مدیرتان را متوجه ارزش کارتان کنید
تا به حال شده در کارتان از جانتان مایه بگذارید اما هیچ وقت ارزش کارتان دیده نشود؟! کار کردن در شغلی که هیچ کس متوجه ارزش کارتان نباشد غیر قابل تحمل می شود و همی

تا به حال شده در کارتان از جانتان مایه بگذارید اما هیچ وقت ارزش کارتان دیده نشود؟! کار کردن در شغلی که هیچ کس متوجه ارزش کارتان نباشد غیر قابل تحمل می شود و همین عاملی می شود تا انگیزه شغلیتان را کم کم از دست دهید اما چه کار می شود کرد تا مدیرتان بیشتر ارزش کارتان را بداند؟

چگونه با مدیر خود مخالفت کنیم و کارمان را از دست ندهیم

هیچ چیز بدتر از این نیست که در محیط کار خود احساس کنیم نادیده گرفته شده ایم. همه ی ما این نیاز انسانی را داریم که بابت تلاش هایمان از ما قدردانی شود. عدم توجه همکاران، نوعی احساس عدم تعلق به محیط را در ما ایجاد می کند.
 وقتی نادیده گرفته می شوید، در خصوص پیشرفت کاری خود هم نگرانی هایی خواهید داشت. با این حال می توانید وضعیت موجود را تغییر دهید. راه های زیادی وجود دارد تا افراد دیگر به ارزش کار شما پی ببرند. در ادامه به معرفی این روش ها خواهیم پرداخت


واقع بین باشید

قبل از هر عملی از خود بپرسید که چه میزان قدردانی از مدیر یا همکاران خود انتظار دارید؟ واقعیت این است که در فضاهای کاری، افراد بسیار مشغول تر و گرفتارتر از آن هستند که حواسشان به ارزش کار شما باشد.

 شما می خواهید رئیستان دوستتان باشد نه دشمنتان؛ پس سعی کنید اسباب ناراحتی و رنجش او را فراهم نسازید. زمانی که میخواهید نزد او بروید مجددا فکر کنید و تمام جوانب گفته های خود را در نظر بگیرید. 


به همین دلیل ممکن است نتوانند بازخورد چندانی به عملکرد شما از خود نشان دهند. بنابراین این امکان وجود دارد که همکاران و مدیر شما فاقد هیچ نیت بدی شما را نادیده بگیرند. وقتی احساس می کنید از شما قدردانی نشده است، این سؤال ها را از خود بپرسید:
 آیا عملکرد من خارق العاده بوده است؟ آیا کار من فراتر از دیگر همکاران هم رده ام بوده است؟ و مهم تر از همه اینکه، اگر برای کارم تقاضای پاداش یا ارتقاء کنم، ممکن است کارمندی بی ادب به نظر برسم؟ چنانچه خودتان نمی توانید به این پرسش پاسخ دهید از یک همکار قابل احترام که رده اش کمی از شما بالاتر است، مشورت بگیرید.

چه کارهایی را نباید در مقابل مدیرتان انجام دهید ⋆ دورنگر | اخبار علمی و  فرهنگی


گله و شکایت نکنید

اگر همیشه از کارفرمای خود تقاضای مرخصی کنید و زمانی که به مهلت تحویل پروژه ها نزدیک می شوید از او بخواهید تا وقت بیشتری را در اختیار شما قرار دهد، او به طور حتم از شما منزجر می شود و تاثیر مخالفی بر روی شغل و در نتیجه بر روی عزت نفستان می گذارد. کسانی که دائما در حال گله و شکایت کردن هستند هیچ گاه ترفیع رتبه نمی گیرند. (مدیران همیشه سعی می کنند آنها را به شعبه های دیگر انتقال دهند تا از دستشان راحت شوند.) شما می خواهید رئیستان دوستتان باشد نه دشمنتان؛ پس سعی کنید اسباب ناراحتی و رنجش او را فراهم نسازید. زمانی که میخواهید نزد او بروید مجددا فکر کنید و تمام جوانب گفته های خود را در نظر بگیرید. ارزش خود را با تصمیم گیری های مناسبی که مربوط به حیطه کاری خودتان می شود، حفظ کنید و به دنبال تعریف و تمجید بیهوده از جانب کارفرمایتان نباشید.


 مشکلات شخصی را به محل کار نبرید

بلند صحبت کردن با تلفن در محل کار هیچ جایی ندارد. اگر شما جر و بحث دارید و یا برای بخشش از طرف کسی که آنسوی خط تلفن است گریه زاری سر دهید و یا او را ببوسید، باید آنرا در خارج از دفتر کار و به وسیله تلفن همراه انجام دهید. پیش از اینکه بخواهید با هر یک از همکارانتان ارتباط برقرار کنید به تاثیراتی که ممکن است او بر روی مسائل کاری شما بگذارد به دقت فکر کنید. اگر به خاطر کارهایی بدی که با یکی از همکارانتان انجام داده اید، ارتباط خود را با او قطع کرده اید این امر منجر به نابودی شان و ارزش شما خواهد شد، چرا که به زودی تمام کارمندان از تمام مواردی که شما سعی می کنید مخفی نگه دارید، آگاه خواهند شد.


