خطرناک ترین بیماری قرن
خشم عشقی چیست,راه های درمان خشم عشقی,بیماری خطرناک خشم عشقی,نکات کلیدی برای درمان خشم عشقی,شکست عشقی,راه های درمان شکست عشقی,نکات کلیدی از درمان شکست عشقی,درمان

Related image

آکاآپ:  شکست عشقی از مسائل ناگواری است که ممکن است برای هر زن و مردی رخ دهد. عشق یک طرفه، شتاب زدگی قبل از وارد شدن به روابط عاشقانه، فرار از تنهایی و غیره همگی از عوامل شکست عشقی می باشد که ممکن است قبل یا بعد از ازدواج دختر و پسر اتفاق بیفتد.

امروز می خواهیم  راجع به مفهوم خشم عشقی بعنوان خطرناک ترین بیماری نهان رفتاری در قرن 21 در زمینه مشاوره خانواده را بازشناسی کنیم و راجع به تفاوت ها و شباهت های "شکست عشقی" و "خشم عشقی" با هم صحبت کنیم، نکته بسیار مهم دیگر که در آخر مطلب متوجه می شوید اینست که در مورد انتخاب عشق و وارد شدن در یک رابطه عاطفی و احساسی فقط و فقط انتخابهای کورکورانه با چشم بسته می تواند انتخاب های خوب و درستی باشد، پس تا انتها با ما باشید:

شکست عشقی چیست:

شکست عشقی یا همان Rejection in love  و یا Romantic failure یا Love failure حالت هایی از واپس زدگی، تحقیرشدگی و سرخوردگی است که پس از به انتها رسیدن یک رابطه (بصورت ارادی یا غیر ارادی) اتفاق می افتد.

خشمعشقی چیست:

خشم عشقی (Hidden Bad behavior affected in relationship) یعنی  سوء تاثیر پذیری پنهان عاطفی، هیجانی و احساسی در خلال رابطه است که الزاما در طول رابطه رخ میدهد ولی در خلال عشق ها و روابط سمی بسیار مخرب و مهلک خواهد بود.

رابطه سمی چیست:

رابطه سمی (Toxic relationships) نوعی از ارتباطات بین فردی احساسی و جنسی است که در آن افراد دچار تخریب هویت، استرس، اضطراب، مشکلات و بیماری های روحی و روانی، عدم اعتماد بنفس و حتی خودخواهی مفرط می شوند.

نکته اول اینکه باید بدانیم رفتارها دقیقا مشابه یک سری بیماری ها بسیار مسری و واگیردار هستند، تحقیقات بسیار زیادی در این زمینه انجام شده، برای مثال به محض اینکه هم کلاسی های شما در یک کلاس خمیازه می کشند شما هم شروع به خمیازه کشیدن می کنید!

به همین ترتیب در هر رابطه، رفتار طرف مقابل شما به طرزی شگفت انگیز سبب تغییر رفتار و شخصیت شما خواهد شد که اصطلاحا به آن "خشم عشقی" می گویند! البته اگر درگیر یک رابطه سمی یا ازدواج سمی شوید این خشم عشقی به مراتب بیشتر و شدیدتر خواهد بود.

تحقیقات بسیار زیادی نشان دهنده این موضوع هستند که خشم عشقی بصورت روزمره و مداوم تاثیر بسزایی در الگوبرداری رفتاری شما از عشقتان دارد.

روزی بنام روز عشق یا اصطلاحا همان ولنتاین وجود دارد که مردم دنیا هر ساله این روز را جشن می گیرند ولی اگر انتخاب شما یک رابطه سمی و مهلک باشد دراینصورت خشم عشقی هر روز یک رابطه را به عزا و سوگواری تبدیل می کند و بدتر اینکه تا آخر عمر فرد، تاثیرات رفتاری، احساسی و ذهنی خشم عاطفی ناشی از یک رابطه نادرست ماندگار خواهد بود.

آقای دکتر کریتزر (Mary Jo Kreitzer, Ph.D., R.N) مدیر دپارتمان سلامت دانشگاه مینسوتا سخنی زیبا دارد که می گوید:"روابط سالم به ما کمک می کنند تا خودمان باشیم، باعث می شوند تا ما رشد کنیم و فرد بهتری باشیم"، البته به عقیده بنده بهتر است بگوییم:" روابط باعث می شوند که ما همینی که هستیم باشیم" یعنی ما ساخته شده روابطمان هستیم، تا این اندازه روابط ما می توانند در ساخت هویت و شخصیت ما تاثیرگذار باشند!

 

بطور کلی می توان گفت که شکست عشقی یا همان شکست عاطفی جزو بیماری های مغز و اعصاب طبقه بندی نمی شود و زمانی مشکل ساز است که فرد را دچار اختلالات عصبی کند ولی خشم عشقی می تواند بسیار شکننده تر و آسیب زننده تر از شکست های عشقی باشد.
 
بسیاری از افراد این دسته به افسردگی مبتلا می شوند.
 
زمان ممکن است باعث درمان و التیام ناشی از زخم های شکست عشقی شود ولی خشم های عشقی بسختی درمان پذیرند بدلیل اینکه هر روزه در رفتار و گفتار و کردار ما تکرار می شوند و جزئی از ما می شوند شاید هم درست تر باشد که بگوئیم "ما جزئی از آن رفتارها می شویم"
 
خشم عشقی یعنی اینکه چه بخواهیم و چه نخواهیم بخشی از وجودمان را در طرف مقابل جا می گذاریم و متقابلا طرف مقابل هم بخشی از وجودش را در ما به یادگار می گذارد.
 
