نکات کلیدی برای مراقبت و نگهداری از لباسهایتان
در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات خانه داری آکا, نکاتی برای مراقبت و نگهداری از لباسهایتان را به شما آموزش میدهیم .

لباس هایی که استفاده می کنیم از جنس های مختلفی هستند و رنگ های متنوعی هم دارند ،برای اینکه لباس هایی تمیز و سالم داشته باشیم و مدت زمان بیشتری از آنها استفاده کنیم رعایت برخی نکات کمک کننده است. هنگامی که صحبت خانه داری به میان می آید، به نظر می رسد که همه مادران به معنای واقعی از این هنر بهره مند هستند.

رازهای بسیار مهم نگهداری لباس در فصل های مختلف

امروزه با افزایش هزینه ها همه افراد سعی دارند وسایل و لباس هایی را که دارند به نحو احسن استفاده کنند تا بتوانند گامی درجهت صرفه جویی بردارند اما برخی افراد علی رغم میل باطنی با روش های مراقبت از لباس آشنا نیستند به همین دلیل در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات آکا، رازهای خانه داری نم نمک به راه کارهای مراقبت از لباس می پردازیم.

راهنمای شناخت برچسب های لباس - مرجع تخصصی راهنمای خرید تجهیزات شستشوی صنعتی

شناخت لباس :

اولین قدم در حفظ و نگهداری لباس ها ، این است که از محدودیت های شست و شو و عادات البسه خود آگاه باشید.اگر توانایی خرید لباس های با کیفیت ندارید ، پس باید در مراقبت از آنها بیشتر دقت کنید. اگر از اتو زدن لباس ها اجتناب می کنید ، لباس های چروکیده را با سایر لباس ها جدا کرده ولباس هایی را بیشتر بپوشید که خیلی چروک نمی شوند و یا نیازی به اتو ندارند.

انتخاب هوشمندانه رنگ لباس :

اگر عادت به ریختن قهوه یا نوشدینی های دیگر روی لباس دارید در پوشیدن لباس با رنگ های شکلاتی ، ذغالی ، و ابی تیره تردید نکنید. لباس های تیره کثیفی ها را بیشتر پنهان می کنند.

تمایز بین لباس کار و مهمانی :

این می تواند وسوسه کننده باشد که به سادگی کارهای کثیف را با هر لباسی که به تن دارید انجام دهید اما این راهی سریع برای خراب شدن لباس های کار است.به همین دلیل مادران اغلب بین "لباس های بازی" و "لباس های مدرسه" تمایز قائل می شوند .هم چنین زمانی که آشپزی می کنید ، یک پیش بند ببندید.

۱۵ اشتباه رایج که هنگام شستن لباس مرتکب می‌شوید

کنار گذاشتن شست و شو بیش از حد لباس :

شست و شوی لباس بعد از یک بار پوشیدن ، بسیار ساده است. اما شست و شو سریع ترین راه برای ازبین رفتن فیبرها است. هرچقدر کمتر لباس را بشویید ، عمر لباس بیشتر خواهد شد.

اگر برای آویزان کردن لباس های پوشیده شده (اما تمیز) تنبلی می کنید ، بهتر است آن را روی سطوحی مانند یا یک صندلی آویزان کنید ، تا زمانی که آن را روی زمین نیندازید. هنگامی که لباس ها روی زمین هستند ، باید قبل از اینکه دوباره پوشیده شوند ، شسته شوند.

شست و شوی لباس ها در آب سرد :

افرادی که لباس های خود را در آب سرد می شویند به سرعت متوجه افت بهای انرژی خود خواهند شد. به علاوه ، بسیاری از پارچه های (به خصوص نایلون و الاستیک)زمانی که کمتر در معرض گرما قرار می گیرند بهتر نگهداری می شوند. مواد شوینده آب سرد برای از بین بردن کثیفی حتی بدون آب داغ طراحی شده اند ، حتی مواد شوینده طبیعی نیز کارساز خواهند بود.

