تست و ارزیابی افسردگی زونگ (SDS) + مدیریت افسردگی و احساسات منفی
تست افسردگی یک خودآزمایی بسیار ساده است که در کمترین زمان ممکن به شما می گوید تا چه حد درگیر افسردگی شده اید.
افزایش رو به گسترش افسردگی در بین جوانان آمریکایی - خبرگزاری مهر | اخبار  ایران و جهان | Mehr News Agency
 
آکاایران: تست افسردگی زونگ (SDS) به منظور ارزیابی شدت افسردگی ساخته شده و علی رغم کوتاه و ساده بودن، معتبر بوده و تمام علایم افسردگی را در بر می گیرد.
افسردگی یک اختلال روانی شایع است که به سرماخوردگی روانی شهرت دارد. این اختلال روانی با اندوه و غمی که گاه به گاه به سراغ هرکسی می آید متفاوت است و زمانی به اختلال روانی تبدیل می شود که احساس غم و اندوه شدید با ناامیدی، بیچارگی و  بی ارزشی همراه شود. همچنین این حالات باید بیشتر از چند هفته طول کشیده و عملکرد روزانه فرد را مختل کند. برخی از علایم افسردگی عبارتند از: افت خلق، بی علاقگی، احساس تقصیر و گناه، ناتوانی در تمرکز، بدبینی به آینده، از دست دادن اشتها و اختلال خواب و در موارد شدیدتر افکار خودکشی. روانشناسان و روانپزشکان برای سنجش افسردگی و تشخیص آن به عنوان یک بیماری روانی از پرسشنامه ها و تست های افسردگی مختلفی مانند تست افسردگی بک یا تست روانشناسی افسردگی دکتر برنز کمک می گیرند. تست افسردگی زونگ نیز بسیار مورد توجه روانشناسان و رواندرمانگران قرار گرفته است.
 

 

تشخیص میزان افسردگی در بزرگسالان با تست افسردگی زونگ - ساپ ناز|پورتال خبری  و سبک زندگی

تست افسردگی زونگ

تست افسردگی زونگ (SDS) توسط ویلیام ک. زونگ براساس یک تعریف عملی در سال 1965 انتشار یافت. مقیاس خود ارزیابی افسردگی زونگ به منظور ارزیابی شدت افسردگی ساخته شده است. این آزمون علی رغم کوتاه و ساده بودن تمام علایم افسردگی را در بر می گیرد و به همین دلیل در پژوهش های زیادی از آن استفاده شده است. این مقیاس افسردگی، جنبه های عاطفی، شناختی، رفتاری و روانی افسردگی را می سنجد. این آزمون افسردگی شامل 20 سوال بوده و از 1 تا 4 امتیازبندی می شود که 10 تای از آنها به صورت منفی و 10 تای دیگر به صورت مثبت بیان شده اند. آزمودنی باید در یک مقیاس لیکرتی 4 درجه ای میزان تجربه هر یک از حالات بیان شده را مشخص کند.
 
نحوه پاسخ دهی:
هر کدام از جملات زیر را با دقت بخوانید و با توجه به احساساتى که در هفته گذشته داشته اید در یکى از خانه هاى مقابل عبارت علامت بگذارید.
 
 
     هرگز یا به ندرت  گاهی اوقات  اغلب اوقات  تقریبا همیشه
 1  من احساس غمگینى، یأس و افسردگى مى کنم.        
 2  بهترین ساعات روز من اوقات صبح مى باشد.        
 3  من گریه مى کنم، یا دلم مى خواهد گریه کنم.        
 4  شبها در خوابیدن دچار اشکال هستم.        
 5  من به همان اندازه اى که قبلاً غذا مى خوردم، غذا مى خورم.        
 6  من از نگاه کردن، صحبت کردن و بودن با زنان (مردان) جذاب لذت مى برم.        
 7  من متوجه هستم که وزنم در حال کاهش است.        
 8  دچار مشکل یبوست هستم.        
 9  قلب من تندتر از معمول مى زند.        
 10  فاقد هیچ علتى خسته مى شوم.        
 11  ذهن من همچون گذشته روشن است.        
 12  انجام دادن کارها برایم همچون گذشته سهل و آسان است.        
 13  بى قرار هستم و نمى توانم آرام بگیرم.        
 14  به آینده امیدوار هستم.        
 15  تحریک پذیرتر از معمول هستم.        
 16  تصمیم گیرى براى من آسان است.        
 17   احساس مى کنم مفید و ارزشمند هستم.        
 18  زندگى پر معنایى دارم.        
 19  احساس مى کنم که اگر مرده بودم دیگران راحت تر بودند.        
 20  هنوز از انجام کارهایى که قبلا نیز مى کردم لذت مى برم.        
 

