راه  های افزایش عزت نفس با ۱۱ نکته موثر
تمامی افراد خواهان عزت نفس بالا هستند. اما بدست آوردن عزت نفس نیاز به تلاش مداوم و پیگیر دارد. برای شروع بایستی راه های افزایش عزت نفس را شناخته و تمرین کنید.
آکاایران:”خودتان را باور کنید“ این پیامی است که دائما ‌‌‌در زندگی‌ با‌ آن روبه‌رو می‌شویم، در کتاب‌ها، برنامه‌های‌ تلویزیونی، افسانه‌های رایج و ... به ما گفته می‌شود اگر به خودمان ایمان داشته باشیم می‌توانیم هرکاری را انجام دهیم، البته می‌دانیم که این باور، نادرست است زیرا نمی‌توان به سادگی و تنها با داشتن اعتماد نسبت به بدست آوردن چیزی، آن را از‌ آن‌خود کنیم. با این وجود شنیده‌ایم افرادی که از عزت نفس بالا برخوردارند و خود را همانگونه که هستند پذیرفته‌اند، نسبت به افرادی که این پذیرش را ندارند، از میزان موفقیت بالاتری برخوردار هستند.

راه های افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس آسان و ماندگار

عزت نفس(self esteem) واژه‌ای متفاوت با اعتماد به نفس( self - confidence ) است، اگر در کاری مهارت بالایی به دست آورید، موجب بالا رفتن اعتماد به نفس شما می‌شود، ولی در صورتی که خودتان این مهارت‌ها و توانایی‌ها را قبول نداشته باشید و برای خودتان ارزش قائل نشوید، به معنای این است که شما عزت نفس کافی ندارید. در حقیقت اعتماد به نفس در مورد اعتماد شما به خودتان و توانایی‌های شما در مقابله با چالش‌ها و حل‌ مشکلات و تعامل با جهان است. می‌توان گفت اعتماد به نفس بیشتر حاصل موفقیت‌های شما در دنیای‌ خارج می‌باشد و در واقع اعتماد به نفس میوه درخت عزت نفس است و موضوع مهمی در مسیر موفقیت و ارتقای فردی می‌باشد.

اما تعریف عزت نفس را می‌توان به اینگونه بیان کرد که عزت نفس مربوط به حس‌ ارزشمندی‌ درونی شماست، یعنی فرد چه باوری نسبت به توانایی انجام کارهای خود دارد. یک شخص می‌تواند در یک زمینه‌ خاصی اعتماد‌ به‌ نفس‌ بالایی داشته باشد در حالی که فاقد‌ احساس‌ ارزشمندی‌ درونی باشد که این نشان از کمبود عزت نفس است. به طور کلی تعریف عزت نفس این است که من نسبت به توانایی‌های خود، چه دیدگاهی دارم و تا چه اندازه خود را ارزشمند می‌دانم و برای خود احترام قائل هستم. به طور کلی عزت نفس و اعتماد به نفس قدرتمندترین و مهم‌ترین بخش شخصیت هر انسان را تشکیل می‌دهند. با دانستن تعریف عزت نفس و تفاوت‌های آن با اعتماد به نفس می‌توان اهمیت هر‌کدام را در زندگی متوجه شد تا بتوانیم با قدرت بیشتری به سمت رویاهایمان حرکت کنیم.

چه عواملی باعث پایین آمدن عزت نفس می‌شود؟

عزت نفس پایین اغلب از کودکی آغاز می‌شود. معلمان، دوستان، خواهرها و برادرها، والدین و حتی رسانه‌ها پیام‌های بسیاری به ما منتقل می‌کنند، هم مثبت و هم منفی. اما به دلایلی، پیامی که به ما القا می‌کند که «تو به اندازه‌ی کافی خوب نیستی» ماندگارتر است.

ممکن است این موضوع را تجربه کرده باشید که برآورده کردن انتظاراتِ دیگران از خودتان یا حتی انتظاراتِ خودتان از خودتان بسیار دشوار است.

استرس و رخدادهای سخت زندگی، مانند بیماری‌های سخت و شدید یا از دست دادن عزیزان، ممکن است اثری منفی بر عزت نفس‌ انسان داشته باشد. شخصیت نیز ممکن در این موضوع نقش داشته باشد. برخی افراد به منفی اندیشیدن تمایل بیشتری دارند و برخی دیگر معیارهایی بسیار بالا و تقریبا دست‌نیافتی برای خودشان در نظر می‌گیرند.

