آکاایران: ممکنه تجربه گم کردن راه در طبیعت داشته باشید اما این وضیعت وقتی خطرناک می شود که، GPS یا قطب نما همراهتان نباشد. از جاده یا آبادی هم خیلی دور شده باشید، آب کافی نداشته باشید و یا حتی بعضی از مناطق جنگلی آنقدر درختان متراکم و نور کمی دارند که دیدن خورشید و تشخصیص جهت حرکت خورشید را برای شما سخت می کنند.در این مقاله از مجموعه مقالات آکاایران به شما آموزش میدهیم که در چنین شرایطی در دل جنگل , چگونه میتوانید از روی پوشش گیاهی راه خود را پیدا کنید و به خانه برگدید. برای مطالعه این آموزش در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

Image result for ‫جهت یابی به کمک پوشش گیاهی‬‎


فکر کنید که درون طبیعت گیر افتاده اید و هیچ گونه وسیله ای برای تعیین جهات چهارگانه ندارید. در کوله پشتی تان خبری از جی پی اس و قطب نما نیست. همچنین گوشی تان به اینترنت وصل نمی شود و یا حتی شارژ باتری تمام کرده است. در نتیجه شما در طول روز در میان جنگلی سرگردان شده اید و به دلیل تشابه مناظر جنگل نمی دانید راه  خانه و محل کمپ کدام سمت است؟ در این مواقع خونسردی خود را حفظ کنید. یادتان باشد “جمله طبیعت خودش، راه برگشت را به شما نشان می دهد” کاملا درست است. وقت آن رسیده است که کمی دقیق تر به طبیعت اطرافتان نگاه کنید.

جهت‌یابی با درخت‌ها

بعضی از درختان برای رشد نیاز به آفتاب بیشتری دارند و چون آفتاب بیشتر از سمت جنوب می‌تابد تراکم چنین درختانی را در جنوب بیشتر می بینید. درخت‌هایی همانند صنوبر سیاه و سفید، راش، بلوط، درخت‌های آزاد، شاه بلوط هندی، افرا نروژی و درخت اقاقیا از جمله این درخت ها هستند.

Image result for ‫جنگل ها‬‎
نکته‌ها
- پوست درخت‌های قدیمی در سمت رو به آفتاب (جنوب) معمولا نازک‌تر است.
- به خاطر نوع تابش خورشید، شاخه‌های جنوبی اکثر درخت‌ها افقی‌تر و شاخه‌های شمالی عمودی‌تر رشد می کنند.
- اگر در مناطقی همانند کوه‌های سنگی قرار دارید، کاج‌های انحناپذیر در شیب جنوبی و صنوبرهای انگلمان در شیب شمالی رشد می‌کنند.

جهت‌یابی با تنه درخت‌های بریده شده

 درختى که بطور دائم آفتاب به تنه‌اش بتابه، دایره‌هاى نشون دهنده عمر اون درخت در یک سمت، به هم نزدیک‌تر شده و در سمت دیگه از هم دور هستن. سمتی که فاصله خطوط حلقه‌های سنی درخت به هم نزدیک‌تر باشه سمت شمال و سمتی که خطوط حلقه‌های سنی از هم فاصله بیشتری داشته باشد سمت جنوب را نشان میده.

Image result for ‫جهت یابی به کمک پوشش گیاهی‬‎

نکات:
- پوسیده بودن یک سمت از درخت ها، نشان دهنده جهت شمال است.
- در مناطق خشک هم که اصلا خزه‌ای وجود نداره!
- یادتون باشه که معمولا خزه‌ها در جهت نور آفتاب (جنوب)، خرمایی رنگِ و تو جاهای سایه و مرطوب، سبز یا طوسی رنگ هستند.