چگونه خشکشویی راه اندازی کنیم؟ کاملترین اطلاعات درباره شغل خشکشوئی ( صفر تا صد) + آموزش

 از خشکشویی کمتر استفاده کنید

مطمئناً می دانید که ماشین لباسشویی چگونه کار می کند، اما آیا چیزی درباره خشکشویی و نحوه کار آن می دانید؟ می توانیم یک سرنخ به شما بدهیم و آن این است که برای خشکشویی مواد شیمیایی بسیار زیادی استفاده می شود. اگر روی تگ اطلاعات شستشوی لباس نوشته شده “خشکشویی” و ننوشته “فقط خشکشویی” می توانید به جای اینکه لباس را به خشکشویی ببرید، به راحتی آن لباس را در خانه و با دست بشویید. با این کار علاوه بر اینکه از قرار گرفتن پارچه لباس در برابر مواد شیمیایی زیاد جلوگیری کرده اید، بلکه در هزینه تان هم صرفه جویی شده است.

مراقبت و نگهداری از لباس,شیوه نگهداری از لباس

اگر روی تگ لباس ننوشته فقط خشکشویی می توانید آن لباس را در خانه و با دست بشویید

 

لباس ها را از پلاستیک خشکشویی خارج کنید

اگر تنها راهی که داشتید استفاده از خشکشویی بود، فوراً بعد از گرفتن لباس از خشکشویی آن را از پلاستیک بیرون بیاورید. نگهداری از لباس ها درون پلاستیک خشکشویی باعث آسیب به پارچه لباس می شود، چراکه مواد شیمیایی باقی مانده از خشکشویی در پلاستیک محبوس شده و خراب شدن پارچه را در پی خواهد داشت. پس بهتر است بعد از دریافت لباس از خشکشویی آن را از پلاستیک خارج کنید، کمی بتکاید و آن را در فضای بازی از کمد لباستان آویزان کنید.

اتو زدن لباس با مراقبت :

زمانی که از اتو برای شل کردن فیبرها استفاده و آن ها را صاف می کنید. متاسفانه ، احتمال این وجود دارد که اگر آن را به درستی انجام ندهید ، پارچه را روشن و زرد کند. استفاده بیش از حد اتو روی پارچه های ظریف می تواند آن ها را کاملا خراب کند ، بنابراین مطمئن شوید که همیشه از سطح مناسب گرما برای نوع پارچه ای که دارید استفاده می کنید.

اتوها سطوح مختلفی برای پارچه های گوناگون دارند ، اما این یک راهنمای عمومی است :

 • کتان : 445 درجه فارنهایت
 • پنبه : 400 درجه فارنهایت
 • ویسکوز / ریون : 375 درجه فارنهایت
 • پشم : 300 درجه فارنهایت
 • اکلریک : 275 درجه فارنهایت
 • پلی استر : 300 درجه فارنهایت
 • ابریشم : 300درجه فارنهایت
 • استات : 290درجه فارنهایت
 • لیکره : 275 درجه فارنهایت
 • نایلون : 275 درجه فارنهایت

نکاتی برای نگهداری از لباس,نحوه مراقبت از لباس

فوراً بعد از گرفتن لباس از خشکشویی آن را از پلاستیک بیرون بیاورید

لباس های چرمی را تا نزنید

نگهداری از لباس های چرمی واقعاً کار سختی است. شلوارها و پوتین های بلند چرمی را به وسیله گیره ای که در میانش پارچه نرمی قرار داده اید، آویزان کنید. برای کت های چرم از چوب لباسی از جنس چوب استفاده کنید و زیپ کت یا دکمه چرم حتماً بسته نگه دارید. تازدن چرم باعث ایجاد چروک و خطوط عمیقی می شود که ممکن است سال ها از بین نرود.

نحوه مراقبت از کیف, نکاتی برای نگهداری از کفش

تازدن چرم باعث ایجاد چروک و خطوط عمیقی می شود که ممکن است سال ها از بین نرود

چرم ورنی را روی هم قرار ندهید

نگهداری از هر نوع لباس و وسیله چرمی مشکل است، اما نگهداری از چرم ورنی کمی سخت تر از دیگر انواع چرم است. پارچه براق و نرم ورنی به گرما بسیار حساس است و به هرچیزی که در کنارش قرار بگیرد می چسبد، که این موضوع باعث انتقال رنگ و تغییر در بافت پارچه می شود. راهکار نگهداری از این نوع چرم قرار دادن هر کدام از آن ها در کیسه های پارچه ای جداگانه و مخصوص لباس است.

