بهترین روش ها برای تخلیه فشار روانی و استرس
تخلیه نکردن احساسات و عواطف به ویژه استرس ها، می تواندعواقب و پیامدهای ناگواری از مشکلات جسمی گرفته تا روحی و روانی برای افراد داشته باشد.بهترین راهکارهای تخلیه

۳۷ راه فوری برای دوری از استرس و اضطراب

آکاایران: تخلیه روانی چگونه صورت می‌گیرد؟ چگونه می‌توانیم با فشار روانی مقابله کنیم؟ راهکارهای عملی تخلیه روانی چیست؟ افراد درجریان زندگی امروزه فشار و استرس های زیادی به لحاظ شغلی، عاطفی و یا اقتصادی متحمل می‌شوند. راهبردهای زیادی وجود دارند که می‌توان با استفاده از آن‌ها، فشارهای روحی روانی خود را تخلیه و حال بدتان را به حال خوب تبدیل کنید. در این مقاله قصد داریم راه‌ کارهای عملی تخلیه روانی را به شما آموزش دهیم.

درمان سریع استرس و اضطراب | مقابله با استرس با 26 راهکار موثر

تخلیه روانی

همه ما اغلب در برابر فشارهای روانی بغض گلویمان را می‌گیرد و اشک پشت پلک هایمان جمع می‌شود. دوست داریم ازتنش ها و فشارهایی که متحمل شده ایم برای دوستان و یا برای روانشناس خود حرف بزنیم. بنا به گفته روانشناسان، تخلیه نکردن احساسات و عواطف به ویژه استرس ها، می‌تواند عواقب و پیامدهای ناگواری برای ما داشته باشد. سرطان، خشم، غم و مبتلا شدن به بیماری های مختلف می‌تواند از عوارض آن باشد.

راه کارهای مناسب برای تخلیه روانی

با راهکارهای زیر می توانید احساسات خود را به شکلی که احساس می کنید، بروز دهید و بیان کنید و آنها را مانند کوله باری با خودتان حمل نکنید.

چگونه استرس خود را در محیط کار مدیریت کنیم - بهار نیوز

احساسات خود را بنویسید

برخی از افراد برای تخلیه احساسات خود از نوشتن کمک می گیرند پس اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستید که با نوشتن آرام می گیرید، کاغذ و قلم بردارید و هر چه موجب احساس ناراحتی، غم، خشم و رنج شما شده، با جزئیات بنویسید. لازم نیست هنگام نوشتن به جمله بندی خود توجه کنید، بهتر است هرچه را که به ذهن تان می رسد، بنویسید زیرا این کار به شما کمک می کند تا احساسات خود را بهتر و درست بشناسید.

پس از نوشتن برای اینکه درست متوجه قضیه شوید، می توانید نوشته هایتان را چندین مرتبه بخوانید و سپس برگه را مچاله کنید. با مچاله کردن، دور ریختن غم و ناراحتی تان را حس خواهید کرد و به خودتان می فهمانید که اتفاقات بی ارزشی شما را ناراحت کرده است.

 

باور های غلط در مورد گریه نکردن را دور بریزید 

سخت است؛ اما امکان‌پذیر است! هرچه باور درباره گریه نکردن، فرو خوردن غم، متانت، وقار، حفظ آرامش، حفظ غرور و... شنیده‌اید، دور بریزید. این‌ها باورهای نادرستی است که فقط و فقط باعث تشدید غم و رنج شما، باقی ماندن حرف‌ها در دل‌تان و بروز نادرست آنها به شکل‌ اختلال‌های جسمی و روانی می‌شوند. بنابراین هر وقت از چیزی غمگین و دلخور شدید، حتما حس‌تان را به شکلی که احساس می‌کنید از غم رها می‌شوید، بروز دهید. این حس را همان‌جا بیان کنید و آنها را مانند کوله‌باری با خودتان حمل نکنید.

 راحت ‌گریه کنید

اجازه بدهید اشک‌های‌تان به راحتی سرازیر شوند. گریه کردن درواقع اولین و بهترین راهکار برای نشان دادن احساس درونی شماست. گریه نماد بیرونیِ احساس درونی شماست. به همین دلیل است که بعد از گریه کردن، احساس آرامش می‌کنید چون هورمون‌های ایجاد کننده استرس با گریه کردن از بین می‌روند. بعد از گریه کردن، روی تخت‌تان دراز بکشید. نفس عمیق بکشید و به فرآیندی که اتفاق افتاد، کمی فکر کنید. در این شرایط دو حالت را احساس خواهید کرد:

‌اگر احساس آرامش نکردید، اجازه بدهید روان‌تان تصمیم گرفته و اگر نیاز است، دوباره گریه کنید. به‌هیچ وجه در هیچ شرایطی جلوی گریه‌ کردن‌تان را نگیرید.

اگر احساس آرامش کردید، یعنی گریه توانسته غم و اندوه‌تان را کم کند.

چگونه باید فشارهای روحی و روانی را تخلیه کنیم؟

ورزش کنید

اگر اهل ورزش کردن هستید، احتمالا با ورزش کردن شما می توانید احساسات و هیجانات خود را تخلیه کنید و بعد از ورزش احساس خواهید نمود که آرام تر شده اید پس هرچقدراحساسات بیشتری در خودتان احساس می کنید، بیشتر ورزش کنید تا تخلیه روانی به خوبی اتفاق بیافتد.

پیاده روی یکی از بهترین ورزش هایی است که به آرام نمودن شما کمک می کند، پس در شرایطی که غمگین هستید، همراه با گوش کردن به موسیقی راه بروید و درحال راه رفتن اگر احساس کردید می خواهید گریه کنید، جلوی خودتان را نگیرید و بگذارید اشک ها سرازیر شوند. دومیدانی، پرش و... نیز ورزش هایی از این قبیل هستند که می توانند کمک زیادی برای تخلیه روانی به شما نمایند.