اشتراک احساسات سبب نوعی اشتراک رفتاری می شود که این رفتار هم می توانند به خودی خود برای ما مشکل ساز باشند و هم می توانند بصورت غیر مستقیم در بلند مدت یا کوتاه مدت سبب ایجاد و یا تشدید مشکلات و اختلالات روانی ما شوند.
 
شکست عشقی فقط یکبار در طول یک رابطه ممکن است اتفاق بیوفتد ولی هر لحظه از یک رابطه متاثر از خشم عشقی است.
 
خشم عشقی ناشی از مسری بودن رفتار است خصوصا نسبت به کسانی که بیشتر دوستشان داریم و بیشتر سعی می کنیم تا به آنها از نظر رفتاری و افکاری و احساسی نزدیکتر شویم. 
 
افراد بیشتر از شکست عشقی خود ناراحت هستند ولی از خشم عشقی خود بی اطلاع هستند و خشم عشقی می تواند به مراتب شکننده تر از شکست عشقی و عاطفی باشد.
 

 

به خودتان بگویید که تمام می شود:چون واقعا همینگونه است و زمان همه چیز را در خود حل خواهدکرد.
 
خودتان را مشغول فعالیت های فیزیکی کنید:برای مثال می توانید در یک باشگاه ورزشی عضو شوید، فعالیت های ورزشی به ما کمک می کنند تا تمرکز خود را بر مسائلی بیرون از وجود خودمان معطوف کنیم. 
 
خودتان را مشغول نگه دارید:فرورفتن در خود، احساس گناه و فکر کردن زیاد اصلا خوب نیست سعی کنید در این روزها با انجام کارهای مختلف خودتان را سرگرم نگه دارید.
 
آموختن یک مهارت جدید:یادگیری که مهارت جدید مثلا زبان انگلیسی یا نقاشی یک چالش محسوب می شود، هم فضای جدیدی را تجربه می کنید و هم به شما کمک می کند تا توجه شما بیشتر از درون به محیط بیرون باشد.
 
سفر:رفتن به مکان های جدید هم به شما کمک می کند تا شادتر شوید و هم نگرش بهتری نسبت به زندگی و آینده داشته باشید.
 
افراد جدید را ملاقات کنید:علاوه بر بهبود حال شما ملاقات افراد جدید کمک می کند تا ذهن خود را درگیر حرفها و نگرش های آنها کنید و برای ترمیم احساسی و عاطفی شما بسیار موثر است.
 
مشاوره بگیرید:مشاوره گرفتن بعد از شکست عشقی سبب می شود تا شما مسالتان را با فرد درست در جای درست مطرح کنید و همه اتفاقات درست برایتان پیش بیاید می توانید از دفاتر برتر کانون مشاوران ایران کمک بگیرید.
 
هیپنوتیزم شوید:برای پاک شدن ضمیر ناخودآگاه شما استفاده از هیپنوتیزم و هیپنو درمانی می تواند راهکاری سریع برای فراموشی عشق از دست رفته تان باشد.
 
 

راه های جلوگیری از تاثیرات منفی خشم عشقی:

اولین راه وارد نشدن در هیچ رابطه احساسی است که از دست کمتر انسانی ساخته است و دومین راه انتخاب درست رابطه های احساسی و عشقی و شناخت رابطه های سمی و وارد نشدن به اینگونه روابط است که در زندگی مشترک بسیار اهمیت دارد.
 
در عصر تکنیکهای تصویری و فوتوشاپی یا بهتر بگوییم "حقه های تصویری" و عملهای زیبایی به 1800 روش مختلف و ظاهری زیر تیغ جراحی و ظاهری در حال تغییر، لطفا چشمانتان را ببندید و کورکورانه فرد مورد نظرتان را انتخاب کنید، بله با چشمان بسته، رفتار، کردار، میزان تحصیلات و شخصیت طرف مقابلتان را ارزیابی و شناسایی کرده و بعد از آن چشمانتان را باز کنید و به خصوصیات ظاهری فرد توجه کنید.
 
عشق شما تاثیر بسیار بسیار زیادی بر شما خواهد داشت و اگر وارد یک رابطه سمی شوید شما را نابود خواهد کرد ، همانگونه که یک نیلوفر در طول زندگی به دیگر گیاهان تکیه می کند، افراد (خصوصا تیپ های شخصیت وابسته) تاثیر بسیار زیادی از شریک احساسی و عشقیشان می پذیرند، بجای صرف وقت در شبکه های اجتماعی و انتخاب خوش سیماترین فرد بدردنخور برای شما بدنبال افرادی باشید که در موضوعات اجتماعی مورد علاقه شما فعالیت دارند این راه بهتری برای انتخابی درست تر است، اینگونه افراد معمولا با شما همسان تر و نزدیکتر هستند و به اصطلاح شما را بیشتر می فهمند و بیشتر دوست دارند!
 
نویسنده:دکتر یاسر دادخواه
 
منبع : بخش خانواده سبز آکاایران
برچسب :