عزت نفس پایین

عزت نفس پایین چه تاثیری روی ما دارد؟

عزت نفس پایین

مشکلی که تفکرِ «من خوب نیستم» به وجود می‌آورد این است که با چنین ذهنیتی، شروع به بروز رفتارهایی می‌کنیم که نشانگر درستی آن باشند. «کریس ویلیامز» (Chris Williams)، استاد روان‌شناسیِ اجتماعی در دانشگاه گِلَسگو (University of Glasgow)، می‌گوید: «عزت نفس پایین، اغلب رفتارهای افراد را به گونه‌ای تغییر می‌دهد که این موضوع را تایید می‌کند که آن فرد توانایی انجام کارها را ندارد یا فرد چندان خوبی نیست.»

اگر عزت نفس یا اعتماد به نفس پایینی داشته باشید، ممکن است از قرار گرفتن در موقعیت‌های اجتماعی دوری کنید، از امتحان کردن چیزهای تازه اجتناب کنید و از رویارویی با مسائل چالش‌برانگیز بپرهیزید.

دکتر ویلیامز می‌گوید: «اجتناب از چالش‌ها و موقعیت‌های دشوار، در کوتاه مدت، احساس امنیت بسیار بیشتری به شما می‌دهد. اما در بلندمدت، این دوری‌گزینی می‌تواند کاملا به ضررتان تمام شود، زیرا تردیدها و ترس‌های نهان‌تان را تقویت می‌کند. این کار قانون بی‌فایده‌ای را به شما آموزش می‌دهد که تنها راه انطباق با مسائل، اجتناب از آنها است.»

زندگی کردن با عزت نفس پایین به سلامت روانی شما آسیب می‌زند و منجر به مشکلاتی مانند افسردگی و اضطراب می‌شود. حتی ممکن است عادات زیان‌باری مانند سیگار کشیدن یا اعتیاد به الکل پیدا کنید و به عنوان راهی برای انطباق با مسائل از آنها استفاده کنید.

راه‌ های افزایش عزت نفس

ممکن است بدانید چه عاملی باعث کاهش عزت نفس شما شده است (مثلا مورد قلدری قرار گرفته‌اید یا احساس تنهایی می‌کنید). گاهی اوقات هم دلیل کاهش عزت نفس خود را نمی‌دانید. اما راه های افزایش عزت نفس به شما کمک می‌کند تا عشق و باور به خودتان را بازیابید. در اینجا به ۱۱ مورد از راهکارهای افزایش عزت نفس اشاره می‌کنیم.

راه های افزایش عزت نفس برای داشتن زندگی شاد - خودساخته

 


۱. با خودتان مهربان باشید

شما بهترین دوست خودتان هستید. صدای سرزنش‌گر درونتان را خاموش کنید. تمامی ما یک منتقد و سرزنش‌گر درونی داریم که با حرف‌هایش موجب کاهش عزت نفس ما می‌شود.
هنگامی که با مشکلی مواجه می‌شوید، افکار منفی را دور بریزید. صحبت‌های سرزنش‌گر درون خود را با جملات و افکار مثبت جایگزین کنید. با خودتان مهربان باشید. خود را ببخشید و به خودتان محبت کنید.

۲. برای افزایش عزت نفس، مهم است که خودتان باشید

مقایسه خودتان با دیگران، کار بیهوده‌ای است و جز احساس ناکامی، حاصلی برایتان ندارد. در بازی مقایسه شما هیچ گاه برنده نیستید؛ همواره کسی ثروتمندتر یا موفق‌تر از شما در دنیا وجود دارد. پس بهتر است بجای مقایسه زندگیتان با دیگران، روی اهداف و پیشرفت‌های خود تمرکز کنید و فشار روانی مضاعف، به خودتان وارد نکنید. ببینید چه مسیری را تاکنون پیش آمده‌اید، خودتان را با خودتان مقایسه کنید و از پیشرفت‌هایتان لذت ببرید.
حفظ عزت نفس | راهکاری برای افزایش عزت نفس
 ۳. فعالیت بدنی داشته باشید
ورزش و فعالیت بدنی موجب ایجاد انگیزه و افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس می‌شود. هم چنین فعالیت بدنی موجب آزاد شدن هورمون اندورفین در بدن شده که موجب می‌شود، احساس خوشایندی نسبت به خود داشته باشید. ورزش را در برنامه روزانه خود بگنجانید. به زودی اثرات مثبت آن را در زندگی خود خواهید دید.

۴. هیچ کس کامل نیست!

همواره تلاش کنید تا در بهترین حالت خود باشید، اما در نظر داشته باشید که انسان کامل موجود نیست! این آرزوی خیالی و غیرواقعی را دور بریزید. قرار نیست در انجام هرکاری بهترین باشید، فقط به اندازه کافی خوب باشید.

