بعد از یک روز کاری پر استرس، چه باید کرد؟
تجربه استرس برای مدتی طولانی می تواند سیستم ایمنی بدن انسان را تضعیف کرده و شما را نسبت به بیماری ها آسیب پذیر سازد که از نمونه های کوچک مانند سرماخوردگی تا موا

فرقی ندارد که در محل کار سخت مشغول باشید یا در خانه کار کنید. در هر صورت ساعت های سخت کاری در هر دو جا برای بدن و ذهن خسته کننده و طاقت فرسا هستند . استرس و خستگی شغلی یکی از مهم ترین مشکلات و چالش های پیش روی هر حرفه ای است . اگر چه این اتفاق در بین مردم بسیار رایج است اما کنار آمدن با آن نیز بسیار دشوار خواهد بود .

تاثیر استرس بر سلامت جسمانی

گاهی بعضی افراد اسیر استرس و اضطراب می‏شوند و بعضی هم با آن کنار می‏آیند اما به ندرت آن را سرکوب کرده و مهار آن را به دست می‏گیرند.هر کسی قادر به غلبه بر این فشار ها و اضطراب ناشی از کار نیست . من مدت زیادی با این موارد یعنی استرس و اضطراب زندگی کردم و داروهای زیادی را جهت درمان آن مصرف کردم اما در نتیجه هیچ کدام از آنها به طور دائمی موثر واقع نشد و فقط درمان موقت نتیجۀ مصرف دارو و قرص های مختلف بود. به همین دلیل در این مقاله از مجموعه مقالات آکا,روش هایی برای تخلیه استرس بعد از یک روز کاری سخت به شما معرفی میکنیم که قطعا به شما در مهار و کنترل استرس بعد از کار کمک میکند. با ما همراه باشید.

در ابتدا باید به برخی نشانه های جسمانی ناشی از استرس اشاره کنیم که اگر مدام به سراغ شما می آید باید حتما فکری به حال استرس خود بردارید. این نشانه ها شامل...

سردرد

برای بسیاری از مردم، استرس به معنای سردردهای مکرر است. کارشناسان دریافته اند که استرس اغلب به سرددرهای تنشی منجر می شود. این سردردها هنگامی شکل می گیرند که تنش در عضلات قسمت بالایی پشت و گردن افزایش می یابد. نتیجه نهایی می تواند انقباض عضلات پوست سر و سردردهای شدید باشد.

اضطراب مداوم می تواند به سردردهای میگرنی دردناک منجر شود که رهایی از آنها دشوار است و برای چند ساعت یا حتی چند روز ادامه می یابند. برای کاهش سردردهای تنشی، پزشکان بیماران را به فعالیت بیشتر یا حضور در فعالیت های آرامش بخش مانند دریافت ماساژ یا حمامی گرم تشویق می کنند.

افسردگی

تاثیر استرس بر سلامت جسمانی

استرس مداوم می تواند به شکل گیری احساس خشم، افسردگی، یا حتی ناامیدی در فرد منجر شود. با گذشت زمان، استرس می تواند به احساس درماندگی و به دام افتادن منجر شود و فرد قادر به تصمیم گیری درست نبوده و درباره هر مساله ای چه در زمینه حرفه ای و چه شخصی به شدت نگران می شود. در نهایت، استرس می تواند به احساس فرسودگی و ناتوانی منجر شود و این شرایط به واسطه تحت تاثیر قرار گرفتن روابط شخصی و حرفه ای فرد شرایط را وخیم‌تر می سازد.

برای مقابله با تاثیر استرس بر خلق و خوی خود، حضور در فعالیت هایی که موجب می شوند منبع استرس را فراموش کنید مانند فعالیت های جسمانی یا مدیتیشن را مد نظر قرار دهید. فعالیت هایی که ذهن شما را هرچه بیشتر مشغول نگه می دارند را امتحان کنید.

وزن و سوخت و ساز

تاثیر استرس بر سلامت جسمانی

استرس و مشکلات وزن اغلب دست در دست یکدیگر دارند. بر همین اساس است که هنگام احساس استرس، اضطراب یا افسردگی و به دنبال راهی برای کسب آرامش، برخی افراد به غذا خوردن پناه می آورند که اغلب نیز تمایل به مصرف مواد غذایی ناسالم و سرشار از قند، چربی، و کالری وجود دارد.

افزون بر این، استرس می تواند اثری مضر روی سوخت و ساز بدن داشته باشد، به ویژه می تواند به ذخیره چربی در بدن منجر شود که تنها تشدید اضطراب را به همراه دارد. دنبال کردن یک سبک زندگی فعال می تواند با مشغول نگه داشتن ذهن و بدن، سوزاندن کالری های اضافی و بازگرداندن اعتماد به نفس در حل این مشکل تاثیرگذار باشد.

