چگونه در کار و زندگی خوش شانس باشیم؟/شانس چیست؟
چگونه در کار و زندگی خوش شانس باشیم؟/شانس چیست؟,گفتن اینکه شانس سهم قابل توجهی در موفقیت افراد ایفا می کند ممکن است در ابتدا دلسردکننده به نظر برسد

آکاایران: چگونه در کار و زندگی خوش شانس باشیم؟/شانس چیست؟

آکاایران: افراد خلاق همواره قربانی نظم استبدادی برنامه ریزها می شوند؛ افرادی که فکر می کنند یک لیست انجام کار سازماندهی شده نجات بخش است یا اینکه نیاز داریم تقویم دقیقی از قرار ملاقات ها داشته باشیم تا از هر دقیقه در هر روزمان استفاده مفید کنیم. اما در حالی که این برنامه ریزی ها و بهره وری حاصل از آن، در قالب مطالب مهم وبلاگ ها دیده می شود، می توان صرفا از آنها به عنوان راهکاری سریع و موقتی برای مشکلات بلندمدت و سیستماتیک استفاده کرد.

شما مثل اکثریت افراد فکر می کنید بیش از میزان واقعی بر زندگی خود تاثیر می گذارید. روانشناسان این وضعیت را «توهم کنترل» می نامند. به همین دلیل است که بیشتر ما فکر می کنیم کمتر از حد متوسط از سرنوشت بد مثل بیماری و ورشکستگی رنج خواهیم برد.

 

این توهم کنترل به نحوه نگرش ما به زندگی دیگران هم گسترش می یابد. داستان هایی که درمورد کارآفرینان، هنرمندان و ورزشکاران موفق می شنویم، معمولا اینگونه به نظر می رسند که آنها صرفا با استعداد و سختکوشی به این موفقیت رسیده اند.

 

چیزی که در این تحلیل نادیده گرفته شده، ارزش دادن به اهمیت شانس است. تعداد افراد بااستعدادی که کمتر از آنها در جامعه صحبت می شود، به میزان قابل توجهی بیشتر از ستاره های بلندپرواز و مشهور است؛ درحالی که هر دو گروه به یک اندازه سختکوشی کرده اند. شاید شما هم یکی از این افراد سختکوش مخفی باشید. در این صورت، یکی از تفاوت های اصلی بین شما و یک نخبه ستاره چیست؟ پاسخ یک کلمه است:

 

«شانس.»

دو نوع ابهام

گفتن اینکه شانس سهم قابل توجهی در موفقیت افراد ایفا می کند ممکن است در ابتدا دلسردکننده به نظر برسد. به هر حال، به محض اینکه این موضوع را تصدیق کنید، می توانید سیستم هایی را به کار گیرید که با آنها از بدشانسی جلوگیری کرده و در خوش شانسی سرمایه گذاری کنید. اما پیش از هر چیز، بدانید که دو نوع ابهام در زندگی همه وجود دارد که هر یک نیازمند یک استراتژی متفاوت است.

همان طور که «اسپایروس ماکریداکیس» و همکاران نویسنده اش در کتاب «رقص با شانس، خوشبختی را برای خود بیاورید» توضیح می دهند، اولین نوع ابهام در زندگی به احتمالاتی اشاره دارد که قانونی و سنجش پذیر هستند. به عنوان مثال، هر چقدر بیشتر برای یک سخنرانی تمرین کنید، نتیجه آن بهتر خواهد بود. تمرین کردن تضمین کننده موفقیت در صحبت کردن نیست، اما رابطه پیش بینی پذیری بین تمرین و نتیجه وجود دارد.

 

دومین ابهام کاملا غیرقابل پیش بینی و تغییردهنده بازی است. این نوع ابهام شامل وقایعی – مثبت یا منفی – است که «نسیم طالب»، آمارگر و نویسنده لبنانی، آن را «قوی سیاه» معرفی کرده است. قوهای سیاه وقایعی مثبت یا منفی و به شدت تصادفی هستند که شما را در زندگی بر سر دوراهی های مهمی قرار می دهند. نوع مثبت آن می تواند یک فرد حرفه ای سختکوش و با استعداد را به یک سوپراستار مشهور جهانی تبدیل کند.