پیدا کردن جهت ها از طریق خزه و گل سنگ ها

خزه و گلسنگ تو مناطق مرطوب روی درخت‌ها و سنگ‌ها رشد می‌کنن، ولی باید بدونیم که چه عواملی روی جهت یابی ما تاثیر می‌ذارن. هرگونه‌ای از درخت‌ها خصوصیات مختص به خودشونو دارن. باد و آفتاب رو درخت‌ها تأثیر می‌ذاره و این سرنخی میشه برای محاسبه جهت شمال و جنوب. این روش‌ها خیلی قابل اطمینان نیستن. مثلا «باد غالب» ممکنه حالت عادی رو به طور قابل ملاحظه‌ای تغییر بده و باعث تغییر و انحراف درخت‌ها بشه. همچنین در جنگل‌های انبوه، به دلیل عدم نفوذ آفتاب به درونشون، بعضی از روش‌ها کارایی ندارن. اگه از علامت‌های طبیعی استفاده می‌کنین، برای تصمیم‌گیری باید هر چند تا علامت مختلف رو که می‌تونین پیدا کنید.

بسیاری از روش‌های زیر بر اساس آفتاب هستن. در نیمکره شمالی زمین، جهت رو به جنوب در معرض آفتاب بیشتری است و تابش خورشید، رشد شاخه‌ها و برگ‌ها را زیاد می‌کنه.

 جهت‌یابی با خزه‌ها و گلسنگ‌ها

سمت شمالی درخت‌ها و تخته‌سنگ‌ها، گلسنگ‌ها و خزه‌های بیشتری داره؛ چون نمناک‌تر و مرطوب‌تر از سمت جنو درخت‌ها و تخته‌سنگ‌ها است.

خزه تو جایی رشد می‌کنه که سایه و آب زیادی باشه (محل‌های خنک و نمناک). تنه درخت‌ها در سمت شمالی، سایه و رطوبت بیشتری داره و در نتیجه خزه‌ها معمولا بیشتر در این سمت رشد می‌کنن.

Related image

نکته‌ها

  • این روش همیشه نتیجه درست به ما نمیده.
  • هرچند سمت شمالی در سایه بیشتری هستش ولی لزوما رطوبت سمت شمال بیشتر نیست و برای رشد خزه‌ها، رطوبت مهم‌تر از سایه است (جایی که رطوبت ماندگاری بیشتری داره) .
  • گاهی ممکنه درخت‌ها و پوشش گیاهی مجاور، طرف دیگه درخت رو سایه کنه.
  • در یک اقلیم بارانی (جنگل‌ها و بیشه‌های مرطوب) ممکنه همه طرف درخت نمناک باشه (یعنی خزه دور برخی درختان در همه‌طرف رشد کرده؛ البته معمولا در جهت جنوب بیشتر رشد می‌کنه).
  • ممکنه باد مانع رشد خزه در طرف شمالی درخت بشه.
  • در مناطق خشک هم که اصلا خزه‌ای وجود نداره!
  • یادتون باشه که معمولا خزه‌ها در جهت نور آفتاب (جنوب)، خرمایی رنگِ و تو جاهای سایه و مرطوب، سبز یا طوسی رنگ.


جهت وزش بادهای غالب را نه تنها از سایت ها و کتاب های گوناگون می توانید پیدا کنید، بلکه تنها با صحبت با اهالی آن منطقه می توانید به این موضوع پی ببرید.

Related image
از مردمی که در آنجا زندگی می کنند بپرسید که بادها از کدام جهت می وزند؟ مردم محلی حتی زمان وزش بادها را نیز می دانند. اما بادها چه ربطی به خزه و گلسنگ دارد؟ یادتان باشد که باد نیز همانند یک سشوار عمل می کند. به هر جایی که می وزد آن منطقه را خشک می کند و رطوبت را از آن می گیرد. در نتیجه بر روی سنگ ها و درختان جهتی که در مقابل وزش باد است، خزه و گلسنگی نمی بینید.