از مدیتیشن و یوگا کمک بگیرید

برای آرام شدن ذهنتان و تخلیه هیجانات منفی از مدیتیشن یا یوگا کمک بگیرید. مدیتیشن اثرات فوق العاده ای بر تخلیه روانی و مسائل استرس زای زندگی شما دارد و بر ضمیر ناهشیار شما اثر گذاشته و آرامش را به اعماق ذهنتان می رساند. در مدیتیشن یا یوگا، شما روی زیبایی ها و لذت های زندگی تمرکز می کنید و با رها سازی خود می توانید هیجانات منفی را دور بریزید.

چگونه باید فشارهای روحی و روانی را تخلیه کنیم؟

موسیقی گوش بدهید

آیا تا به حال پیش آمده که با شنیدن یک موسیقی آرام شوید و شنیدن متن موسیقی همزاد پنداری کنید. شنیدن موسیقی یکی از روش های تخلیه روحی و روانی است، شما می توانید موسیقی مورد علاقه خود را گوش کنید و با آن گریه کنید و یا از موسیقی های شاد و هیجان انگیز استفاده کنید و با انجام حرکات موزون خودرا تخلیه کنید.

حرف بزنید

هیچ چیز مانند حرف زدن نمی تواند از غم و غصه بکاهید. با صحبت کردن می توانید کمی از غم هایتان را بکاهید زیرا حرف زدن در شناخت هیجانات و احساسات و به تخلیه روانی شما کمک می کند پس از یک دوست یا یکی از اعضای خانواده خود و کسانی که شما را قضاوت نمی کنند، بخواهید حرف های شما را بشنوند.

چگونه باید فشارهای روحی و روانی را تخلیه کنیم؟

دلخوری را برطرف کنید

اگر از کسی ناراحت هستید و دوستی شما را عمدا نرنجانده، با او حرف بزنید. شاید در مراحل اولیه احساس غم و اندوه به دلیل شرایطی که دارید، نتوانید درباره موضوع صحبت کنید، بنابراین کمی صبر کنید و بعد از کسب آرامش، موضوع را با فردی که از دست او ناراحت هستید، در میان بگذارید.

گاهی اوقات بسیاری از رنجش های ما سوء برداشت نادرست از رفتار دیگران است پس با هم بدون عصبانیت حرف بزنید شاید او دلیلی برای رنجاندن شما داشته باشد که بعد از شنیدنش به او حق دهید پس با هم صحبت کنید و دلخوری را برطرف کنید. سعی کنید با کوتاه ترین و تاثیرگذارترین کلمه ها حرف تان را بیان کنید.

زمانی برای تفریح بگذارید

با خوش گذرانی و تفریح، به میزان قابل توجهی می توانید هیجانات خود را تخلیه و روحیه تان را عوض کنید پس هر چقدر که گرفتار هستید، وقتی برای تفریح بگذارید و با دوستان صمیمی تان آخر هفته به کافی شاپ، پارک، سینما، تئاتر، کتابخانه، مرکز خرید و... بروید و چند ساعتی فقط شاد باشید.

چگونه باید فشارهای روحی و روانی را تخلیه کنیم؟

از هنر کمک بخواهید

از نظر روانشناسی، یکی از راهکارهای تخلیه روانی، هنر است. به همین دلیل معمولا در شرایط خاص، کیفیت وتعداد آثار هنری افزایش پیدا می‌کنند. از بین هنرها، نقاشی کردن و نواختن موسیقی، از بهترین روش‌ها برای کسب آرامش هستند. در زمان انتخاب و کشیدن طرح، انتخاب رنگ، توجه به نقاشی و تمرکز روی آن باعث تخلیه روانی می‌شود. بهتر این است که موضوعی را که باعث ناراحتی‌تان شده، نقاشی کنید. البته این به معنی این نیست که به شکل حرفه‌ای نقاشی کنید. به تصویر کشیدن آنچه باعث غم و اندوه‌تان شده، با چند خط ساده  هم کافی است، اما اگر نقاشی بلد هستید، در شرایط غم و ناراحتی، حتما از آن کمک بگیرید.

از روانشناس کمک بگیرید

اگر می خواهید با کسی حرف بزنید و درددل کنید و کمک بگیرید تا از غم تان کاسته شود، باید بدانید هر فردی صلاحیت راهنمایی کردن را ندارد و ممکن است باعث گمراه کردن شما شود پس در شرایط ناراحتی، بهترین روش درمیان گذاشتن مساله با فردی است که واقعا دلسوز شماست و یا درمانگر واقعی.

می توانید از یک روانشناس برای گوش کردن به حرف هایتان و ارائه راهکار مناسب برای حل مشکلات و موارد تنش زای زندگی خود کمک بخواهید.

چگونه باید فشارهای روحی و روانی را تخلیه کنیم؟

راهکارهای مقابله با استرس

  • از یاد خدا و کمک های غیبی او غافل نشوید.
  • از افراد منفی نگر دوری کنید.
  • به تغذیه خود توجه نمایید.
  • عوامل استرس را شناسایی کرده و از میان بردارید.
  • از سلامت روحی و جسمی خود مطمئن شوید.
  • در کارهای خود برنامه ریزی داشته باشید تا سردر گم نشوید.
  • وقت خود را برای همه کارها تنظیم کنید.
  • به زمان خواب و بیداری خود توجه نمایید.
  • عادت های استرس زای خود را ترک کنید.
منبع : بخش خانواده سبز آکاایران
برچسب :