 

 

به خوشبختی شانس بدهید

مدیریت موثر ابهام یعنی محدودیت های کنترل خود را بشناسید. شما می توانید بر ابهاماتی که شناخته شده و قانونی هستند، تاثیر بگذارید. این همان نقطه ای است که سختکوشی به شکل تمرین، تحقیق و یادگیری مفید خواهد بود. هر چقدر زمان بیشتری صرف کنید، شانس موفقیت شما به شکل پیش بینی پذیری افزایش می یابد.

 

قوهای سیاه می توانند برای شما شهرت یا شکست به همراه آورند و نیازمند یک رفتار متفاوت هستند. اگر بخواهیم تعریفی ارائه دهیم، این وقایع غیرقابل پیش بینی هستند، اما به محض اینکه اهمیت آنها را بپذیرید، به استراتژی های معناداری تبدیل می شوند که می توانید آنها را به کار گیرید.

 

در یک مثال اولیه باید گفت هر چیزی را که در اختیار دارید، در یک محصول یا مشارکت سرمایه گذاری نکنید، چون اگر پروژه شکست بخورد – و این احتمال هم وجود دارد – نابود می شوید. می توانید سال ها روی یک شاهکار نقاشی کار کنید، اما اگر ناگهان سیل یا طوفان خانه شما را تخریب کند، این شاهکار هم تخریب می شود. همان طور که سرمایه گذاران مالی پورتفوهای خود را تنوع سازی می کنند، سعی کنید با متعادل سازی پروژه های خلاقانه، ریسک را جبران کنید.

 

درمورد قوهای سیاه مثبت، باید خوش شانسی را با آغوش باز بپذیرید. این همان نقطه ای است که ریسک گریزی و برنامه ریزی بیش از حد برای کارها می تواند نتیجه برعکس داشته باشد. تصور کنید موفقیت آینده کارآفرینی شما به پیدا کردن یک شریک سرمایه گذار وابسته است که مکمل مجموعه مهارت های شخصی تان است. اگر فقط با افرادی که با آنها آشنایی دارید وارد مذاکره شوید (و تحقیقات نشان داده بیشتر افراد دقیقا همین کار را انجام می دهند)، شانس هایی را که لزوما اتفاق می افتند کاهش می هید.

 

یک مثال: جیسون فراید، مدیر اپلیکیشن مدیریت پروژه Basecamp، در وبلاگ شرکت خود نوشته چگونه این رویدادهای اجباری و استقبال از ابهام باعث شد از او خواسته شود سرمقاله ای در نیویورک تایمز بنویسد:

 

«وقتی اتفاقات گذشته را مرور می کنید، باورنکردنی است که چگونه همه چیز دست به دست هم داده است. هیچ اتفاقی به طور مستقل رخ نمی دهد. هر اتفاقی به واقعه قبلی متصل است. گاهی این اتصال ها کاملا واضح و مشخص هستند، اما بهتر است لحظاتی را صرف کنیم تا نشان دهیم چه تعداد وقایع و افراد باید دست به دست هم بدهند تا اتفاق دیگری رخ دهد.»

اگر از مواجه شدن با شانس استقبال کنید، مطمئنا این ریسک وجود دارد با فردی هم صحبت شوید که علاقه ای به او ندارید، اما همین فرد آینده شغلی شما را می سازد. این یعنی تعمدا اجازه داده اید ریسک هایی وارد زندگی شما شوند که فرصت ها را برای اتفاقات خوب افزایش می دهند.

 

 

روش های دیگری که بر اساس آن می توانید از خوش شانسی استقبال کنید عبارتند از: پذیرفتن دعوت های غیرمنتظره، تجربه فعالیت های نوین، بداهه کاری هنگام انجام یک کار و گنجاندن فضایی برای اتفاقات ناگهانی در برنامه روزانه.

البته این به معنی بی پروا و بی ملاحظه بودن نیست، بلکه به این معنی است که مطمئن شوید بیش از حد بر چیزی متمرکز نیستید و زندگی شما بیش از حد برنامه ریزی شده نیست.

 

 

وقتی دیوانه وار بر کنترل کارها و پروژه هایمان متمرکز باشیم، اجازه می دهیم این قوهای سیاه مثبت به راحتی از کنارمان بگذرند، فاقد اینکه حتی به آنها توجه کنیم.

