلاق بر فرزندان چیست و چگونه می توان این تاثیر و آسیب ها را متناسب با سن کود

آکاایران: بین طلاق و آسیب‌های روانی فرزندان رابطه عمیقی وجود دارد و باید قبول کرد که طلاق و جدایی اثرات نامطلوب بر روی کودکان می‌گذارد. بررسی کودکانی که والدین آنها از هم جدا شده‌اند نشان می‌دهد که آسیب‌های روانی وارد شده به این کودکان و نوجوانان شدید است. پژوهش‌های مختلف نشان می‌دهد که در بیشتر آسیب‌های اجتماعی رد پایی از فرزندان طلاق به چشم می‌خورد.

روانشناسی بچه های طلاق: همه نکات مهم که باید بدانید! - بهترین کودک

مشاوره قبل از ازدواج بر تأثیرات مختلف طلاق بر سلامت روان این افراد مهر تأیید می‌زند. طلاق والدین به منزله‌ی از بین رفتن چتر امنیتی فرزندان به شمار می‌رود که می‌تواند بر سلامت اجتماعی و روانی آنها تأثیر بگذارد. البته گاهی گسستن این پیوند به منزله‌ی پایان دادن به برخی مشکلات است. مشکلاتی همچون مشاهده دائم نزاع‌های پدر و مادر، رهایی فرزند از برخی آسیب‌ها که در خانواده والد با برخی آسیب‌ها ممکن است مشاهده کند.

تحقیقات صورت گرفته بر آثار طلاق روی فرزندان، مبین این امر است که طلاق والدین در دستاوردهای تحصیلی، رفتار، سازگاری اجتماعی، اعتماد به نفس، روابط اجتماعی کودکان نتایج منفی مشهودی دارد و بچه‌های طلاق بیشتر در معرض ناهنجاری، پرخاشگری و بزهکاری قرار دارند.

کودکان در هر سنی که باشند از طلاق والدین آسیب می بینند مگر این که چند سالی از خانواده مستقل شده باشند و جوان محسوب شوند. هر سنی شرایط و بحران های خاص خودش را دارد. در صورتی که بحران های هر سن را حل کرده باشید و فرزندتان پختگی لازم برای پذیرش طلاق را پیدا کند ، آسیب کمتری خواهد دید.

کودک و تاثیرات طلاق: در چه سنی و چگونه؟

نوع صحبت کردن شما در مورد طلاق با فرزندتان تاثیر بسیار زیادی در نوع واکنش او می گذارد. به طور کلی میتوان گفت سن کودک هر چه کمتر باشد آسیب کمتری از طلاق می بیند و هر چه به زمان بلوغ و دوره نوجوانی اش نزدیک تر شوید ، آسیب طلاق بر او بیشتر قابل مشاهده خواهد بود. در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات آکا, تاثیر طلاق بر کودکان در سنین مختلف و بهترین برخوردی که میتوانید برای آماده سازی آنها داشته باشید را با هم مورد بررسی قرار میدهیم. با ما همراه باشید.

تاثیرات طلاق بر فرزندان + سوالات رایج کودکان در این مورد

تاثیر طلاق بر نوزادان کمتر از 18 ماه

نوزادان کمتر از 18 ماه به طور کامل می توانند بروز تنش در محیط را متوجه شوند ولی نمیتوانند علت آن را تشخیص بدهند. ادامه پیدا کردن تنش بین والدین مسلما باعث اختلال در رشد روانی نوزاد خواهد شد.

برای نوزادان حفظ برنامه های روزمره طبیعی به خصوص در مورد خواب و وعده های غذایی بعد از طلاق اهمیت زیادی دارد. 

اسباب بازی هایی که دوست دارد را در اختیارش بگذارید و با وقت گذراندن کنار او ،  احساس امنیت را به او منتقل کنید.

تاثیر طلاق بر کودکان زیر 3 سال

طلاق برای کودکان زیر 3 سال باعث ایجاد اضطراب جدایی می شود. او حس میکند کسی که نیازهایش را بر طرف می کرده است و از او مراقب میکرده را از دست میدهد. 

مهم ترین بحران این دوره بروز بی اعتمادی است.

کودک در این سن میخواهد بداند که به چه کسی و در چه صورتی میتواند اعتماد کند و طلاق میتواند باعث بروز سردرگمی در او شود و میتواند منجر به عوارضی از جمله شب ادراری ، لکنت زبان ، اختلال خواب و تیک عصبی شود.

ممکن است برای جلب توجه شروع به مکیدن دوباره انگشتانش کند یا در مقابل آموزش دستشویی رفتن از خودش مقاومت نشان دهد و دچار ترس از تنها خوابیدن یا ترس از ترک شدن ، شود. 

والدینی که دیگر تحمل یکدیگر را ندارند و تصمیم به جدایی گرفته اند باید مراقب باشند فرزندشان از نظر عاطفی لطمه نخورد و شاهد بحث و درگیری های آنها نباشد. 