۵. به یاد داشته باشید که همه اشتباه می‌کنند

شما باید اشتباه کنید تا از تجربیات خود درس بگیرید و رشد کنید. پس دست از سرزنش کردن خود برای اشتباهات گذشته بردارید. برای تمامی انسان‌ها این موقعیت‌ها پیش آمده و اشتباه کرده‌اند. اشتباهات خود را بشناسید و از آن‌ها عبور کنید. بهترین دوست خودتان باشید.

۶. بر روی چیز‌هایی تمرکز کنید که می‌توانید تغییر دهید 
اینکه برای تغییر همه چیز (حتی آن‌ها که نمی‌توانید کنترل کنید) تلاش کنید، وسوسه انگیز است، اما نتیجه چندانی در بر ندارد. به جای آن انرژی خود را روی مسایلی که می‌توانید تغییر دهید متمرکز کنید و ببینید چه کاری از دست شما ساخته است. اینگونه نتیجه بهتری می‌گیرید.
بهترین روش تقویت عزت نفس و اعتماد به نفس چیست؟ - بایت گیت

۷. کار‌هایی انجام دهید که باعث شادی شما شود

اگر زمان خود را صرف کار‌هایی که دوست دارید بکنید، ذهنیت مثبتی نسبت به خود پیدا می‌کنید. هر روز در برنامه خود، زمانی را به خودتان اختصاص دهید. مثلا کتاب بخوانید، فیلم ببینید، آشپزی کنید یا حتی روی کاناپه دراز بکشید. هر کاری که باعث شادی شما می‌شود، انجام دهید. در طول روز زمانی را به ریلکسیشن اختصاص دهید. خوردن مواد مغذی و خواب کافی را نیز فراموش نکنید.

۸. از شادی‌های کوچک لذت ببرید

صبح به موقع بیدار شدید. آفرین! صبحانه مقوی و خوشمزه خوردید. عالیست! به گلدان‌های خانه رسیدگی کرده‌اید. معرکه است! لذت بردن از شادی‌های کوچک در زندگی، یکی از بهترین راه های افزایش عزت نفس و راه مناسبی برای بازسازی اعتماد به نفس و احساس بهتر داشتن به خویشتن است.


۹. استعداد خود را بشناسید و آن را بارور کنید

آلبرت انیشتین می‌گوید: "همه نابغه‌اند، اما اگر شما یک ماهی را از روی ناتوانی‌اش در بالارفتن از درخت قضاوت کنید، آن ماهی تمام عمر فکر می‌کند که یک احمق است." همه ما نقاط ضعف و قوت متفاوتی داریم. کسی که نابغه موسیقی است، ممکن است آشپز افتضاحی باشد. اما هیچ کدام از این قابلیت‌ها ارزش درونی فرد را تعیین نمی‌کند. شناسایی توانایی‌ها و نقاط قوت باعث می‌شود، زمانی که به خود شک پیدا می‌کنید، با یادآوری آنها، دوباره احساس قدرت کنید. خیلی آسان است که وقتی اوضاع بهم می‌ریزد، کل شخصیت خود را زیر سوال ببرید، اما یادآوری توانایی‌هایتان در این مواقع، شما را از تله بی ارزشی نجات می‌دهد.

۱۰. برای افزایش عزت نفس در خودتان با دیگران مهربان باشید

کمک کردن و ملاحظه دیگران را داشتن، نه تنها باعث بهبود روحیه آن‌ها می‌شود. بلکه یکی از راه های افزایش عزت نفس در شما بوده و موجب می‌شود احساس بهتری نسبت به خودتان داشته باشید. کار‌های خیریه و داوطلبانه باعث می‌شود، تمرکز شما از چالش‌ها و مشکلات درونی‌تان به بیرون از خود متوجه شود. انجام کار خیری که موجب شود بواسطه آن به خودتان افتخار کنید، برای عزت نفستان غوغا می‌کند!

۱۱. اطرافتان را با افراد مهربان و حمایت گر پر کنید

با کسانی در ارتباط باشید که به شما احساس خوبی در مورد خودتان می‌دهند و از کسانی که باعث می‌شوند، احساسات منفی نسبت به خودتان پیدا کنید، فاصله بگیرید. دورتان را پر کنید از آدمهای مثبت اندیش و مهربان تا اثر آن را در زندگی خود ببینید.
ما همگی با توانایی‌های بالقوه و استعداد‌های نامحدود و ارزش‌های انسانی برابر متولد می‌شویم. با تلاش بسیار و اعتماد و اتکا به توانایی‌های خود، می‌توانید افکار و باور‌های منفی را دور بریزید. با عمل به راهکار‌های ارائه شده، می‌توانید اولین قدم‌ها برای افزایش عزت نفس را بردارید.

برگرفته از: psychologytoday، ideas.ted، positivityblog و reachout
منبع : بخش خانواده سبز آکاایران
برچسب :