مشکلات فشار خون

تاثیر استرس بر سلامت جسمانی

افرادی که در بلند مدت استرس را تجربه می کنند می توانند با مشکلات سلامت مانند فشار خون بالا مواجه شوند. هورمون های استرس می توانند فعالیت قلب را افزایش دهند و با گذشت زمان این شرایط می تواند به تنگی عروق منجر شود. اگر این شرایط درمان نشود، فشار خون بالا می تواند به حمله قلبی و سکته مغزی منجر شود که هر دو می توانند مرگبار باشند. اگر به طور مداوم در سینه خود احساس درد می کنید، بی درنگ با یک پزشک صحبت کرده و در پی روش هایی برای کاهش استرس خود باشید.

ریزش مو

تاثیر استرس بر سلامت جسمانی

ریزش مو اغلب به واسطه افزایش سن در آقایان رخ می دهد اما بانوان نیز آن را تجربه می کنند. این در شرایطی است که ریزش مو می تواند در نتیجه استرس مداوم و شدید شکل بگیرد و هر فردی در هر مرحله از زندگی را تحت تاثیر قرار دهد. به طور معمول، ریزش مو سطوح استرس را در فرد افزایش می دهد و به شکل گیری یک چرخه باطل اضطراب و افسردگی منجر می شود.

خبر خوب این است که راه هایی برای احیای موهای از دست رفته وجود دارند. نخستین گام، شناسایی منبع استرس و رسیدگی به آن است. پزشک شما می تواند به این مساله کمک کرده و روش های درمانی که می توانند به تحریک رشد مجدد موها منتج شوند را ارائه کند.

کاهش ایمنی

تاثیر استرس بر سلامت جسمانی

تجربه استرس برای مدتی طولانی می تواند سیستم ایمنی بدن انسان را تضعیف کرده و شما را نسبت به بیماری ها آسیب پذیر سازد که از نمونه های کوچک مانند سرماخوردگی تا موارد جدی‌تر مانند آنفلوآنزا را شامل می شود.

برای کمک به مقابله با آثار استرس، خواب کافی و با کیفیت بالا، دنبال کردن یک رژیم غذایی سالم - متشکل از میوه ها، سبزیجات، پروتئین های بدون چربی و غلات سبوس دار - و ورزش منظم را فراموش نکنید. اگر به طور مرتب مریض می شوید، با پزشک خود در باره چگونگی رسیدگی به منبع استرس یا هر موضوع سلامت دیگر که موجب بیماری در شما می شود، صحبت کنید.

درد معده

تاثیر استرس بر سلامت جسمانی

تجربه استرس در بلند مدت می تواند به احیای درد و تحریک پذیری در معده، روده و دیگر قسمت های دستگاه گوارش منجر شود. این شرایط می تواند خوردن، خوابیدن، کار کردن، یا ورزش کردن را دشوار یا حتی غیر ممکن سازند.

هنگامی که اضطراب دارید و دچار استرس شده اید، بدن شما آدرنالین و هورمون هایی که می توانند جریان خون به دستگاه گوارش و دیگر قسمت های بدن را کاهش دهند، ترشح می کند. این شرایط می تواند مانع گوارش موثر غذا شود و به درد و ناراحتی منجر می شود. در این مورد، داروهایی که برای درمان مشکلات معده شکل گرفته اند ممکن است تاثیری در تسکین نشانه ها نداشته باشند. با دکتر خود صحبت کند تا روشی برای کاهش درد معده از طریق رسیدگی به منبع استرس بیابید.

بی خوابی

تاثیر استرس بر سلامت جسمانی

استرس می تواند چرخه خواب شما را دچار اختلال کرده و به بی خوابی منجر شود که یکی از طاقت فرساترین نتایج استرس است. استرس اغلب مانع خواب خوب شبانه می شود زیرا مغز را هنگامی که باید در حال استراحت باشد، همچنان فعال نگه می دارد. متاسفانه، بی خوابی تنها می تواند استرس را تشدید کند و کسب آرامش و خواب راحت را دشوار سازد. در شرایطی که مصرف دارو می تواند به بهبود این شرایط کمک کند اما روندی طولانی مدت باید طی شود. با پزشک خود مشورت کنید تا تکنیک های کسب آرامش که به استراحت راحت‌تر به طور طبیعی کمک کنند را پیدا کنید.

کاهش میل جنسی

تاثیر استرس بر سلامت جسمانی

هنگامی که استرس افزایش می یابد، اغلب میل جنسی کاهش می یابد. استرس می تواند اثر مستقیم بر سطوح هورمون ها داشته باشد و تاثیر منفی بر میل جنسی انسان به همراه دارد. احساس ضعف و اضطراب درباره زندگی موجب می شود تا مغز ما به اولویت بندی اقدام کرده و فضای کمتری برای تولید مثل باقی بگذارد.

تکنیک های کسب آرامش و ورزش می توانند به مقابله با آثار استرس کمک کنند. در نتیجه، فعالیت هایی که موجب نشاط شما می شوند و به احیای احساس رضایت، شادی و اعتماد به نفس کمک می کنند را مد نظر قرار دهید.

