ایا شما با فرد اشتباهی در رابطه هستید؟
همه داستان این مقاله از آنجایی شروع شد که یک حساب کاربری در رِدیت از دنبال‌کننده‌هایش خواست تا نشانه‌هایی از رفتار و اخلاق شریک زندگیشان را به اشتراک بگذارند که
کدام رفتار‌های شریک زندگیتان خیلی زود باعث شد بفهمید که انتخابتان اشتباه بوده است و شخصی که با او در رابطه هستید، فردی آزارگر و همواره در پی سوءاستفاده از موقعیت است؟

با زن عصبی و بد اخلاق چگونه رفتار کنیم؟ - پایگاه خبری تلکسیران

توجه داشته باشید که این نشانه‌هایی که در ادامه این مقاله از آکا مطالعه خواهید کرد را نه روانشناسان و متخصصان رابطه بلکه انسان‌های واقعی به اشتراک گذاشتند و لازم است در شروع رابطه با یک فرد به این علامت‌ها حساس‌تر باشید.

رفتار‌ها و عاداتی که در زیر فهرست شده در حقیقت پرتکرارترین پاسخ‌ها از سرتاسر دنیا به این پرسش است:

کدام رفتار‌های شریک زندگیتان خیلی زود باعث شد بفهمید که انتخابتان اشتباه بوده است و شخصی که با او در رابطه هستید، فردی آزارگر و همواره در پی سوءاستفاده از موقعیت است؟

۱. او همیشه راهی پیدا می‌کرد تا من را از دوستان، آشنایان و خانواده‌ام جدا کند.

۲. در اوایل رابطه و زمانی که حتی هنوز همه‌چیز خوب پیش می‌رفت متوجه شدم برای قوانین، مرزبندی‌ها و خطوط قرمزِ من برای زندگی‌ام هیچ احترامی قائل نیست.

۳. مهم نیست چه می‌کردم، او همیشه من و کارهایم را بی‌اهمیت می‌دانست. تحقیر کردن، کم اهمیت جلوه دادن کار‌ها و کوچک شمردن شخصیتِ من بخشی از رفتارِ همیشگیِ او بود.

۴. در داستان‌ها و خاطرات این افراد همه کسانی که قبلا با آن‌ها در رابطه بوده است دیوانه، غیر نرمال و نامتعادل بوده است.

۵. اگر مستقیما درباره مشکلات و عادات نادرستِ او صحبت کردم، شوکه و عصبانی می‌شد و درنهایت یا من را به سمت معذرت‌خواهی سوق می‌داد و یا تلاش می‌کرد به من تلقین کند که حتی باعثِ رفتار‌های اشتباه او هم، کار‌ها و به اندازه کافی خوب نبودنِ من است.

مردها از چه زن هایی خوششان نمی آید - Delkhoshi.com

۶. توجه داشته باشید که در رابطه با چنین افرادی، همیشه مقصر همه چیز شما هستید. این افراد آن‌قدر نسخه خودشان از حقیقت یک ماجرا را بر سر شما خواهند کوبید که یا باورش کنید و یا قید آن بحث را برای همیشه بزنید.

۷. بر اساس صحبت‌های این افراد تقریبا تمام دور و بری‌هایشان را افراد عوضی تشکیل داده است. رئیسشان یک آدم عوضی است، همکارانشان حسود و بی‌ارزشند و همان‌طور که قبل‌تر گفته شد همیشه اِکس‌هایشان دیوانه زنجیری هستند.

۸. نشانه اول برای من، ابراز عشق و اعتماد زیاد از طرف او بود، آن هم در شرایطی که هنوز زمانِ خیلی کمی از شروع رابطه می‌گذشت. به نظرم او خیلی زودتر از آن‌چه که منطقی باشد از عباراتی، چون عاشقت هستم، هیچ وقت کسی شبیه به تو را ندیده‌ام، ما دو روح در یک بدنیم، به هیچ‌کس مانند تو اعتماد ندارم و ... شروع به استفاده کرد.

