آکاایران: برای کسانی که اعصاب ندارند؟

آکاایران:  

برای اونایی که اعصاب ندارن

میهن تازشاید شما هم در میان اقوام و خویشان خود بتوانید کسانی را به یاد آورید که به افراد «بی اعصاب» یا «داغون» معروفند! کسانی که تعادل فکری، رفتاری یا شخصیتی آنها خیلی زود از هم می پاشد، تحمل بسیار کم دارند و خیلی زود در برابر ناملایمات یا موضوعات متفاوت برآشفته می شوند و به اصطلاح از کوره در می روند.

 

شاید اصلا خود شما یکی از آنها یا یکی از کسانی باشید که در چنین خانواده ای و با چنان افرادی سر و کار دارد؟اگر چنین است، آگاهی های پی آمده بر حسب موقعیت ممکن است تا اندازه ای کارگشا باشد.

 

 

صبر در محدوده زمانی

بعضی افراد زودرنج که بسرعت تحمل خود را از دست می دهند، ویژگی مشهودی دارند: بسرعت عصبانی می شوند، زود هم آرام و حتی از رفتار خود پشیمان می شوند و عذرخواهی می کنند.

 

در برابر چنین اشخاصی اگر قصدتان اصلاح امور است، به جای این که شما هم در کشاکش عصبانیت شروع به کشیدن طناب روابط کنید، زندگی خود را تباه کرده اید. صبورانه محدوده ای زمانی تعیین کنید و بگذارید در این فرصت عصبانیت برطرف شود.

 

 

درک اهمیت موضوعات

گاهی عصبانیت ها و برآشفتگی ها ناشی از مسائل کم اهمیت یا حتی بی اهمیت اند: فلان رنگ نه و بهمان رنگ آری، این کار نه و آن کار آری…! پیش از هر واکنشی فکر کنید واقعا چه فرق دارد؟

 

اگر تفاوت چندانی در پذیرش یا انجام کاری نمی بینید، چه اشکالی دارد در موضوعات کم اهمیت طبق سلیقه و خواست عضو دیگر خانواده عمل کنید؟

 

 

پرهیز از مقابله به مثل

در برخی خانواده ها گاهی رفتاری اشتباه شکل می گیرد و گسترده می شود که نشان دهنده ورود به دور تسلسل است: مقابله به مثل! فردی که دیروز قربانی عصبانیت بوده،

 

امروز با مشاهده همان عمل اگرچه به قصد اصلاح یا نشان دادن این که خودت هم بری از قضیه نیستی، به واکنشی مشابه یا مقابله به مثل روی می آورد و در عمل فقط عصبانیت را تکرار می کند: تو که دیروز از دیر باز کردن در عصبانی شده بودی، خودت چرا الان در را دیر باز کردی؟! این کار پخش اکسیژن روی آتش است. از آن پرهیز کنید.

 

 

جلوگیری از تکرار رفتار

حل مشکلات تهدیدکننده سلامت رفتاری در خانواده افزون بر افزایش میزان آگاهی به ظرافت ها و ظرفیت های عملی نیز وابسته است. اگر جایی که باید آرامش خود را حفظ کنید، عصبانی شوید یا جایی که باید قاطعانه بایستید، بسادگی بگذرید، جزو بازندگان خواهید بود.

 

 

مهم است مواقعی که آرامش حکمفرماست، این افراد به گونه ای منطقی و دلسوزانه متوجه نامناسب بودن واکنش هایشان شوند تا به تغییر یا اصلاح رفتار یا روان خود روی آورند وگرنه بروز عصبیت ها بزودی تمام لایه های زندگی را در برخواهد گرفت و کم کم زندگی ناامیدانه تر به نظر خواهد رسید.

 

 

اصلاح تصورات

کنش های شیمیایی مغز یا عادات رفتاری در بروز بسیاری از رفتارها دخیل و اثرگذارند. در صورت تکرار رفتارهای نادرست و تبدیل شدن به ویژگی افراد، بهترین راه مواجهه با آن خلاصی از چنگ تصورات اشتباه در طرز نگاه به درمان بیماری های روانی و رفتاری است.

 

باید همان نگاهی را که برای درمان بیماری هایی چون سرطان دارید به درمان بیماری های رفتاری یا روانی داشته باشید و به پزشک، متخصص یا حتی جراح برای درمان مراجعه کنید.

 

 

بسیاری از مردم از ترس خوردن انگ های روانی از درمان اختلالات روانی یا رفتاری گریزانند، اما نگاه منطقی این است که وقتی می توان با چند بررسی یا آزمایش و تجویز دارو یا آشنایی با روش های تغییر و اصلاح رفتار، به جای یک عمر تحمل و عذاب و قبول انگ هایی چون «عصبانی»، «داغون»، «مشکل دار» و… زندگی را راحت و کانون خانواده را گرم و دلچسب کرد، این گونه ترس ها و تصورات براستی چه مزایا یا کاربردهایی دارند؟… هیچ!

 

میهن تاز

.

منبع : mihantaz.com

منبع : بخش خانواده سبز آکاایران
برچسب :