نمره گذاری و تفسیر تست افسردگی زونگ

  1. در سوالات 1، 3، 4، 7، 8، 9، 10، 13، 15 و 19 به پاسخ هرگز یا به ندرت 1، گاهى اوقات 2، اغلب اوقات 3 و همیشه 4 امتیاز بدهید.
  2. در سوالات 2، 5، 6، 11، 12، 14، 16، 17، 18 و 20 به پاسخ هرگز یا به ندرت 4، گاهى اوقات 3، اغلب اوقات 2 و همیشه 1 امتیاز بدهید.
  3. حال امتیازات خود را با هم جمع کنید. 
تفسیر نتایج:
  • امتیاز کمتر از 50 نشانه این است که شما دارای خلق طبیعی و فاقد آسیب شناسی روانی هستید. 
  • امتیاز 50 تا 59 نشانه افسردگی خفیف تا متوسط است.
  • امتیاز 60 تا 69 نشانه افسردگی متوسط تا آشکار می باشد.
  • امتیاز بیشتر از 70 نشان می دهد دچار افسردگی شدید می باشید و به کمک درمانی فوری احتیاج دارید.
آزمون افسردگی زونگ - فروشگاه وب سایت شخصی حمزه کاظمی مهیاری

روشهای مدیریت افسردگی و احساسات منفی

چنانچه افسردگی شما هنوز به حدی نرسیده است که نیاز به مداخلات فوری درمانی و روانپزشکی داشته باشید می توانید با 6 نکته ساده کم کم بر افسردگی و احساسات منفی خود غلبه کرده و  مانع از تشدید افسردگی شده و به  روال عادی زندگی خودتان  بازگردید. 

 

در ارتباط بودن با اطرافیان

دریافت حمایت و حفظ ارتباط با دوستان و اطرافیان  نقش اساسی در غلبه بر افسردگی دارد. با دوستان قدیمیتان یا خانواده تان تماس بگیرید یا به آن ها ایمیل بزنید ، در کنار خانواده تان قهوه بنوشید یا برای یک کار خیرخواهانه داوطلب شوید.

هر کاری انجام دهید که کمترین زمان ممکن را در تنهایی و انزوا بگذرانید. با هر کسی که زندگی شاد و سالم ، تفکرات مثبت و زندگی هدفمندی دارد و فکر می کنید میتواند به شما انگیزه بدهد و در جهت پیشرفت دست شما را بگیرید ، ارتباط بیشتری داشته باشید. 

تست افسردگی [ انواع تست های روانشناسی 100% معتبر برای تشخیص افسردگی ]

رژیم غذایی سالم و ضد افسردگی

حذف وعده های غذایی با خوردن غذاخای شیرین می تواند باعث از بین بردن انرژی شما شود و روی احساساتتان تاثیر بگذارد. برای داشتن یک رژیم غذایی متعادل سرشار از میوه ، سبزی و پروتئین برنامه ریزی کنید و مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین های گروه ب را  افزایش دهید تا خلق و خویتان تقویت شود. 

روزانه زیر نور خورشید قرار بگیرید

تابیدن نور خورشید به بدن باعث افزایش سروتونین و بهبود روحی شما می شود سعی کنید روزانه حداقل 15 – 30 دقیقه زیر نور خورشید پیاده روی کنید ، باغبانی کنید یا ناهار و عصرانه خود را در فضای باز و زیر نور خورشید میل نمایید.

کارهایی انجام دهید که احساس خوبی به شما می دهد

کارهایی را انجام دهید که به شما آرامش بدهد و برایتان انرژی بخش باشد مثلا انواع سرگرمی یا انجام ورزشی که قبلا انجام می داده اید. البته داشتن الگوی خواب سالم و 8 ساعت در شب را باید در اولویت خود قراردهید. 

تحرک داشته باشید

ورزش یک مبارز قوی برای مقابله با افسردگی است. تحقیقات نشان میدهد که ورزش منظم می تواند به اندازه دارو برای از بین بدن افسردگی موثر باشد. روزانه 30 دقیقه ورزش کنید. 

تفکرات منفی را به چالش بکشید

انواع تفکرات منفی به افسردگی شما دامن می زند. تفکرات منفی ای که دارید را شناسایی کرده و تفکری متعادل تر را جایگزین آن ها کنید. افکار منفی جزو علایم افسردگی هستند که می توانید بر آن ها غلبه کنید. به مرور سعی کنید مدت زمانی که فکرتان درگیر اهداف آینده و افکار مثبت است را بیشتر از زمانی کنید که فکرتان درگیر افکار منفی و افراد منفی و آسیب رسان است.

منبع : بخش خانواده سبز آکاایران
برچسب :