درد آرواره

تاثیر استرس بر سلامت جسمانی

آیا تجربه فشار دادن دندان ها روی یکدیگر هنگام قرار گرفتن در موقعیت های استرس‌زا را دارید؟ خبر خوب این است که شما در این زمینه تنها نیستید. استرس اغلب به فشار بر آرواره و ساییدن دندان ها روی یکدیگر منجر می شود که اگر به طور مکرر صورت بگیرد می تواند ضعف لثه، شکستگی دندان ها، و درد فراوان را موجب شود.

در برخی افراد این شرایط می تواند آثار بلند مدت روی آرواره و دندان ها به همراه داشته باشد. در این موارد پزشک ممکن است استفاده از محافظ دهان در هنگام شب را تجویز کند. به طور معمول، محافظ دهان موقتی استفاده می شود اما ممکن است طی فعالیت هایی مانند ورزش یا رانندگی که سطوح استرس را افزایش می دهند، ممکن است همچنان به استفاده از آنها نیاز باشد.

و اما برای کنترل و تخلیه استرس یک روز کاری باید چه کرد؟

یوگا

پیاده روی در طبیعت ترفند خوبیست

یکی از مهم ترین کارها برای رهایی از استرس این است که ابتدا برای چند ساعت خود را از کاری که منجربه چنین خستگی شده است جدا کنید . همیشه یک استراحت تفریحی و لذت بردن از فعالیت های بیرون از منزل ( با توجه به این که در زمان های فعلی ویروس کرونا اقدامات احتیاطی بهداشتی بیشتری انجام می دهید ) انتخاب خوبی است. این فعالیت می تواند قدم زدن در طبیعت یا دویدن در پارک باشد که باعث سلامتی جسمی و روانی شما خواهد شد .

با خانواده ارتباط بیشتری داشته باشید

در حالی که در محل کار مشغول هستید و برای آینده و اهدافتان تلاش می کنید ، ممکن است از معاشرت و ارتباط با خانواده غافل شوید . برای تخلیه استرس لازم است با آن ها ارتباط برقرار کنید و زمان بیشتری را با آن ها سپری نمایید . پس فراموش نکنید که در پایان روز ، خانواده تان کسانی هستند که همیشه پشت و حامی شما می باشند .

ارتباط خانوادگی

با دوستان خود بیرون بروید

علاوه بر خانواده - که پشتوانه شما هستند - دوستان بزرگ ترین نعمت در زندگی هر فرد می باشند و پس از پایان یک روز سخت می توانید با آن ها احساس آرامش کنید . یک شام خوب یا بازی با آن ها نیز می تواند همان کار را انجام دهد .

به موسیقی مورد علاقه خود گوش دهید

وقتی زندگی احساس ناخوشایندی برایتان دارد و استرس و خستگی کاری رهایتان نمی کند ، موسیقی یک چیز سرگرم کننده است که می تواند احساس خوب را به شما برگرداند . این کار نه تنها می تواند حواس شما را تقویت کند بلکه می تواند کودک درون تان را نیز فعال کند . هر چقدر روزتان بد باشد، گوش دادن به موسیقی خوب و جذابیت آهنگ می تواند به شما کمک کند تا روحیه خود را بالا ببرید و به فردایی بهتر دست یابید .

گوش کردن به موسیقی

به فعالیت های تفریحی و مورد علاقه خود بپردازید

علاوه بر این که کار می کنید و برای تامین هزینه زندگی خود تلاش می کنید باید زمانی را نیز به خودتان اختصاص دهید . با انجام فعالیت های تفریحی و مورد علاقه تان می توانید کمی از خستگی کاری فارغ شوید بنابراین کاری را که همیشه دوست داشتید انجام دهید .

غذای سالم بپزید و بخورید

گاهی اوقات پیش می آید که استرس و خستگی شغلی باعث از بین رفتن اشتهای شما می شود که این اتفاق بیشتر بر ذهن و بدن تاثیر گذار خواهد بود . بنابراین غذای سالمی بخورید و حتی شده یک وعده غذای عالی برای خود تهیه کنید تا ذهن تان را برای چند ساعتی از کار دور کنید .

آشپزی کردن

بخوابید تا انرژی بگیرید

گاهی اوقات ، خستگی ممکن است منجر به بی خوابی شود که می تواند به نوبه خود بر سلامتی تان تاثیر منفی بگذارد . استراحت عامل اصلی یک سبک زندگی سالم است و اگر بخاطر کار خود از آن اجتناب می کنید همیشه احساس خستگی و دلسردی خواهید داشت . بنابراین کمی استراحت کنید و بخوابید. ذهن تان را از افکار بیهوده و غیر ضروری رها کنید و به آرامشی عمیق در خواب برسید . مطمئنا بعد از مدتی ، از میزان تاثیر گذاری آن متعجب خواهید شد . 

منبع : بخش خانواده سبز آکاایران
برچسب :