 

امتحان کردن تمرینی ساده

آماده شدن برای وقایع کاملا غیرقابل پیش بینی مثل یک تناقض لفظی است. به هرحال، اگر بپذیرید که اتفاقات کاملا تصادفی بخش مهمی از موفقیت کاری شما را تشکیل می دهند، نسبت به موقعیتی که فرض کنید همه چیز پیش بینی پذیر و قابل کنترل است، تصمیم های مختلفی می گیرید.

ماکریداکیس و همکارانش تکنیکی موسوم به «تفکر آینده کامل» معرفی می کنند. این تکنیک می گوید هنگام فکر کردن درمورد آینده نسبت به ارزیابی کردن گذشته، راحت تر از تصورمان استفاده می کنیم. وقتی به گذشته برمی گردیم، تحت تاثیرات منفی سوگیری پس نگر (گرایش ناآگاهانه فرد به باخبرشدن از هر رویداد پس از رخ دادن آن) قرار می گیریم، به طوری که به نظر می رسد هر اتفاقی که افتاده، ذهن آدمی تمایل دارد برای آن دلیل بیاورد و احساس می کند می توانسته آن را پیش بینی کند.

 

برای اجرای «تفکر آینده کامل» ابتدا باید خودتان را به عنوان یک فرد شکست خورده ضعیف در پایان کار یک پروژه تصور کنید. حال از تصورتان برای فکر کردن به اینکه چه وقایعی باعث شدند به این مخمصه گرفتار شوید، استفاده کنید. شاید سرمایه گذاری ضعیفی داشتید. شاید نتوانستید جلوی کپی برداری دیگران را از کارتان بگیرید.

 

هدف این تجربه فکری این است که درمورد قوهای سیاه منفی ایده هایی به شما بدهد که باید دربرابر آنها از خودتان محافظت کنید، البته نمی توانید دقیقا پیش بینی کنید اینها چه وقایعی هستند و چه زمانی رخ می دهند، بلکه ایده های شما کمک می کنند استراتژی های درستی تعیین کنید تا دربرابر تهدیدات غیرقابل پیش بینی قوی تر باشید.

 

اکنون همان تصور قبلی را تکرار کنید و این بار خودتان را یک فرد میلیاردر، برنده نوبل یا طراح برنده جایزه (مطابق رویای خودتان) در نظر بگیرید. به این فکر کنید که چه وقایعی رخ داده تا این وضعیت خوب را به وجود آورد؟ آیا ایده اولیه این کار هنگام رویاپردازی در حال استراحت در ساحل دریا به ذهنتان رسیده است؟ شاید شغل تان را عوض کرده اید، تغییر مکان داده اید یا در حوزه جدیدی آموزش دیده اید؟ هر چه باشد، از این ایده ها استفاده کنید تا ببینید چگونه از خوشبختی استقبال کرده اید و بررسی کنید که آیا در برابر چنین فرصت هایی به اندازه کافی انعطاف پذیر هستید یا نه. آیا اگر این فرصت ها در نقطه دیگری از کشور شما ظهور می کرد، حاضر و قادر بودید به آنجا نقل مکان کنید؟

همیشه نمی توانید وقوع موفقیت را به اجبار بخواهید. همیشه به کمی شانس هم نیاز است. از این ابهام استقبال کنید. بر احتمالاتی که قابل پیش بینی هستند تاثیر بگذارید و به اندازه کافی انعطاف پذیر باشید تا با احتمالات غیرقابل پیش بینی روبه رو و از آنها منتفع شوید.

 

 


در یکی دو سال گذشته مسیر شغلی خوبی را پیموده اید و فکر می کنید این همان مسیر موفقیت است. آیا همه این موفقیت ناشی از سختکوشی شما بوده یا شانس هم داشته اید؟ شاید هر دو. در وصل کردن نقطه های اتفاقات گذشته، زندگی افراد از مجموعه وقایع قوی سیاه تشکیل شده است. قوی سیاه، چه خوب و چه بد می تواند شما را در این مسیر پیش ببرد و غیرممکن ها را ممکن سازد. قوی سیاه چیست؟

 

مترجم: مریم رضایی

برگرفته از: روزنامه دنیای اقتصاد
گردآوری و تنظیم:گروه سبک زندگی آکا ایران
.

منبع : persianpersia.com

منبع : بخش خانواده سبز آکاایران
برچسب :