اما خورشید و باد که بر روی خزه و گلسنگ تاثیر دارند، چگونه می توانند جهت های چهارگانه را برای ما مشخص کنند؟ جهت یابی به کمک پوشش گیاهی در این روش چه معنایی دارد؟
بگذارید برایتان مثالی بزنیم. شما در نیمکره شمالی قرار دارید و فصل زمستان است. در نتیجه خورشید زاویه تابش خورشید دیگر عمود بر شما نیست و زاویه دار می تابد. در منطقه ای همانند گیلان که منطقه ای پر درخت است و در نزدیکی سواحل دریای خزر قرار گرفته اید. از قبل راجع به جهت وزش بادها در این منطقه از اهالی پرسیده اید. بیشتر بادهای مرطوب و خنک گیلان در فصل سرد بادهایی هستند که از جهت شمال غربی به منطقه می بارند. بادی که از جهت شمال شرقی می وزد را باد مطلوب و خشک می دانند. همچنین بادهای زمستانی در این ناحیه از جهت شمال، شرق و غرب می وزند. اکثر این بادها اگر چه سرد هستند، اما مرطوب نیز می باشند و احتمال وجود گلسنگ در این جهت ها وجود دارد.

Image result for ‫خورشید و خزه‬‎
بنابراین جهت یابی دقیقی به شما نمی دهد. اما برای جهت یابی به کمک پوشش گیاهی به دنبال مناطق باز جنگلی بگردید که آفتاب به تنه درختان و سنگ ها می تابد. در این صورت شما در نقاطی که آفتاب به درختان می رسد، در تنها نقطه ای که خزه و گلسنگ نخواهید دید، جنوب است. با پیدا کردن جنوب می توانید باقی جهات چهارگانه را پیدا کرده و به کمپ و روستای نزدیک خود برگردید.


این روش ها چندان دقیق نیست و شما باید هر چند تا علامت طبیعی که می توانید پیدا کنید. همچنین یادتان باشد جهتی که رو به جنوب قرار دارد، آفتاب بیشتری دریافت می کند. در نتیجه درختان و شاخ و برگ بیشتری دارد. در کل می توان گفت که سمت شمال درخت ها و سنگ ها، گلسنگ و خزه بیشتری دارد. تنه درخت ها در سمت شمال رطوبت و سایه بیشتری دارند.


جهت‌یابی به کمک گل‌ها و گیاه‌ها

گیاه‌ها و گل‌های درختان تمایل دارن رو به آفتاب قرار بگیرن؛ یعنی جنوب یا شرق.

بعضی از گیاه‌ها برای جهت‌یابی شهرت زیادی دارن. برای مثال تو آمریکا گلی به اسم گیاه قطب‌نما (Compass Plant) یا رُزینوید (Rosinweed) وجود داره که همیشه جهت‌گیری شمالی-جنوبی داره (رشد برگ‌هاش به سمت شمال و جنوب). نام علمی این گیاه سیلفیوم لاکینیاتوم (Silphium laciniatum) است و مسافران اولیه این سرزمین، از این گیاه برای جهت‌یابی استفاده می‌کردن.

  • اکالیپتوس استرالیایی هم گیاهی جهت‌یاب. این گیاه تو سرزمین‌های گرم و خشک رشد می‌کنه و برگ‌هاش رو به شمال یا جنوبِ.
  • همچنین درختی به نام نخل رهنوردان(Traveler’s Palm) وجود داره که محور شاخه‌هاش شرقی-غربی هستن.
  • همونطور که از قبل گفته شد، اینکه کدوم طرف شرق و غربِ، یا کدوم طرف شمال یا جنوب هستش رو میشه با توجه به جهت خورشید و ماه یا روش‌های دیگه‌ای پیدا کرد.

باد روی ظاهر درخت‌ها و سنگ‌ها تاثیرات مختلفی می‌ذاره، پس بهتره نگاهی به صفحه باد غالب (باد بیش‌وز) نگاهی بندازید که با این روش هم آشنا بشید.