خواب کودکان را تنظیم کنید
خواب منظم,بیداری,خواب,احساس امنیت,کودکتان, برنامه منظم,پوشیدن لباس,عمل خوابیدن,آغوش,قبل از خواب,فعالیت کودکتان,بازی های پر تحرک,توجه کودکتان, کودک,صبحانه,مسواک,
آکاایران: مجموعه: روانشناسی کودکان

خواب منظم ، مدت از زمان بیداری تا خواب را با به وجود آوردن احساس امنیت و راحتی بیشتر برای کودکتان دلپذیرتر می سازد .

برای نتیجه بخش بودن زمان خواب منظم ، و استمرار آن تا آینده ، به نحوی که نه تنها برای کودکتان ، بلکه برای خود شما نیز ثمر بخش باشد ، سلسله اتفاقات قابل پیش بینی را که هر شب و همواره به یک صورت دنبال می کنید ، کنارهم قراردهید .

نظم حقیقی شکل خواهد گرفت و با بزرگتر شدن کودکتان ، تغییر خواهد کرد ، اما اصول به همان صورت باقی می ماند .

آکاایران: خواب کودکان را تنظیم کنید

در این مرحله سنی ، برنامه منظم زمان خواب ، ممکن است شامل مراحل پوشیدن لباس خواب ، مسواک زدن دندان های کودک و خواندن قصه جذابی برای او باشد . همچنین ممکن است برنامه منظم خواب از نظر شما شامل حمام کردن ، داستان گفتن ، نوشیدن یک لیوان آب و گفتن داستان دیگری باشد . این بستگی به خود شما دارد ، که بخواهید عمل خوابیدن سریعتر و آسانتر انجام شود ، و یا برای تنوع ، 20 تا 30 دقیقه را به کودکتان اختصاص داده و برایش قصه بگویید ، او را در آغوش بگیرید و با هم باشید .

اگر قبل از خواب ، ساعتی را به بازی آرامی اختصاص دهید ، برنامه خواب منظم به بهترین نحوه انجام خواهد شد . این عمل باعث پایین آوردن سطح فعالیت کودکتان شده و سیستم عصبی او را آرام می سازد .

بازی های پر تحرک ، بدو بدو ، غلغلک دادن و حتی تماشای فیلمی پر تحرک ، باعث تأخیر در عمل خوابیدن و ایجاد بد خوابی می شود . مثال های زیر ، باعث ایجاد نظم در جریان خوابیدن شده و نه تنها برای کودکتان ، بلکه برای شما نیز مفید خواهد بود :

,خواب منظم, بیداری, خواب

1 - تنظیم زمان خواب و پیروی از آن

اگر برنامه منظم خواب از الگویی طبیعی و مستحکم پیروی کند ، ساعت بدن کودک به سرعت خود را با آن برنامه سازگـار می سازد .

2 - هشدار قبل از خواب


درست قبل از ساعت خواب ، توجه کودکتان را به این مسأله جلب کنید که روز در حال تمام شدن است .

ممکن است کودک شما هنوز برای قضاوت خیلی کوچک باشد . بنا بر این به طور مثال اگر بگویید5 دقیقه بیشتر به زمان خواب نمانده ، احتمالاً برایش قابل درک نخواهد بود . در عوض با ربط دادن موارد گوناگون به یکدیگر ، می توانید زمان را به کودکتان بیاموزید .

برای شروع اولین قسمت از برنامه منظم خواب ، اسباب بازی ها را جمع کنید ، و به این ترتیب برنامه منظمتان را با علامتی که حاکی از تمام شدن روز باشد شروع می کنید .

,خواب منظم, بیداری, خواب

برخی از والدین ، نزدیک شدن به زمان خواب را با استفاده از زنگ ساعت گاز آشپزخانه تلاش می کنند . به این ترتیب کودک یاد می گیرد که صدای زنگ به معنی زمان خواب است . از آنجا که کودک می داند شما نمی توانید با گاز و دستگاه هایی از این قبیل بحث کنید ، متعاقباً به شی ء سوم شخص اجازه داده می شود تا زمان را اعلام کرده و میل به اعتراض را کاهش دهد .

3 - پیشنهاد تنقلات


تنقلات سبکی که شامل پروتئین و کربوهیدرات است ، مانند تکه کوچکی پنیر و کمی نان گندم ، باعث خواب شده و کمک می کند تا کودک ، تمام شب را بخوابد . کربوهیدرات ، باعث خواب آلودگی شده و پروتئین ، مقدار قند خون را تا زمان صبحانه ثابت نگه می دارد . حتماً بعد از خوردن نان و پنیر ، دندان های کودک را مسواک بزنید .

4 - حمام آب گرم قبل از خواب


با افزایش تدریجی دمای بدن کودکتان ، او را آماده خوابیدن کنید . همچنین بازی با اسباب بازی هایش در حمام به او آرامــــش می دهد .

,خواب منظم, بیداری, خواب

5 - پوشیدن لباس خواب


لباس های راحت و فاقد بند انتخاب کنید که نه زیاد گرم و نه نازک باشد .

6 - خواندن داستان مورد علاقه کودکان


خواندن داستان برای کودک نوپایتان ، برنامه فوق العاده آرامش بخشی است . به خصوص اگر داستان مورد علاقه اش را انتخاب کرده باشید ، مانند داستان شنگول و منگول . توجه داشته باشید که کودک شما ، با بزرگتر شدن ، داستان های بیشتر و متنوع تری از شما می خواهد .

7- اطمینان از تنها نبودن کودک


خرس اسباب بازی ی عروسک مورد علاقه اش ، باعث راحتی و آرامش ، هنگام خوابیدن می شود .

,خواب منظم, بیداری, خواب

8 - حذف یا محدود کردن محتویات شیشه شیر


اگر کودک شما هنگام خوابیدن نیاز به شیشه دارد اطمینان حاصل کنید که درون شیشه فقط آب است . شیر ، غذای کمکی ، یا آب میوه اطراف دندان های کودک جمع شده و باعث کرم خوردگی دندان حتی در نوزادان می شود .


.

منبع :

منبع : بخش خانواده سبز آکاایران
برچسب :