خلاقیت و توانایی خود را در مدیریت اثبات کنید 

ابتکار و نوآوری به عنوان رمز تجارت آینده محسوب می شود. در حین انجام کارهای روزمره دید خود را بر روی تصاویر بزرگتر معطوف کنید. همیشه از فعالیت ها و تغییرات رقبا مطلع باشید. اگر بر اساس غریزه و درک شغلی خود عمل کنید، همیشه رضایت شغلی بیشتری کسب کرده و اعتماد به نفستان افزایش پیدا خواهد کرد. شالوده دانش خود را افزایش داده و از استعدادها و خلاقیت های خود در زمینه رشد شرکت بهره بگیرید.


زمانی را به تفکر و تأمل اختصاص دهید         

شاید مهم ترین بخش کار که می تواند به بالارفتن کارایی شما در محیط کار کمک زیادی بکند اختصاص زمانی برای تفکر در مورد دستاوردهای روزانه یا هفتگی باشد. «آیزنهاور» می گوید: «روی موفقیت ها و ناکامی ها تمرکز کنید. این هفته چه دستاوردهایی داشتید؟ آیا کاری را که این هفته انجام دادید ممکن است هفته آینده به طریق دیگری انجام دهید؟ پاسخ به این سئوالات در رشد

شاید مهم ترین بخش کار که می تواند به بالارفتن کارایی شما در محیط کار کمک زیادی بکند اختصاص زمانی برای تفکر در مورد دستاوردهای روزانه یا هفتگی باشد.

کاری و پیشرفت در زندگی شخصی کمک شایانی می کند. اگر این تفکرات را روی کاغذ بنویسید که اثربخشی آن چندین برابر می شود چون شما همیشه آن را به صورت فیزیکی در اخنیار دارید و در آینده می توانید دوباره به آن رجوع کنید. ولی لازم نیست خود را مجاب کنید که هر روز این کار را انجام دهید. هر زمانی که وقت داشتید این کار را بکنید.


با مدیر خود صحبت کنید

چنانچه تلاش های شما در محیط کار نادیده گرفته می شود با مدیر خود وارد مذاکره شوید. مذاکره در این خصوص با بعضی مدیر ها ساده تر است. به طور میانگین، بیشتر مدیر ها به نیازهای انسانی کارکنان خود توجهی ندارند! چنانچه مدیر شما هم جزو این دسته قرار می گیرد، این نکته را به خاطر بسپارید که قرار نیست وی را تغییر دهید. بلکه می خواهید گفتگویی درباره ی عملکرد خود با او داشته باشید.
چنانچه مدیر شما جزو این دسته نباشد، ممکن است به گفتن «معلوم است که شما در کار خود دقیق و ماهر هستید» بسنده کند. هیچ وقت در گفتگوی خود نگویید که خواهان قدردانی بیشتری هستید. به جای آن مستقیما سراغ عملکرد خودتان بروید. مثلا بگویید می خواهم در خصوص کارنامه ی کاری سه ماه قبل خود صحبت کنم تا درکی از نقاط قوتم داشته باشم و بدانم در چه جاهایی نیاز به یادگیری بیشتری دارم.» در این میان توصیه می شود که چند مثال مناسب از خودتان حاضر و آماده داشته باشید. ضمن اینکه بد نیست فهرستی از دستاوردهای اخیر خود فراهم کنید تا بخشی از عملکرد مثبت خود را برای مدیرتان تداعی و یادآوری کنید. اکثر مدیران از اینکه چنین فهرستی دارا باشند خوشحال می شوند.


گزینه ی ترک کار را هم در نظر بگیرید

چنانچه با وجود تمام راهکارها باز هم احساس می کنید که در محل کارتان از شما قدردانی نمی شود، علامت خوبی برای ماندن در شغل فعلی نیست. همه ی ما به دلایل زیادی عمرمان را وقف مشاغلی می کنیم که برای ما مناسب نیستند. این دلایل می تواند نیاز به کسب تجربه یا اجبار به بودن در یک منطقه ی جغرافیایی خاص باشد. با این حال، اگر تلاش های شما برای ارزش دهی به کارتان جواب نمی دهد، گزینه ی شغل نوین را هم در نظر بگیرید.


منابع : زومیت / مردمان  / شبکه مگ/ویکی چجور

منبع : بخش خانواده سبز آکاایران
برچسب :