کودکانه زندگی کنید
گاهی اوقات بررسی رفتار کودکان و چگونگی زندگی آنان به ما می آموزد که چگونه در زندگی کودک درونمان را زنده نگه داریم و به زندگیمان شادی ببخشیم.
آکاایران: چگونه مانند کودکان زندگی کنیم؟

کودکانه زندگی کنید

گاهی اوقات بررسی رفتار کودکان و چگونگی زندگی آنان به ما می آموزد که چگونه در زندگی کودک درونمان را زنده نگه داریم و به زندگیمان شادی ببخشیم.

آکاایران: کودکانه زندگی کنید

بهترین دوران زندگی انسان ها دوران کودکی آنها می باشد ،هنگامی که انسانها بزرگ می شوند آرزو می کنند دوباره به دوران کودکی خود باز گردند تا همان زندگی پر نشاط را دارا باشند اما راهکارههایی در زندگی است که باعث می شود زندگی شما مانند دوران کودکی مفرح شود.در این بخش  با بررسی زندگی دوران کودکی ، راهکارهایی را برای شاد شدن زندگی بزرگسالان ارائه کرده ایم.
مانند کودک دلبندمان شاد زندگی کنیم!
کودک درون، بخش شاد درون ماست، بخشی که اکثر ما گمش کرده ایم، بخشی که به ما انرژی و انگیزه و نیروی حیات می بخشد و زندگی ما را سرشار از طراوت و حس ناب زیستن می کند!
کودکی خود را به یاد دارید؟ زمانی که همه چیز دلپذیر و مانند قصه ها بود و شما را غرق شگفتی می کرد؟ متاسفانه خواسته های ما از زندگی مانند کار، روابط انسانی ، پول و سلامتی باعث می شود تا همه ما کم کم این حس شگفتی ساز را از دست بدهیم. اما این به معنای نابودی این احساس نیست!
در اینجا 8 روش برای بازیافتن آن ارائه می کنیم:
1 – خود را در شرایط ناآشنا قرار دهید.
آلیسون گوپنیک، نویسنده کتاب ((کودک فلسفی)) – کتابی در خصوص معنای عشق و حقیقت و... از نگاه کودکان – پروفسور

 کودکان نگران گذشته و آینده نیستند، در زمان حال شما حقیقتا می توانید زندگی را تجربه کنید.

فلسفه در دانشگاه کالیفرنیای برکلی می گوید:مغز کودکان مانند پلاستیک است. یعنی دائما درحال ایجاد روابط نوین به میزان زیاد هستند. او می گوید:برای اثبات این امر، می توانید در سنین بالا هم با قرار دادن خود در شرایط نا آشنا و انجام فعالیت های نوین خاصیت پلاستیکی مغز خود را فعال کنید (اما نه به اندازه دوران کودکی).
کافیست کارهایی انجام دهید که حقیقتا و واقعا برایتان تازگی دارد. مثل یادگیری یک زبان نوین، یادگیری نواختن یک ساز یا مسافرت! گوپنیک می گوید:با مسافرت به اماکن نوین، شناخت شما از محیط کمتر می شود؛ ممکن است گم شوید، زبان آنجا را نمی دانید. در نتیجه، شما احساس می کنید که تمامی این اطلاعات نوین را یک باره دریافت می کنید، همانطور که کودکان دنیا را می شناسند.
2 – یادگیری ماجراجویانه را در پیش بگیرید، نه یادگیری بهره ورانه !
گوپنیک می گوید:در بزرگسالی ما سعی در حل کردن مشکلات کنونی خود داریم. کودکان و نوجوانان مشکلی ندارند، از این جهت انرژی آنها صرف کشف موضوعات نوین می شود. این تفاوت بین یادگیری ماجراجویانه یعنی یادگیری برای یادگرفتن و یادگیری بهره ورانه یعنی یادگیری برای استفاده بردن است. تجربه های نوین صرفا برای لذت تجربه، شما را وادار به تفکر در خصوص موضوعات مختلف می کند.
3 – عادات خلاقانه داشته باشید!
مشکل است که انسان وقتی اغلب اوقات درگیر کار در بیرون و در خانه است، احساس کنجکاوی و عدم دغدغه داشته باشد. به همین دلیل باید به نوعی برنامه ریزی کنیم تا هر روز لحظاتی را برای انجام فعالیت های تقویت کننده خلاقیت اختصاص دهیم.
گابریل برن استاین، نویسنده کتاب معجزات اکنون و نویسنده HuffPost می گوید:هرچه ما تجارب خلاقانه جدیدی بدست آوریم، بیشتر با کودک درونمان در ارتباط خواهیم بود. خلاقیت به ما آزادی برای خود بودن و حس رهایی می دهد.
4 - بنگرید!
دنیای بزرگی اطراف ماست، اما خیلی راحت می توان با پریدن از یک فعالیت به دیگری از آن غافل شد. اینگونه نباشید! برن استاین می گوید:با بزرگتر شدن، فراموش کردم که به آسمان نگاه کنم. من روز خود را با نگاه کردن به صفحه تلفن همراهم شروع می کردم و از یک کار به سوی دیگری می شتافتم و این امر باعث شد تا زندگی را فراموش کنم! از کودکان یادبگیرید که استاد لذت بردن از اطرافشان هستند! گاه و بیگاه مکثی کنید تا تمامی آنچه در اطرافتان در جریان است را ببینید.
5 – با کودکان وقت بگذرانید.
گوپنیک می گوید:من یک نوه دو و نیم ساله دارم و وقت گذرانی با او باعث می شود بفهمم دنیا چقدر دلپذیر و پر محتواست. درست است که به عنوان سرپرست کودکتان، همواره چنین فرصت هایی برایتان موجود نیست، اما وقتی که فرصت داشتید "مکثی کنید و از آرامش بودن در کنا ر کودکان لذت ببرید." گوپنیک می گوید:از این فرصت استفاده کنید!
او می گوید:بشمارید و ببینید یک کودک 2 تا 4 ساله طی 5 دقیقه چند آزمایش انجام می دهد. اگر من می توانستم این مقدار کاوش را طی یک سال انجام دهم، تبدیل به یک دانشمند می شدم.
6 – هر روز یک کار را با تمرکز کامل انجام دهید !
لزلی بکر فلپس، روانشناس می گوید:تمرکز به شما کمک می کند تا کاملا در لحظه باشید. این یکی از چیزهایی است که بزرگسالان در کودکان تحسین می کنند. "آنها با تمام وجود غرق در تجارب خود هستند و برای پذیرش نتایج آن آماده اند!" یا آن گونه که برن استاین می گوید:"کودکان نگران گذشته و آینده نیستند، در زمان حال شما حقیقتا می توانید زندگی را تجربه کنید."
بکر فلپس می گوید:نیازی نیست این کار خیلی زمان بر و رسمی باشد. توجه خود را برای چند لحظه به نفس های خود جلب کنید، چند قدم راه بروید و به حرکات و احساسات بدنتان توجه کنید،یک هویج را قاچ کنید و به حرکت چاقو روی آن و دستانتان توجه کنید.
7 – روزی یک کار را تنها برای اینکه دوست دارید، انجام دهید!
بکر فلپس می گوید:برقصید، برنامه تلویزیونی دلخواهتان را ببینید، با دوستانتان بگردید.کودکان همواره مشغول انجام کارهایی

