انجام مدیتیشن با روش 3×3 چگونه است و چه فوایدی دارد؟
اگر به یک آرامش فوری نیاز دارید و زمان کافی ندارید این مطلب از آکا را مطالعه کنید تا روش مدیتیشن در 3 دقیقه را بیاموزیدو به تمرکز و آرامش بسیار زیادی دست پیدا

فواید مدیتیشن

آکاایران: تحقیقات نشان می دهد مدیتیشن یا همان ذهن آگاهی فواید متعددی دارد به طوری که بسیاری از بزرگان، تمرینات روزانه آن را جزء ضروریات زندگی می دانند. سال ها تصور می شد که مدیتیشن ویژه افراد خاص و عرفاست و کاربرد آن برای رشد و ارتقای معنوی است. اما تحقیقات اخیر نشان داده که نه تنها انجام تمرینات مدیتیشن برای افراد عادی به سادگی امکان پذیر است بلکه فواید متعددی هم به همراه دارد.اگر به یک آرامش فوری نیاز دارید و زمان کافی ندارید در این مقاله از مجموعه مقالات آکا, قصد داریم یک روش مدیتیشن سه دقیقه ای را به شما آموزش دهیم که کمک می کند تا ذهن تان را آرام کنید و تمرکز بیشتری داشته باشید، بی توجه به این که چه اتفاقی در دنیای اطرافتان رخ می دهد.

مدیتیشن (ذهن آگاهی)

مدیتیشن تمرینی است که در آن به ذهن برای تمرکز کردن و هدایت مجدد افکار آموزش داده می‌شود. امروزه این تمرین طرفدران زیادی پیدا کرده است، چون بسیاری از افراد به فواید مدیتیشن برای سلامت ذهن و جسم پی برده‌اند. شما می‌توانید از مدیتیشن برای افزایش آگاهی درباره‌ی خود و اطرافیانتان استفاده کنید. اما اگر به یک آرامش فوری نیاز دارید و زمان کافی ندارید میتوانید مدیتیشن به روش 3*3 را انجام دهید . در ادامه نحوه ی انجام این روش را آموزش خواهیم داد. 

شروع مدیتیشن با روش 3×3

مدیتیشن را می توانید به عنوان یک روش معنوی هم استفاده کنید و از طریق آن یاد بگیرید که چگونه نجوا های منفی درون تان را خاموش کنید و ذهن تان را آرام کنید و آن را به سمت افکار بهتر سوق بدهید.

همچنین می توانید از مدیتیشن 3×3 استفاده کنید. یعنی انجام مدیتیشن 3 دقیقه ای به اندازه 3 بار در روز.

بسیاری از افراد که به تازگی مدیتیشن را شروع کرده اند، نمی توانند مدت زمان طولانی تر از سه دقیقه روی زمین بنشینند و به همین دلیل این مدیتیشن برای آن ها طراحی شده است. اگر به مدیتیشن عادت کنید، آنقدر می توانید آن را طولانی کنید که خودتان هم متوجه نباشید و به یکباره به مدیتیشن 20 الی 30 دقیقه ای هم برسید.

مراقبه متمرکز بر تنفس - آموزش مدیتیشن

 

 

شروع مراحل مدیتیشن 3 دقیقه ای

برای شروع مدیتیشن نیازمند رعایت یک سری مراحل هستید:

حتماً برای خودتان یک یادآوری یا آلارم تعیین کنید

صبح زود و عصر، زمان خوبی برای انجام این کار است اما انجام این مدیتیشن در میانه روز حداکثر تاثیر مثبت را به شما می رساند.

یک فضای ساکت و راحت پیدا کنید

اگر در محل کار هستید و نمی توانید یک فضای آرام را به اندازه 3 دقیقه پیدا کنید، یک اتاق کوچک را انتخاب کنید یا حتی می توانید داخل ماشین بروید. نکته مهم این است که جای نشستن شما راحت باشد. می توانید روی صندلی عقب بنشینید و دست های خود را ارام روی ران پا قرار دهید. یکی از دستان تان را نیز به آرامی روی دست دیگر بگذارید یا این که می توانید دراز بکشید و دست ها را کنار بدن تان نگه دارید.

آموزش مدیتیشن

روی تنفس خود تمرکز کنید

حال چشمان خود را ببندید و به تنفس خود فکر کنید و فقط نفس بکشید و دم و بازدم را به آرامی انجام دهید. تمام افکار شما باید روی تنفس تان متمرکز باشد. اگر احساس کردید افکارتان فرار می کند، به آرامی آن ها را آزاد کنید و دوباره توجه خود را به تنفس برگردانید.

احساس وارد شدن و خارج شدن هوا از بینی را لمس کنید

همچنین می توانید روی بالا و پایین رفتن قفسه سینه و شکم، هنگام دم و بازدم تمرکز کنید. سعی کنید تمرکز خود را روی تنفس نگه دارید.

شرایط اطراف را بسنجید

هنوز باید چشمان خود را بسته نگه دارید. فقط تنها چیزی که از محیط اطراف احساس می کنید، صدایی است که می شنوید. می توانید دستان خود را روی یکدیگر یا روی ران پای خود قرار دهید یا اگر دراز کشیده اید، روی زمین کنار بدن خود بگذارید.

فواید مدیتیشن چیست

شکرگزاری را تمرین کنید

حتما زمان بگذارید و با خودتان مهربان باشید و خود و روحتان را تغذیه کنید. اکنون باید به ارامی پیش بروید. چشمان خود را باز کنید و به اطراف نگاه کنید. حتی می توانید دست و پاهای خود را بِکِشید. آیا احساس آرامش بیشتری ندارید؟

متعهد باشید

اگر به مدت 30 روز این مدیتیشن 3 دقیقه ای را انجام دهید، قطعاً تفاوت زیادی را در ذهن و احساس خود مشاهده خواهید کرد و نگاه تان تغییر می کند و می توانید به مدیتیشن 5 دقیقه ای، 10 دقیقه ای یا 20 دقیقه ای برسید و این کار را عمیق تر انجام دهید.

منبع : بخش خانواده سبز آکاایران
برچسب :