۹. او در ابتدای رابطه آن‌قدر من را غرق در تماس، پیام‌های عاشقانه، انواع هدیه‌های کوچک و بزرگ و ... کرد که عملا شانس شِکوه وشکایت را از من گرفت.

۱۰. این افراد در زمینه رابطه جنسی با اعمالی، چون اجبار شما به دوست داشتن و عمل کردن به علاقمندی‌های آن‌ها، اصرار به داشتن رابطه هنگامی که این درخواست از طرف شما رد شده است، حسادت زیاد و مقصر دانستن شما بابت این حسادت و ... باعث آزار شما می‌شوند.

۱۱. او خیلی زیاد از این جمله استفاده می‌کرد:

" اگر واقعا عاشقم بودی حاضر می‌شدی فلان کار را برای من انجام دهی. "

۱۲. چنین فردی به شما تلقین می‌کند که تنها کسی که به شما اهمیت می‌دهد، اوست. با این حربه شما را به تکیه کردن به او و در نهایت ماندن در رابطه وادار می‌کند.

Study: Disagreeing with someone uses more 'brain real estate' than agreeing  with them -

۱۳. هرچند که او بسیار بیش‌تر از هر فرد دیگری قول می‌داد، هرگز به یاد ندارم به یکی از این قول‌ها (حتی کوچکترینشان) عمل کرده باشد.

۱۴. در ابتدای رابطه، او با انتقاد‌های نامحسوس و آگاهانه از قیافه، هیکل، طرز لباس پوشیدن و رفتارِ من، اعتماد بنفسم را به شدت پایین آورد و بعدتر متوجه شدم که این حربه‌ای از طرف او بود که من را وادار به ماندن در رابطه کند.

۱۵. هرگز عباراتی، چون متاسفم یا تقصیر من بود را از او نمی‌شنیدم. بار‌ها اتفاق افتاد که شروع به تعریف یک داستان می‌کردم و در نهایت وقتی به خودم می‌آمدم متوجه می‌شدم که مشغول عذرخواهی بابت رفتارهایم هستم. فراموش نکنید در رابطه با این افراد همیشه شما مقصرید.

۱۶. هنوز اندکی از رابطه‌مان نگذشته بود که دریافتم او همواره به من تلقین می‌کند که بدون او از پس هیچ کاری برنخواهم آمد. در حقیقت با تحقیر و دست کم گرفتن همیشگیش سعی می‌کرد من را به این باور برساند که برای گذرانِ ساده‌ترین امورِ زندگیم به او محتاج هستم.

۱۷. تهدید به جدایی و ترکِ شما تقریبا بعد از هر جروبحثی.

۱۸. تهدید به دست زدن به خودکشی در صورتی‌که ترکشان کنید.

۱۹. در ابتدای رابطه و زمانی که هنوز با من مانند شاهزاده‌ها رفتار می‌کرد متوجه شدم که با اعضای خانواده و دوستان خیلی نزدیکش، رفتاری بسیار زننده و توهین‌آمیز دارد. اگر تجربه امروزم را داشتم همین نشانه کافی بود تا بفهمم هنگامی که با من هم احساس صمیمت کند، با همان چوب رانده خواهم شد.

۲۰. گفتن این عبارت: نگاه کن مجبورم کردی چه‌کار کنم؟

۲۱. و در نهایت اگر در اول رابطه با وجود گل و بلبل بودن همه‌چیز مشاهده کردید که از شما می‌خواهد برای دیگران بهانه بیاورید و یا چیز‌هایی را در مورد او یا خودتان از دیگران پنهان کنید، این موضوع باید برای شما یک پرچم قرمز بزرگ باشد.

توجه داشته باشید که هریک از این ۲۱ رفتارِ آزار دهنده در حقیقت خصوصیت شریک زندگی یک فرد واقعی بوده است و نیازی نیست یک فرد تمام این خصوصیات را داشته باشد تا رابطه‌ای مثل یک جهنم برای شما بسازد.

منبع : بخش خانواده سبز آکاایران
برچسب :