 

روش های نگهداری از لباس و کیف و کفش,اصول نگهداری از انواع لباس

پارچه براق و نرم ورنی به گرما بسیار حساس است و به هرچیزی که در کنارش قرار بگیرد می چسبد

کیف ها را روی قلاب آویزان نکنید

استفاده از قلاب ها برای نگهداری از کیف یکی از راحت ترین روش ها است، خصوصاً برای فضاهای کم به راحتی می توان کیف ها را بر روی قلاب و پشت در آویزان کرد، اما ضرر این روش نگهداری، بسیار بیشتر از منفعت آن است. کشش مدوام دسته کیف ها باعث ضعیف شدنشان می شود و این از عمر مفید کیف شما می کاهد.

شیوه نگهداری از لباس, تکنیک های نگهداری از لباس

استفاده از قلاب ها برای نگهداری از کیف یکی از راحت ترین روش ها است

زیپ لباس ها را ببندید

زیپ شلوارها را قبل از اینکه در ماشین لباسشویی بگذارید ببندید تا باعث آسیب و پاره شدن دیگر پارچه ها و لباس ها نشود. به علاوه بهتر است زیپ و سگک کفش ها و کیف ها را نیز بسته نگهدارید که تا از تغییر شکلشان جلوگیری شود.

نحوه مراقبت از لباس,مراقبت و نگهداری از لباس

زیپ شلوارها را قبل از اینکه در ماشین لباسشویی بگذارید ببندید

لباس های بافتنی را آویزان نکنید

لباس های بافتنی بسیار انعطاف پذیر هستند و به همین دلیل هم طرفداران زیادی دارند، اما انعطاف پذیری و کشش آن ها تا وقتی از کشیده شدنشان جلوگیری نشود، ادامه خواهد داشت. اگر لباس های بافتنی را آویزان کنید، بعد از مدتی کش می آیند و شکل اولیه اش را از دست می دهند و ناگهان متوجه می شوید که لباس دوست داشتنی تان دیگر شکل سابقش را ندارد و دو سایز بزرگ شده است. بهترین روش نگهداری از لباس های بافتنی، تا کردن آن ها و قرار دادن در طبقه های کمد یا دراور است.

مراقبت از انواع لباس, نحوه مراقبت از کیف

آویزان کردن لباس های بافتنی باعث کش آمدن و از دست دادن شکل اولیه آن می شود

از چوب لباسی فلزی استفاده نکنید

لباس ها را بر روی چوب لباسی های سیمی و فلزی که خشکشویی به شما می دهد، آویزان نکنید. بهتر است از چوب لباسی های چوبی، پشمی و مخمل استفاده کنید، تا قسمت شانه  لباس ها از بین نرود. می توانید برای بازیافت چوب لباسی های فلزی آن ها را به خشکشویی تان برگردانید.

نکاتی برای نگهداری از کفش,روش های نگهداری از لباس و کیف و کفش

پوشیدن کفش های مناسب در حال رانندگی :

بهتر است خانم ها در حال رانندگی از کفش های مناسب استفاده کنند زیرا کفش های پاشنه بلند برای ترمز گرفتن نامناسب هستند و ساییده ، سیاه می شوند.

بعد از هر بار استفاده کفشتان را تمیز کنید

از اسپری کفش مخصوص فصل برای پوتین های جیرتان استفاده می کنید، اما آب تنها چیزی نیست که باید در مورد کفش ها نگرانش باشید. کفش ها را بعد از هر بار استفاده به وسیله یک دستمال نرم تمیز کنید تا از هرگونه کثیفی و گرد و خاک ناشی از راه رفتن پاک شوند. شاید کثیفی های یک روز چندان به چشم نیایند، اما در گذر زمان، این آلودگی ها می تواند رنگ و بافت پارچه کفشتان را خراب کند.

روش های نگهداری از لباس و کیف و کفش,نحوه مراقبت از لباس

کفش ها را بعد از هر بار استفاده به وسیله یک دستمال نرم تمیز کنید

واکس زدن همیشگی کفش :

ممکن است واکس زدن کفش ها کمی خسته کننده به نظر برسد ، اما اغلب کفش های خود را با یک پارچه مرطوب پاک کنید تا مانع از جذب کثیفی ، ترک های دائمی یا خشکی بیش از حد شوید.

منبع : بخش خانواده سبز آکاایران
برچسب :