 هرچه ما تجارب خلاقانه جدیدی بدست آوریم، بیشتر با کودک درونمان در ارتباط خواهیم بود. خلاقیت به ما آزادی برای خود بودن و حس رهایی می دهد.

هستند که دوست دارند. شما هم از آنها پیروی کرده و روزانه یک کار را برای دل خودتان انجام دهید! با خواسته های خود در ارتباط باشید تا تجارب و یافته های جدیدی بدست آورید.
8 – نکات مثبت را بنویسید!
کودکان از اتفاقات کوچکی که برایشان می افتد شگفت زده می شوند و تا روزها آن را به یاد داشته و برای والدینشان تعریف می کنند. از تفریح خود در پارک می گویند و یا از نکته خنده داری که یک نفر در مدرسه گفته بود. این کار برای یادآوری اتفاقات خوبیست که روزانه برایتان پیش می آید. بکرفلپس می گوید:هرشب 3 تجربه ی مثبتی که در طول روز داشتید را بنویسید. این کار می تواند به مهمی فارغ التحصیلی یا به سادگی دیدن پروانه ای بر روی یک گل باشد!
بچه ها همزمان چند فعالیت را انجام نمی دهند، بلکه فقط یکی را در لحظه انتخاب می کنند، در آن غرق می شوند و تا زمانی که تمامش نکرده اند سراغ چیز دیگری نمی روند. این خصلت آنها که با تمام وجود و توجه خود، غرق یک چیز در آن لحظه می شوند باعث شادی عمیق شان می شود. اما بیشتر بزرگسالان ترجیح می دهند همزمان چند کار را انجام دهند و برای همین هم تمرکز چندانی ندارند.
اگر به این بهانه که سرتان خیلی شلوغ است و فرصت خیلی کمی دارید، خودتان را درگیر چندچالش همزمان کنید، یعنی قبول کرده اید که در لحظه نباشید. ضمنا بهتر است در مورد حوادث دیروز اینقدر فکر نکنید و ببینید در این لحظه در اطراف تان چه روی می دهد. دست از تفکر وسواس گونه به ضرب العجل های کاری و زندگی در آینده بردارید و همین الان برای همین لحظه کاری انجام دهید. نگران لیست های بی پایان بایدها نباشید و یکی را انتخاب کنید و تا زمانی که تمامش نکرده اید سراغ بعدی نروید.
اگر ذهن تان فقط درگیر کاری باشد که هم اکنون آن را در دست دارید، کیفیت عملکردتان بالا خواهد رفت. با تمرکز داشتن و پراکنده نبودن ذهن، انرژی ذهنی تان هم ذخیره شده و سرحال ترید. لطفا کودک درون تان را که دوست دارد تفریح و لذت را هم چاشنی هر کاری بکند فراموش نکنید!
.

منبع : tebyan.net

منبع : بخش خانواده سبز آکاایران
برچسب :