توجهشان به او نباید کم شود تا کودک دچار اضطراب جدایی نشود.

مراقبت های قبل و بعد از خوابش نباید تغییر کند تا به مرور به داشتن یک مراقب عادت کند.

بهترین و بدترین سن طلاق برای کودکان و نحوه کمک کردن به آنها

تاثیر طلاق بر کودکان 3 – 6 ساله

رشد شناختی و ارتباطی کودک در این سنین به سطوح بالاتری می رسد. در صورتی که روند جدایی والدین بدون تنش و درگیری های لفظی در مقابل کودک انجام شود و برنامه مهد کوک رفتن و مراقبت از کودک و ارتباط او با هر دو والد حفظ شود ، می تواند روند رو به رشد مثبتی را طی کند و عزت نفسش را حفظ نماید.

مهمترین بحران این دوره اعتماد به نفس و حفظ استقلال است که والدین باید مراقب باشند ، کودک از این نظر آسیبی نبیند.

کودک 3 – 6 ساله توانایی درک و پذیرش این که باید هر چند شب را نزد یکی از والدین بگذراند را دارد.

برای این منظور بهتر است قوانین منظم و یکسانی در هر خانه با توجه به سن تربیتی کوک اعمال شود تا دچار بحران طلاق و سردرگمی تربیتی و رفتاری نشود. 

در سن اگر کودکان شاهد درگیری های والدین باشند ممکن است به دوره نوزادی برگردند و دیگر حرف نزنند ، دستشویی نروند ، انگشتشان را بمکند و کابوس شبانه ببینند. 

تاثیرات طلاق بر فرزند دختر - موسسه حقوقی کیفری داوری فرشاد بالاپور - وکیل  حقوقی

تاثیر طلاق بر کودکان 7 – 12 ساله

کودکان 7 – 12 ساله در سن مدرسه قرر دارند و میتوانند به درک نظم اجتماعی برسند. 

طلاق در این سنین در ابتدا باعث ایجاد احساس غم و اندوه و دلتنگی شدید می شود که میتواند در سنین بالاتر از دبستان و مقایسه با دیگر همکلاسی هایش منجر هب خشم و نفرت شدید شود.

کودک ممکن است خودش را مقصر جدایی والدین بداند  و این احساس آینده او را از بین خواهد بود . والدین باید در این زمینه هشیار بوده و جلوی گشترش احساس گناه و عذاب وجدان در فرزندشان را بگیرند.

در این سنینن باید نظرات کودک کودک را بپرسید و به نظراتش احترام بگذارید.

از فرزندتان به عنوان جاسوی وال دیگر استفاده نکنید و به قصد آسیب به همسر سابقتان ،  والد دیگر را در چشمش خراب نکنید چون در این بین بیشترین آسیب به خود فرزندتان وارد خواهد شد. 

 

بدترین سن طلاق برای کودکان چه زمانی است؟! دکتر قیومی

تاثیر طلاق بر سنین نوجوانی و بلوغ فرزندان

حساس ترین و بحرانی ترین سن رشد ، سن نوجوانی است که کودکان با هجوم هورمون های مختلف روبرو می شوند و از نظر روحی پرخاشگر و عصبی و کم تحمل می شوند و از سویی دیگر با بحران هویت روحی و جسمی روبرو میشوند. 

طلاق والدین همزمان با بحران هویت نوجوانی میتواند به طور کلی باعث تخریب هویت فرزندتان شود.

خودمختاری و استقلال طلبی در دوران نوجوانی به اوج خودش می رسد و حتی ممکن است بخواهد به طور کلی با هیچکدام از شما زندگی نکند. 

در این سن قبل از جدایی حتما باید با استدلال و منطق با فرزندتان صحبت کنید تا توافق او را برای جدایی جلب کنید.

آسیب طلاق در دوران نوجوانی اگر مورد پذیرش فرزندتان قرار نگیرد میتواند بسیار شدید باشد و نوجوان را با مسائلی از قبیل افسردگی ، خودکشی ، مصرف مواد ، افت تحصیلی و روابط اجتماعی ، عاطفی و جنسی پر خطر درگیر نماید.

تاثیر طلاق بر فرزندان بعد از 18 سالگی

طلاق والدین بعد از 18 سالگی فرزندان از نظر آماری کمتر اتفاق می افتد مگر این که خطای بزرگی از یکی از والدین سر بزند. 

خطای یکی از والدین یا هر دو آن ها باعث تخریب باورها و آموزه هایی میشود که در این سالها به فرزندتان آموخته اید.

با این که هویت او شکل گرفته است و مانند دوران نوجوانی طلاق باعث تخریب هویت او نخواهد شد ولی دیگر شما کنترلی روی او ندارید و از آنجا که ممکن است شما را مقصر یا گناهکار بدانید احتمال این که فاصله اش از شما زیاد شود و دیگر به توصیه های شما توجهی نشان ندهد بسیار زیاد است. 

منبع : بخش خانواده سبز آکاایران
برچسب :